ژیوارنامه

شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

سفر به اروپا با ماشین شخصی به شما آزادی بیشتری برای رفت‌و‌آمد می‌دهد و یک ماجراجویی به تمام معنا به حساب می‌آید. اما باید از قبل، آمادگی لازم را داشته باشید تا مطمئن شوید که سفر جاده‌ای شما بدون مشکل پیش خواهد رفت. در واقع رانندگی با خودروی شخصی در سرزمین‌های اروپا، به شما این فرصت را می‌دهد تا واقعاً کشورهایی را که از آن‌جا عبور می‌کنید، کاوش نمایید. از طرفی دیگر، مجبور نخواهید بود ساعت‌ها در فرودگاه‌های شلوغ وقت بگذرانید. این نوع سفر به شما این اطمینان را می‌دهد که پس از رسیدن به مقصد، می‌توانید به‌راحتی در آن‌جا رفت‌و‌آمد کنید. با این حال، قبل از شروع سفر به اروپا با ماشین شخصی موارد زیادی را باید در نظر بگیرید. این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

مدارک موردنیاز برای سفر به اروپا با ماشین شخصی

توصیه می‌شود هنگام سفر به اروپا با ماشین شخصی، مدارک زیر را به‌همراه داشته باشید. در این صورت از جریمه یا حتی فرستاده شدن ماشین به پارکینگ جلوگیری خواهید کرد:

 1. کاپوتاژ کردن: در یکی از شعبه‌های گمرک، با پرداخت مبلغی کم، اجازه خروج ماشین خود را می‌توانید بگیرید.( این کار باید یکبار در گمرک ایران و یکبار در گمرک کشور مقصد انجام می‌شود.)
 2. گذرنامه.
 3. مدارک بیمه مسافرتی.
 4. گواهینامه رانندگی معتبر و مجوز رانندگی بین‌المللی.

اصل گواهی ثبت‌نام خودرو که به‌عنوان VC5 یا دفترچه گزارش شناخته می‌شود

 1. گواهی بیمه موتور. در صورت رانندگی در برخی از کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، داشتن گرین کارت بیمه نیاز است.
 2. فرم خرابی خودرو در اروپا. این فرمی است که همه رانندگان در اروپا باید در صورت تصادف در اتومبیل خود داشته باشند. ایده خوبی است که قبل از سفر یکی از آن را چاپ کرده و با سایر اسناد خود نگه دارید.
 3. به‌روز بودن مالیات و MOT خودرو.
 4. برچسب Crit’air برای رانندگی در فرانسه.Crit’air یا «هوای پاک» یک برچسب شیشه جلو است. که در برخی از شهرهای فرانسه معتبر می‌باشد و میزان آلایندگی خودرو شما را مشخص می‌کند.
 5. برچسبGB. در زمان سفر به اروپا با ماشین شخصی، فقط باید یک برچسب GB را در اتومبیل خود نشان دهید. در صورتی که خودرو شما قبلاً دارای پلاک ثبت نام اتحادیه اروپا با حروف اولیه GB نبوده، پس از دسامبر سال جاری، همه خودروهای ثبت شده در انگلستان، هنگام رانندگی در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا باید برچسب GB را داشته باشند.

ویزا. شما می توانید GOV.UK را بررسی کنید تا ببینید آیا به آن احتیاج دارید یا خیر.

شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

تجهیزات موردنیاز برای سفر به اروپا با ماشین شخصی

در سفر به اروپا با ماشین شخصی لازم است که یک سری تجهیزات اولیه را با خود به همراه داشته باشید. این تجهیزات عبارتند از:

 1. جعبه کمک‌های اولیه (اجباری در اتریش، فرانسه و آلمان)
 2. کپسول آتش‌نشانی
 3. لامپ‌های جایگزین
 4. یک قوطی سوخت اضافی
 5. روغن‌موتور و آب اضافی
 6. نقشه راه یا سیستم ناوبری ماهواره‌ای به‌روز
 7. پتو
 8. کرم ضد آفتاب
 9. نوشیدنی‌ها و آب فراوان
 10. فتوکپی از اسناد مهم
 11. کارت بیمه درمانی اروپا
 12. ویزای شینگن
شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

نکات مهم برای سفر به اروپا با ماشین شخصی

همیشه باید قبل از سفر، نکات مهم را با توجه به مقصد انتخابی، موردتوجه قرار داد. اگر قصد سفر به اروپا با ماشین شخصی را دارید، نکات زیر را حتما در نظر بگیرید:

 1. در جهت درست رانندگی کنید: به یاد داشته باشید اکثر کشورهای اروپایی به‌جز انگلستان، جمهوری ایرلند، قبرس و مالت در سمت راست جاده رانندگی می‌کنند. این بدان معناست که شما به‌طور معمول در دوربرگردان در خلاف جهت عقربه‌های ساعت رانندگی می‌کنید تا در جهت عقربه‌های ساعت. اگر متوجه شدید که باید سبقت بگیرید، احتیاط بیشتری از خود نشان دهید. زیرا در خودرویی با فرمان راست، کار آسانی نیست.
 2. پول خرد همراه خود داشته باشید: بسیاری از کشورهای اروپایی دارای عوارضی هستند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی پول خرد با ارز صحیح برای پرداخت هزینه عوارض به‌همراه دارید. هم‌چنین مهم است که مقداری پول اضافی برای جبران هزینه‌های غیرمنتظره‌ای که در طول سفر به اروپا با ماشین شخصی ایجاد می‌شود، داشته باشید.
 3. به قوانین پایبند باشید: اطمینان حاصل کنید که قوانین و مقررات جاده را رعایت می‌کنید. این بدان معناست که به تمام محدودیت‌های سرعت، پایبند باشید. حتی مواردی را که رانندگان اروپایی فکر می‌کنند قوانین مبهمی هستند را رعایت کنید. برای مثال، در اسپانیا هرگز هنگام رانندگی دمپایی نپوشید و در ایتالیا فقط در جهت جریان ترافیک پارک کنید. رعایت قوانین رانندگی در اروپا، سفر شما را بسیار هموارتر می‌کند. زیرا تلاش برای بحث در مورد تخلف رانندگی با یک افسر پلیس به زبان خارجی یا استفاده از انگلیسی شکسته و زبان اشاره هرگز آسان نیست.
 4. استراحت کنید: رانندگی در بهترین شرایط هم خسته‌کننده است. در خارج از کشور در مناطق ناآشنا با تمرکز بر رانندگی در سمت راست جاده و خواندن علائم مختلف جاده‌ای، رانندگی می‌تواند خسته‌کننده‌تر هم باشد. مطمئن شوید که استراحت‌های مکرر دارید و در صورت احساس خستگی در مکانی امن برای استراحت توقف می‌کنید.
 5. مراقب سارقان باشید: اشیای قیمتی را در معرض دید قرار ندهید. بررسی کنید که وسیله نقلیه شما قفل‌شده است و در مناطق امن و دارای نور کافی پارک کنید.
 6. همراه داشتن تحهیزات لازم: همیشه چند قطعه ساده مصرفی را به همراه خود داشته باشید، زیرا ممکن است در یک مسیر روستایی دچار مشکل شوید و این قطعات به درد شما بخورد.
شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

جمع‌بندی

اگرچه حمل‌و‌نقل بین‌المللی اتومبیل، یک فرآیند پیچیده نیست؛ اما کار ساده‌ای هم نمی‌باشد. قبل از سفر به اروپا با ماشین شخصی با بررسی تمام موارد ضروری، خودتان را برای این سفر آماده کنید. برای آماده‌سازی، جزییات سفر و مسیر خود را از قبل مشخص کنید و مدارک و تجهیزات مورد نیاز در این سفر را فراهم نمایید.

یک فکر در مورد “شرایط سفر به اروپا با ماشین شخصی

 1. مرتضی گفت:

  سلام و ارادت
  دوستان کسی میدونه برای ورود به اروپا با ماشین شخصی محدودیتی برای سال ساخت ماشین وجود داره یا نه؟ مثلا آذربايجان ۲۰۱۴ به بالا اجازه ورود داره.

 2. محمدقانعی گفت:

  سلام من با وسیله شخصی میخواهم به آلمان بروم اگر ویزای ایتالیا رو داشته باشم آیا برای رد شدن از کشورهای مختلف نیاز به ویزا دارم برای هر کشور؟

  1. وبلاگ ژیوار گفت:

   سلام وقت بخیر می‌تونید با ویزای ایتالیا در کشورای حوزه شینگن سفر داشته باشید

 3. آرمان گفت:

  من به تازگی یه کمپر خریدم و در حال تهیه و تدارک سفر به دور اروپا هستم، خدا قسمت همه اهل دلا کنه

 4. فرزین گفت:

  اینکه در بعضی از کشورها فرمان سمت راست است ودر بعضی سمت چپ باید چه بکنیم

 5. مجتبی گفت:

  سلام
  منم برنامه دارم سال آینده برای عکاسی برم اروپا. مخصوصا منطقه چرنوبیل. متاسفانه افتاد وسط منطقه جنگی 🤣🤣. حالا غیر از این وضعیتی که پیش اومده، پیشنهادتون چیه؟!

 6. مسعود گفت:

  ما هم تقریبا آماده سفر به اروپا با ماشین شخصی هستیم ، وقت سفارت گرفتیم ، و در صورت گرفتن ویزا ، از ۲۰ تیر ۱۴۰۱ سفرمون رو به امید خدا شروع میکنیم.
  قبلا چندین بار با ماشین شخصی ، تجربه سفر به دور ترکیه و گرجستان رو داشتم.

  1. طاهری گفت:

   با سلام و احترام
   ما هم همین قصد و داریم ولی نمی دونم وقت سفارت از کدوم کشور بگیریم

  2. امیر گفت:

   سلام با توجه به اینکه بنزین گران هست در ترکیه و.. آیا مقرون به صرفه هست با ماشین شخصی نسبت به هواپیما؟ و دیگه اینکه برای اسکان و… مشکل نیست؟

 7. محمدرضاصالحی گفت:

  سلام و ارادت
  من محمدرضا هستم. با خانواده قبلا هوایی به آلمان سفر داشتم داری یک ویزای شنگن هستم. الان هم میخواستم از ایران به آلمان سفر با خودرو داشته باشم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.وایزای شنگن آلمان را میتونم بگیرم. میشه راهنمائی بفرمائید ازکدام کشورها میتونم وارد اروپا شوم که به غیر از ویزای شنگن ویزای کمتری نیاز باشه به صورت تلفنی با چه شماره ای میتونم تماس بگیرم.
  ممنون میشم

  1. وبلاگ ژیوار گفت:

   سلام روز بخیر
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 5479000 021 تماس بگیرید🙏🏻

  2. مسعود گفت:

   سلام
   شما میتونید بعد از کشور ترکیه ، از بلغارستان و صربستان بدون ویزای این دو کشور و فقط با ویزای شنگن آلمان عبور کنید و به مجارستان که عضو شنگن هست وارد شوید و پس‌از عبور از مجارستان و اتریش به مقصد نهایی تون یعنی آلمان وارد شوید.
   برای اطمینان میتونید با سفارتهای بلغارستان و صربستان در تهران به صورت تلفنی این موضوع رو بپرسید.

 8. بابک گفت:

  با سلام،من هم چنین تصمیمی دارم فقط گرفتن ویزا بدون رزرو هتل و بلیط هواپیما و زمان طولانی سفر چگونه است ؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام، برای اخذ ویزای بلند مدت ، با ژیوار تماس بگیرید تا کارشناسان ما در اسرع وقت راهنمایی دریافت نمایند.

  2. مسعود گفت:

   اینطور که من اطلاع پیدا کردم ، باید ویزا رو به حالت عادی و بدون ذکر سفر با ماشین شخصی بگیریم.من که فعلا همین راه رو در پیش گرفتم.یعنی باید رزرو هواپیما و هتل رو بگیریم.

 9. محمد پقه گفت:

  بله منم منتظرم تا وضعیت خوب بشه با ماشینم برم

 10. سیما هاشمی گفت:

  چقدر عالی حتما سفر خیلی خوبی میشه برای کسایی که عاشق رانندگی هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.