مجله هلند

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

آمستردام، پایتخت هلند و یکی از پررفت‌وآمد‌ترین مقاصد توریستی در جهان می‌باشد که سالانه میلیون‌ها توریست از آن بازدید می‌کنند. این شهر در ابتدا یک دهکده ماهیگیری بود، اما امروزه یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها و مرکز فرهنگی این کشور است. شهرت جهانی جاذبه های توریستی آمستردام به دلیل کانال‌های آبی تماشایی، معماری خاص بناهای تاریخی، خانه‌های زیبای قدیمی، موزه‌ها، گالری‌ها، کافه‌ها و کافی‌شاپ‌های آن است.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

کانال‌های آبی

کانال‌های آبی آمستردام شهرت جهانی دارند. تاریخ آمستردام با کانال‌های آبی ارتباط تنگاتنگی دارد چراکه این شهر، اطراف مجموعه‌ای از راه‌های آبی ساخته‌شده است. این کانال‌ها یکی از جاذبه های توریستی آمستردام می‌باشند و چشم‌انداز شهر را به زیبایی تعریف می‌کنند. تعداد کانال‌های آبی در آمستردام از ونیز نیز بیشتر می‌باشد. ۱۶۵ کانال آبی به طول صد کیلومتر، میان خانه‌های قدیمی، طبیعت زیبا و بناهای تاریخی، پیچ‌خورده و به تماشایی‌ترین جاذبه های توریستی آمستردام تبدیل‌شده است. این کانال‌ها در طول قرن‌ها برای رشد تجارت، تسریع حمل‌ونقل و توسعه شهر ایجادشده است. امروزه نیز یکی از راه‌های بسیار جذاب برای گشت‌وگذار در شهر می‌باشد. در سال ۲۰۱۰، سیستم کانال‌های آبی آمستردام که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش می‌رسد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت‌شده است.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

موزه ملی آمستردام (National Museum/ Rijksmuseum)

موزه ملی، یکی از محبوب‌ترین جاذبه های توریستی آمستردام به‌شمار می‌رود. این موزه در سال ۱۷۹۸ ساخته‌شد تا مجموعه ارزشمندی از آثار هنری و کهن هلند را در خود جای دهد. مجموعه‌ای چشمگیر شامل یک‌میلیون اثر هنری متعلق به قرن سیزدهم تا امروز، در ۲۵۰ اتاق این ساختمان به نمایش گذاشته‌شده است. این جاذبه توریستی آمستردام دارای هشت‌هزار آثار نقاشی مهم از نقاشان هلندی مانند رامبراند و ورمیر می‌باشد. همچنین دارای کتابخانه‌ای با بیش از ۳۵۰۰۰ کتاب و نسخه خطی همره با نمایش‌های جذاب متعددی است که به توسعه هنر و فرهنگ در هلند می‌پردازند. مجموعه‌ای از صنایع‌دستی سنتی، مجسمه‌های قرون‌وسطایی و سبک‌های هنری مدرن از دیگر آثار قابل‌توجه در این مجموعه است.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

جوردان (Jordaan)

جوردان، یکی دیگر از جاذبه های توریستی آمستردام و محبوب‌ترین محله این شهر است. شهرت آن به خاطر ترکیبی از مناطق مسکونی با حیاط باغ، بازارهای پرجنب‌وجوش، بوتیک‌ها، اجراهای زنده موسیقی سنتی هلند، رستوران‌های مجلل و کافه‌های دنج معروف می‌باشد. این محله، میزبان بسیاری از فعالیت‌های سرگرم‌کننده است. از پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در خیابان‌های زیبا و قایق‌سواری در کانال آبی گرفته تا بازدید از دیگر جاذبه های توریستی آمستردام. این جاذبه‌ها عبارتند از خانه آنه فرانک، موزه وونبوت، موزه کشتی باربری و موزه پنیر. جوردان، بهترین مکان برای تجربه فرهنگ اصیل هلندی و بازدید از بازارهای خیابانی است که صنایع‌دستی، گل، محصولات و غذاهای محلی می‌فروشند.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

