ژیوارنامه

سفر به کوهستان آلپ با ژیوار-جاذبه‌های آلپ

با ژيوار در كوههاي آلپ فرانسه نفش بكشيد و احساس تولد دوباره كنيد.

قطعا شما هم مثل من کارتون زيبا و خاطره انگيز بچه‌ های کوه آلپ رو به ياد داريد.

يادتون است كه آنت برني ير دختر خوش قلبی که با پدر و برادر کوچکش، دنی در دهکده‌ای کوچک به نام روسينی‌ير در دامنه کوه‌های آلپ زندگی می‌كردند.

من داود تعدادي راهنماي تور آژانس مسافرتي ژيوار در اين مقاله قصد دارم شما رو به زادگاه بچه هاي كوه آلپ ببرم.

پس اگر آماده سفر به كوههاي آلپ به ويژه منطقه اوورنی رون آلپ يک ناحيه در جنوب شرقی ـ مرکزی فرانسه هستيد، لباس گرم پوشيده و خودتون رو به يك فنجان قهوه گرم مهمون كنيد و به خوندن اين مقاله ادامه دهيد !!!

آيا مي دونستيد بزرگترين پيست اسکی دنيا در منطقه ناحيه اوورنی رون آلپ دنيا قرار داشته و با 173 تفريحگاه و 40 ميليون اسکی باز در سال، بهترين جا برای ورزش های زمستانی است. بيش از 90 هزار کارمند و بيش از 12 هزار مربی اسکی آماده ارائه خدمات به بازديدکنندگان هستند !!!

بله هر سال بيش از 900 ميليون يورو سرمايه گذاری گردشگری صرف پيست های اسکی در اين ناحيه مي شود که بهترين خدمات را در اختيار علاقه مندان به کوهستان و اسکی باز ها قرار مي دهند.

در کنار امکانات بسيار متنوعی که به گردشگران ارائه می شود، استراحتگاه های روستايی، اقامتگاه های کوهستانی مرتفع، مکانهای تفريحی خانوادگی، امکانات جوان پسند و امکانات ورزشی ديگر، دلچسبی و گيرايی بسيار زيادی دارند.

عاشقان برف و اسکی در کوه‌های اوورنی آلپ فرانسه

آيا مي دانيد بزرگترين پيست اسکی دنيا در منطقه ناحيه اوورنی رون آلپ دنيا قرار داشته و با 173 تفريحگاه و 40 ميليون اسکی باز در سال، بهترين جا برای ورزش های زمستانی است؟؟ آيا مي دانيد بيش از 90 هزار کارمند و بيش از 12 هزار مربی اسکی آماده ارائه خدمات به بازديدکنندگان هستند؟؟!!

بله هر سال بيش از 900 ميليون يورو سرمايه گذاری گردشگری صرف پيست های اسکی در اين ناحيه مي شود که بهترين خدمات را در اختيار علاقه مندان به کوهستان و اسکی باز ها قرار مي دهند.

در کنار امکانات بسيار متنوعی که به گردشگران ارائه می شود كه ميتوان به استراحتگاه های روستايی، اقامتگاه های کوهستانی مرتفع، مکانهای تفريحی خانوادگی، امکانات جوان پسند و امکانات ورزشی ديگر، دلچسبی و گيرايی بسيار زيادی اشاره كرد.

اوورنی رون آلپ کجاست؟

ناحيه اوورنی رون آلپ که به شکل بينظيری در قلب اروپا واقع شده با دو فرودگاه بين المللی (ليون، ژنو) هر روزه پايتخت های سراسر دنيا را از طريق خطوط هوايی به هم متصل می کند.

با استفاده از اتوبوس، تاکسی و قطار در عرض يک تا يک و نيم ساعت ميتوان مستقيما از فرودگاه و ايستگاه های اصلی به استراحتگاه سفر کرد. دسترسي راحت به كوهستان ها از جمله مزايا ويژه اين ناحيه مي باشد.

اولین مدرسه اسکی دنیا

تاريخچه آموزش اسکی فرانسه به قبل از جنگ جهانی دوم برمي گردد، که با تعداد محدودی مدرسه در نواحی مختلف فرانسه آغاز شد و در سال 1945 رونق گرفت. از سال 1945 تا به امروز، متد تدريس «شيوه فرانسوی» مبتنی بر اصول حرفه ای در همه جا شناخته شده است. تعداد پرسنل و نهادهای آموزشی مدرسه اسکی فرانسه در سالهای اخير از 200 مربی و 41 مدرسه  به 17000 مربی و 250 موسسه آموزشی رسيده است.

