ژیوارنامه

وارد بهشت جادویی بنفش رنگ تیهانی شوید!

لوووووندر

مزارع اسطوخودوس در تیهانی اولین مزارع بزرگ اسطوخودوس در مجارستان است که توسط متخصص گیاهان دارویی Gyula Bittera در دهه 1920 از اسطوخودوس وارداتی از فرانسه تأسیس شد. قبل از آن اسطوخودوس فقط در باغ های کلبه های قرون وسطایی دیده می شد.

بالاتون کجاست؟

بالاتون بزرگترین دریاچه آب شیرین در اروپای مرکزی است که اغلب “دریای مجارستان” نامیده می شود. این مقصد به دلیل زیبایی های طبیعی که دارد، مانند شهرهای تفریحی Siófok، Keszthely و Balatonfüred و همچنین برای شراب های معروف Balaton یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری مجارستان است.

به دلیل تفریحگاه دریایی و فعالیت های توریستی مانند قایقرانی، ماهیگیری و سایر ورزش های آبی این منطقه محبوب است. بالاتون از جاذبه های تاریخی بسیاری نیز برخوردار است، از جمله قلعه Szigliget، کاخ Festetics در Keszthely و بسیاری موارد دیگر. با این وجود جشنواره های محلی، اگرچه توسط بسیاری شناخته نشده اند، اما با تبلیغ مناسب و به موقع ظرفیت زیادی برای تبدیل شدن به جاذبه های مهم گردشگری دارند.

balaton

گیاه اسطوخودوس به عنوان یک نماد غالب برای خود شهر تیهانی و همچنین شبه جزیره تبدیل شده است.

لوندر

جشنواره اسطوخودوس (Levendula Fesztivál) از سال 2005 در بالاتون برگزار می شود. فستیوال گل اسطوخودوس در تیهانی هرساله در ماه ژوئن همراه با برنامه‌های فراوانی برگزار می‌شود. ژوئن زمان جادویی در بالاتون است که بوی گل هوا را پر می کند و ناگهان مزارع سبز با سایه زیبای بنفش در اطراف پر می شود.

اسطوخودوس در طول کل این رویداد نقش برجسته ای دارد. می توان آن را در اشکال مختلف به عنوان مربا، مواد آرایشی، طعم دهنده آبجو خانگی، بستنی و … ببینید. حتی می توان شاهد برداشت آن از نزدیک بود!

این جشنواره شامل گروه های هنری محلی است که مهارت های خود، هنرهای محلی و صنایع دستی، موسیقی و رقص خود را به نمایش می گذارند. مردم تیهانی از پیر تا جوان گرفته دور هم جمع می شوند تا با انواع مختلف اسطوخودوس و فرآوری آن آشنا شوند.

در تیهانی می توانیم این گیاه محبوب را نه تنها در زمین، بلکه در بین خانه ها به عنوان دکوراسیون باغ و خیابان ها ببینید. اسطوخودوس به عنوان روغن دارای اثرات ضد التهابی و آرام بخشی است. از Lavender به طور گسترده ای در طب، صابون سازی و بهبود طبیعی استفاده می شود که امروزه به طور فزاینده ای محبوب شده است.

lavander
لوندددددر

خواص اسطوخودوس گیاه بنفش خوشبو

  • اثر قوی در رفع آسم
  • پیشگیری و درمان تهوع 
  • مفید برای بیماری های کبدی، طحال و مجاری ادرار
  • پاکسازی کبد
  • کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی
  • موثر در بهبود و تسکین سردرد
  • دارای خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی (مناسب برای سرماخوردگی)
  • تقویت حافظه و مغز
  • خاصیت آرام بخشی، رایحه درمانی و کاهش استرس
  • درمان عفونت های پوستی (روغن اسطوخودوس)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.