موزه ونگوگ (Van Gogh Museum)

موزه تماشایی ونگوگ که از سال ۱۹۷۲ افتتاح شد، یکی از مهم‌ترین جاذبه های توریستی آمستردام می‌باشد. این موزه به زندگی غم‌انگیز و آثار بی‌نظیر ونسان ونگوگ اختصاص داده‌شده است. موزه ونگوگ با داشتن ۲۰۰ نقاشی چشمگیر، ۵۰۰ نقش‌و‌نگار و ۷۰۰ نامه، بزرگ‌ترین مجموعه آثار هنری ونگوگ در جهان می‌باشد. بیشتر آثار او توسط برادرش، تئو و دیگر اعضای خانواده اهداشده است. آثار این جاذبه توریستی آمستردام به دو دوره کلیدی زندگی هنرمند تقسیم می‌شوند: آثار واقع‌گرایانه (۱۸۸۰ تا ۱۸۸۷) مانند اثر معروف سیب‌زمینی خوران و دوره امپرسیونیست (۱۸۸۷ تا ۱۸۹۰) مانند نقاشی فوق‌العاده گلدان با گل آفتابگردان.

نکته جالب‌توجه این جاذبه توریستی، ارائه چندرسانه‌ای از آثار و زندگی ونگوگ، به‌صورت بازسازی دیجیتالی زنده روی دیوار می‌باشد. علاوه بر این، آثار دیگر نقاشان معاصر ونگوگ، ازجمله پل گوگن و هنری دو تولوز-لوترک نیز در این موزه به نمایش گذاشته‌شده است. کارگاه‌های آموزشی موزه در رشته‌هایی مانند نقاشی و عکاسی از جذابیت‌های دیگر موزه ونگوگ می‌باشد.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

کاخ سلطنتی آمستردام (Royal Palace of Amsterdam)

یکی دیگر از جاذبه های توریستی آمستردام کاخ سلطنتی است. ساخت این بنا در سال ۱۶۴۸ و به سبک کلاسیک توسط معمار “جیکوب ون کمپن” آغاز شد. کاخ سلطنتی آمستردام در اصل ساختمان شهرداری شهر بود. این ساختمان در سال ۱۸۰۸، هنگامی‌که ناپلئون، برادرش لوئیس را به‌عنوان پادشاه تعیین کرد، به کاخ سلطنتی تبدیل گردید. پس از خروج فرانسوی‌ها، خانواده سلطنتی هلند این کاخ را برای مراسم و پذیرایی‌های دولتی مورداستفاده قرار دادند.

در حال حاضر، این کاخ محل اقامت موقت پادشاه هلند است. فضای داخلی این جاذبه توریستی آمستردام، آینه ثروت بی‌نظیر این شهر در دوران طلایی آن می‌باشد. تالارهایی پر از حکاکی‌های مرمر، انبوهی از نقش برجسته‌ها، نقاشی‌های سقفی شاگردان رامبراند، مبلمان باعظمت در سطح جهانی، مجسمه‌های مرمر و آثار معروف نقاشی از زیبایی‌های این کاخ هستند.

5 جاذبه گردشگری برتر آمستردام

جمع‌بندی

از رستوران‌های غیرمتعارف، غذاهای محلی و صنایع‌دستی گرفته تا موزه‌های فراوان در سطح جهانی، به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا آمستردام یک مقصد برتر گردشگری است. فرهنگ دوچرخه‌سواری، کانال‌های جذاب و موزه‌های گل لاله، همگی بخشی از جذابیت جهانی این شهر هستند. کانال‌های آبی، موزه ملی وین و موزه ونگوگ برترین جاذبه های توریستی آمستردام به‌شمار می‌روند.

برای رفتن به آمستردام به ویزای هلند نیاز دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.