اِميل الياس، متولد منطقه مون بلان و مبتکر متد آموزشی «شيوه فرانسوی» اولين ورزشکار فرانسوی است که موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان در رشته اسکی و همچنين کسب 3 مدال طلای رقابت های  شامونيکس در ماده های سرعت، مارپيچ و مارپيچ ـ سرعت در سال 1973شده است. او يکی از پيشگامان گسترش تفريح گاه های زمستانی و پيست های اسکی در فرانسه و سپس در جنوب و شمال آمريکا بوده و از او به عنوان اسطوره ی اسکی و ورزشهای زمستانی ياد می کنند.

موسسه آموزش اسکی فرانسه (Ecole du Ski Français) بزرگترين مدرسه اسکی در جهان بوده که هرسال از ميان 2 ميليون شاگرد، 800000 نفر پس از گذراندن امتحانات در آن پذيرفته می شوند!!!

زمستان در کوه‌های اوورنی-رون-آلپ

سکوی «قدم به درون خلاء» يک شاهکار فنی سرگرم کننده برای افراد جويای شور و هيجان است که به شکل يک محفظه شيشه ای سربسته با هزار متر فضای خالی در زير پا می باشد. اين قدمی کوچک برای گردشگران و جهشی بزرگ در تاريخ  اين کوهستان  Aiguille du Midiاست ! کاملا هيجان انگيز به نظر ميرسه !

 

در راستای تلاش برای ايجاد طبيعت دوستی، قطار کابلی قديمی و مهم مسيرArcs-Bourg Saint Maurice Les  که دو منطقه را به هم وصل می کند بازسازی شده است. واگن های کاملا برقی و پنجره های شيشه ای با ايجاد حس طبيعت دوستی، منظره ای رويايی و واقعا تماشايی برای گردشگران به همراه دارند. وسايل و تجهيزات اصلی جديد در تفريحگاه های فرانسه نصب و به روزرسانی شدند، دامنه های شيب دار بازسازی شده اند، کارايی پيست های ورزشی بهبود يافته اند، اينترنت وای فای نصب شده و محوطه های تفريحی و استراحت برپا شده اند.

 

تراموای برقی از سمت شامونيکس (Chamonix) به سمت پلانپروز (Planproz) در ارتفاع 2000 متری و سپس به سمت (Le Brevent) در ارتفاع 2525 متری برای ديدن منطقه جنوبی و منظره سراسری رشته کوه مون بلان.

سرمایه گذاری و رسیدگی به کوهستان‌ها برای امنیت و رفاه مسافران

هر ساله پيست های اسکی اين منطقه با صرف هزينه های مورد نياز، امنيت و راحتی اسکی باز ها را تامين می کنند تا بدين وسيله آنها امکان تجربيات و فعاليت های جديد را داشته باشند.

برای مثال، در سال 2019 بيش از 20 ميليون يورو برای بازسازی واگن های برقی سرمايه گذاری شده است.

واگن‌های برقی فوق العاده ‌ای که مسافران از آن لذت خواهند برد

واگنهای سرباز فوق العاده ای که زمستان گذشته در تيگنس (Tinges) راه اندازی شدند به عنوان مرتفع ترين واگنهای سرباز در دنيا شناخته می شوند که به مسافران امکان نشستن روی سقف واگن و تماشای منظره بيرونی ناحيه Grande Motte Glacier در ارتفاع 3450 را مي دهند.

در ارتفاع 3777 متری بر فراز Aiguille du Midi تمام کوهای فرانسه، سوييس و ايتاليا قابل مشاهده است. همچنين سيستم بالابری روی سقف واگن نصب است که شما را تا ارتفاع 3842 متری بالا مي برد و مي توانيد رشته کوه شگفت انگيز مون بلان را سرتاسر تماشا کنيد.

اسکی بهاره

ان هم يک نوع اسکی است اما فقط به اسکی کردن محدود نمي شود! از 20 مارس 2020 تا اوايل ماه مِی هر سال زمان اسکی بهاره است. فرقی نمی کند اسکی باز ماهری باشيد يا مبتدی، در اين مدت اسکی روی شيب دامنه های خيلی دلچسب است. هوا خوب و آفتابی و همه جا پوشيده از برف است: همه عناصر و عوامل برای اقامتی رويايی!

صبح ها به انواع و اقسام اسکی (سرعت، نورديک، اسنوبرد، نمايشی و اسکی کوهنوری) می پردازيد و بعد از ظهرها به فعاليت های ديگر (سورتمه سواری، زيپ لاين، ورزش دوگانه و استراحت) مي پردازيد. اسکی بهاره شامل پذيرايی بينظير و رويدادهای فوق العاده است.

لذت میل کردن غذا در کوهستان

بيش از 30 رستوران که شامل رستوران های 3 ستاره نيز مي شود در منطقه اوورنی روني آلپ وجود دارد. پنيرهای معروف از جمله beaufort comte و reblochon، نوشيدني هاي بي نظير از منطقه Savoei، آب معدنی های استثنايی از قبيل Evain، Lake trout و Alpine همگی در منوی غذاهای کوهستانی جای دارند.

ورزش در کوهستان

پيست های اسکی Val d’Isère، