مجله هلند

معرفی دانشگاه‌های هلند | بهترین دانشگاه‌های هلند برای تحصیل

هلند کشوری می‌باشد که چندین دانشگاه بسیار قدیمی را در خود جای‌داده است و یکی از اولین کشورهایی بود که در قاره اروپا، واحدهایی به زبان انگلیسی را به دانشجویان ارائه کرد. این کشور به دلیل داشتن مدارس پزشکی، مهندسی و وکالتی با سطح بسیار بالا، بسیار محبوب‌شده است. هلند از لحاظ قانون‌مداری نیز کشور چندان سخت‌گیری نیست و همین مسئله به محبوبیت بیشتر این کشور افزوده است. در ادامه به معرفی دانشگاه های برتر هلند خواهیم پرداخت. برای اطلاع از دانشگاه‌های برتر ایتالیا این مقاله را بخوانید.

دانشگاه واخنینگن

دانشگاه واخنینگن یک دانشگاه دولتی در شهر واخنینگن کشور هلند است و تمرکز بیشتر این دانشگاه روی موضوعات فنی و مهندسی می‌باشد. دانشگاه واخنینگن یکی از دانشگاه های برتر هلند به‌شمار می‌رود و یک مرکز مهم برای تحقیقات علمی و کشاورزی به‌حساب می‌آید. این دانشگاه در منطقه‌ای به نام فود ولی واقع‌شده است. دانشگاه واخنینگن از ساختمان دانشگاه واخنینگن و مرکز تحقیقات کشاورزی پیشین وزارت کشاورزی این کشور تشکیل‌ می‌شود. واخنینگن مدارک تحصیلات تکمیلی در زمینه‌های علوم زندگی و اجتماعی نیز ارائه می‌دهد و توجه خود را روی مشکلات علمی، اجتماعی و تجاری مرتبط با منابع طبیعی، متمرکز کرده است. مقاله دانشگاه‌های برتر اسپانیا را در اینجا بخوانید.

دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام از دیگر دانشگاه‌های برتر هلند می‌باشد که نوعی دانشگاه دولتی و تحقیقاتی در شهر آمستردام است. این دانشگاه یکی از دو دانشگاهی در شهر آمستردام می‌باشد که بودجه تحقیقاتش توسط دولت تأمین می‌شود. دانشگاه دیگری که چنین شرایطی دارد، دانشگاه وریج آمستردام است. این دانشگاه در سال ۱۶۳۲ توسط مقامات شهرداری این شهر تأسیس شد و سپس به نام این شهر (دانشگاه آمستردام)، تغییر نام داد. دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه این کشور از لحاظ قدمت است. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا با ۳۱۱۸۶ دانشجو، ۴۷۹۴ کارمند و ۱۳۴۰ دانشجوی دکتری، می‌باشد که سالانه ۶۰۰ میلیون یورو از سوی دولت بودجه دریافت می‌کند.

دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه اوترخت

دانشگاه اوترخت یک دانشگاه دولتی و تحقیقاتی در شهر اوترخت است که یکی از دانشگاه‌های برتر هلند محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ تأسیس‌شده است و یکی از دانشگاه‌های قدیمی کشور هلند محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۱۸۰۱ نفر در دانشگاه اوترخت مشغول به تحصیل بودند و ۷۱۹۱ نفر نیز به‌عنوان کارمند در آن کار می‌کردند. همچنین در همان سال، این دانشگاه ۵۲۵ مدرک دکتری اهدا نمود و ۶۹۴۸ مقاله علمی منتشر کرد. بودجه دانشگاه اوترخت در سال 2018 میلادی ۸۵۷ میلیون یورو تخمین زده شد. این دانشگاه میزبان ۱۲ جایزه نوبل و ۱۳ جایزه اسپینوزا بوده است و افراد بزرگی در آن تحصیل کرده‌اند.

دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه لیدن

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر هلند دانشگاه لیدن است. دانشگاه لیدن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر لیدن هلند می‌باشد. این دانشگاه در سال ۱۵۷۵ میلادی توسط ویلیام شاهزاده اورانژ یا اصطلاحاً ویلیام خاموش، به‌عنوان پاداش برای مقاومت این شهر در برابر حملات اسپانیایی‌ها در جنگ‌های هشت‌ساله، تأسیس شد. دانشگاه لیدن قدیمی‌ترین موسسه تحصیلات تکمیلی در سطح هلند می‌باشد که از شهرت بسیاری نیز برخوردار است. این دانشگاه به دلیل پیدایش تاریخی‌ و توجه خاصش بر روی علوم اجتماعی شهرت دارد. همچنین دانشگاه لیدن طی دوره طلایی هلند یعنی زمانی که دانشمندانی از سراسر اروپا به دلیل قطب علمی بودن این کشور به آن جذب شدند، شهرت بسیاری پیدا کرد.

دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه اراسموس روتردام یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی واقع در شهر روتردام است. این دانشگاه نام خود را از روی دسیدریوس اراسموس روتروداموس، یک انسان‌گرا و فقیه که در قرن 15 میلادی می‌زیست، برگزیده است. مرکز پزشکی این دانشگاه یکی از پیشروترین مراکز پزشکی و تروما در سطح هلند می‌باشد. به‌علاوه، دانشکده‌های اقتصاد و بازرگانی آن نیز از شهرت خاصی در این کشور و قاره اروپا برخوردار هستند. این دانشگاه در سال ۲۰۲۲ رتبه ۷۲ جهانی را کسب کرده است. به دلیل همین موارد، دانشگاه اراسموس از دانشگاه‌های برتر هلند به‌شمار می‌رود.

جمع‌بندی

هلند کشوری پیشرفته است که دانشگاه‌های آن نیز از سطح بالایی برخوردار می‌باشند. دانشگاه واخنینگن، دانشگاه آمستردام، دانشگاه اوترخت، دانشگاه لیدن و دانشگاه اراسموس روتردام از دانشگاه های برتر هلند هستند.  در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا از این دانشگاه‌ها نام‌برده شده است. البته جدا از این موارد، دانشگاه‌های دیگری نیز در این کشور وجود دارند که از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه تکنولوژی دلفت، دانشگاه خرونینگن، دانشگاه وریجه آمستردام، دانشگاه ماستریخت و دانشگاه رادبود همگی میان دانشگاه‌های برتر در این کشور و جهان می‌باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.