مجله آلمان

دانشگاه‌های برتر آلمان | معرفی بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل

اگر به دنبال تحصیل یا ادامه تحصیل در کشور آلمان هستید، خبر خوبی برای شما داریم. در رنکینگ دانشگاه های برتر جهان QS در سال 2021، 46 دانشگاه از 1029 دانشگاه این کشور قرار دارند. از میان این دانشگاه‌ها نیز 12 دانشگاه موفق به کسب رتبه‌های بالای 200 شده‌اند. برای آشنایی با دانشگاه‌های برتر اسپانیا این مقاله را بخوانید.

رنکینگ دانشگاه‌های برتر براساس شش شاخص مشخص می‌شود: شهرت آکادمیک و کادر علمی، نسبت هیئت‌ علمی/دانشجو، میزان پژوهش‌های انجام شده به‌ازای هر عضو هیئت علمی، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی و درصد دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده. در این مقاله، دانشگاه های برتر آلمان را به شما معرفی خواهیم کرد.

1.دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München)

دانشگاه فنی مونیخ، اولین رتبه را در میان دانشگاه های برتر آلمان دارد. رنکینگ جهانی این دانشگاه در سال 2021، 50 در میان همه دانشگاه‌های برتر جهان اعلام شده است. دانشگاه فنی مونیخ در سال 1968 با هدف ارائه تسهیلات آموزشی و پژوهشی سطح بالا تاسیس شده است. می‌توانید مقاله دانشگاه‌های برتر فرانسه را در اینجا بخوانید.

در دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه، دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانی و دکتری هوافضا، معماری، عمران، برق، کامپیوتر، انفورماتیک و مکانیک به دانشجویان بین‌المللی عرضه می‌شود. دانشکده علوم پایه، رشته‌های ریاضی، شیمی و فیزیک محض و کاربردی را عرضه می‌کند. در شاخه علوم اجتماعی، رشته‌های مدیریت عمومی، مدیریت دولتی و آموزش و در شاخه علوم تجربی رشته‌های علوم ورزشی و بهداشت، پزشکی و علوم بیولوژیک تدریس می‌شوند.

این دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های دولتی آلمان است و شما با پرداخت تنها 120 تا 140 یورو برای هر ترم قادر به تحصیل در این دانشگاه هستید. البته گرفتن پذیرش این دانشگاه کار آسانی نیست و باید رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی داشته باشید.

دانشگاه های برتر آلمان

2.دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig-Maximilians Universitat Munchen)

دومین رتبه در میان دانشگاه های برتر آلمان، متعلق به دانشگاه لودیگ ماکسیمیلیان مونیخ است. رنکینگ جهانی این دانشگاه در سال 2021، 63 بوده و نزدیک به 15% از دانشجویان آن، دانشجویان بین‌المللی هستند. بیشتر دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده در این دانشگاه در رشته‌های مختلف کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند.

در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ تقریباً بیشتر رشته‌های علوم مهندسی، پزشکی، علوم پایه، علوم دینی، علم اقتصاد، تاریخ و… تدریس می‌شوند. آخرین مهلت ثبت نام برای ترم زمستان این دانشگاه، 15 جولای و برای ترم تابستان 15 ژانویه است.

دانشگاه های برتر آلمان

3.دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (Ruprecht-Karls Universität Heidelberg)

سومین دانشگاه از دانشگاه‌های برتر آلمان، دانشگاه روپرشت کالرز واقع در هایدلبرگ است. این دانشگاه در سال 1386 تأسیس شده و رتبه 64ام جهان در سال 2021 را دارد. تحصیل دانشجویان در رشته‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، رایگان است و فقط هر ترم 30 یورو بابت سلف سرویس و بیمه دریافت می‌شود. علاوه بر این، مبلغی هم برای خوابگاه دانشجویی دریافت می‌گردد. البته ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه محدود است و تنها 15% از دانشجویان موفق به گرفتن خوابگاه می‌شوند.

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ از دانشکده‌های فلسفه و الهیات، پزشکی، اقتصاد، زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات انگلیسی، اخترشناسی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی و علوم بیولوژیک، ریاضیات و کامپیوتر تشکیل شده است.

دانشگاه های برتر آلمان

سایر دانشگاه های برتر آلمان

رتبه‌های چهارم تا دهم دانشگاه های برتر آلمان به‌ترتیب به دانشگاه‌های آلمانی زیر تعلق دارد:

  • دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt-Universitat zu Berlin، با رتبه جهانی 117)
  • دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin، با رتبه جهانی 65 از نظر شهرت آکادمیک به‌ویژه برای دوره‌های علوم سیاسی)
  • مؤسسه آموزشی فنی کارلسروهه (Karlsruher Institut fur Technologie، با رتبه 131 در میان دانشگاه‌های جهان. هدف این دانشگاه کمک به مقابله با چالش‌های انرژی، حمل و نقل و اطلاعات در جهان است)
  • دانشگاه فنی راینیش‌ـ‌وستفلیشه آخن (RWTH Aachen، با رنکینگ جهانی 148، بزرگ‌ترین دانشگاه فنی آلمان)
  • دانشگاه فنی برلین (Technische Universitat Berlin، با رتبه جهانی 148)
  • دانشگاه فنی درسدن (Technische Universitat Dresden، با رتبه جهانی 173، یک هشتم دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی هستند)
  • دانشگاه ابرهارد‌ـ‌کارلز‌ـ‌توبینگن (Eberhard-Karls Universitat Tubingen، با رتبه جهانی 175)
دانشگاه های برتر آلمان

جمع‌بندی

دوازده دانشگاه از دانشگاه های برتر آلمان در رتبه‌های بالای 200 بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. برای پذیرش در این دانشگاه‌ها به یک رزومه تحصیلی قوی، تمکن مالی کافی (برای هزینه‌های زندگی) و تسلط به زبان آلمانی (سطح C2) و انگلیسی (حداقل IELTS 6) نیاز دارید. علاوه بر اعتبار علمی بالا، تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های برتر آلمان برای دانشجویان بین‌المللی تقریباً رایگان است. تنها هزینه‌های جانبی مانند بیمه دانشجویی، سلف سرویس و خوابگاه از شما گرفته خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.