ژیوارنامه

10 جاذبه برتر اربیل، عراق | سفری رویایی به کردستان عراق

این روزها اکثر توریست‌هایی که به عراق سفر می‌کنند تصمیم می‌گیرند که به شهر اربیل عراق هم سری بزنند. اربیل پایتخت منطقه کردستان عراق است و در آنجاست که شما احساس واقعی زندگی کردها و حتی بخشی از عراق را حس می‌کنید.

شایان ذکر است که اربیل با نام هاولر Hawler  نیز شناخته می‌شود و گاهی تلفظ اربیل به صورت ایربیل Irbil یا آربیل Arbil صورت می‌گیرد اما به طور کل و حتی روی بلیط‌های سفر با تلفظ Erbil خوانده می‌شود.

در ادامه ۱۰ جاذبه گردشگری شهر اربیل عراق را معرفی خواهیم کرد تا اگر سفری به عراق داشتید حتما از آنها دیدن کنید تا با فرهنگ و نحوه زندگی کردهای عراق بیشتر آشنا شوید‌.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

10 جاذبه برتر اربیل عراق

10- ارگ اربیل عراق

ارگ اربیل یکی از دیدنی‌های شهر اربیل عراق است که قدمتی ۸۰۰ ساله دارد. احتمالا اینجا تنها محلی است که از زمان تاسیس تا به الان خالی از سکنه نشده است. این محل یک شاهکار معماری است که نمی‌توان به اربیل رفت ولی از آن دیدن نکرد. ورودی ارگ اربیل رایگان است؛ بنابراین کافی‌است به آنجا رفته و در هوای آزاد از دیدن آن لذت ببرید.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

9- میدان اربیل عراق

درست پایین ارگ اربیل، میدانی زیبا با چشمه‌های فراوان وجود دارد که بهترین جا برای معاشرت با مردم و گشت زدن است. می‌توان ساعت‌ها در میدان نشست و‌ بدون احساس خستگی به چشمه‌های آن خیره شد. مردم محلی میدان اربیل را دوست دارند، آنجا جمع می‌شوند، گپ می‌زنند، عکس می‌گیرند‌، قلیان دود می‌کنند و چای می‌نوشند.

8- بازار اربیل عراق

در خاورمیانه به بخش‌های مربوط به خرید و فروش بازار Bazaar  گفته می‌شود. بازار اربیل یکی از قدیمی‌ترین بازارهای خاورمیانه است که دستخوش تغییرات و پیشرفت‌های زیادی شده و آن را تبدیل به یکی از بهترین بازارها در سطح منطقه‌ای ایران، ترکیه و عراق کرده است. در این بازار شما می‌توانید کادو و سوغاتی‌های مختلف تهیه کنید.

7- پارک شهید سامی عبدالرحمن

پارک سامی عبدالرحمن یک پارک بسیار بزرگ در اربیل عراق است که به یادبود نخست وزیر اقلیم عراق که در سال ۲۰۰۴ در یک بمب‌گذاری انتحاری به شهادت رسید بنا نهاده شد. خانواده‌های زیادی روزانه برای تفریح، قایق‌سواری و انجام ورزش‌های مختلف و از همه مهمتر برای استراحت به این پارک زیبا می‌آیند.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

6- بنای یادبود اوبلیسک ۲۰۰۴

در داخل پارک عبدالرحمن سنگ یادبودی وجود دارد که برای تجلیل از آن ۹۸ تن دیگری که در عملیات انتحاری به شهادت رسیده بودند بنا شده است. روی سنگ یادبود اسم تمام شهدا به علاوه جمله «آزادی مجانی به دست نمی‌آید» نوشته شده است.

5- مسجد جلیل خیاط

یکی از جاذبه‌هایی که باید حتما از آن دیدن کنید مسجد جدیدی با نام جلیل خیاط است که در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد. این مسجد دارای معماری پیچیده و موزاییک‌های زیبا است و صدای بلند اذان همیشه از آن به گوش می‌رسد.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

4- موزه تمدن اربیل عراق

از قدیم الایام منطقه عراق و بین‌النهرین به عنوان گهواره بشر شناخته می‌شده است. موزه تمدن اربیل عراق جایی است که آثار باستانی موجود در آن به گفته‌های فوق قوت می‌بخشد. با وجود اینکه این موزه بسیار کوچک و دارای تنها ۳ اتاق است اما آثار قدیمی و باستانی زیادی در آن وجود دارند که شما را به گذشته می‌برند.

3- پارک مناره اربیل عراق

یک پارک جالب دیگر در اربیل عراق پارک مناره نام دارد. ورودی این پارک شبیه به ورودیUniversal Studio  در آمریکا است. این پارک مکان خوبی برای قدم زدن و ریلکس کردن به شمار می‌رود که شامل راهروهای قهرمانان و تئاترهای شبیه به زمان رومیان باستان است.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

2- مناره شیخ چولی

در داخل پارک مناره، مناره‌ای وجود دارد که مربوط به یک مسجد قدیمی می‌باشد که نابود شده و فقط یک مناره از آن به جای مانده است. قدمت مناره به سال ۱۱۹۰ می‌رسد و ۳۶ متر طول دارد که متاسفانه قسمت بالایی آن نابود شده است. پارک مناره به دلیل وجود همین سازه به این نام خوانده می‌شود.

1- پارک شنیدار اربیل عراق

پارک شنیدار یا شانیدار روبروی پارک مناره قرار دارد. این پارک دارای تله‌کابین‌هایی است که می‌توان مناظر شهر را از بالای آن مشاهده کرد. در داخل پارک همچنین یک مرکز هنر وجود دارد که می‌توان انواع پست‌کارت‌ها را از آنجا تهیه کرد.

جمع‌بندی

اربیل با همه جاذبه‌های گردشگری زیبایی که دارد پای توریست‌های زیادی را به سمت خود باز کرده است. دیدن از اربیل و جاذبه‌های آن کاری است که هر آدمی باید در طول زندگی خود حداقل یکبار انجام دهد.

10-جاذبه-برتر-اربیل-عراق

1 نظر در “10 جاذبه برتر اربیل، عراق | سفری رویایی به کردستان عراق

  1. علی کامرانی گفت:

    عجب شهری فکر نمیکردم اینقدر خوب باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.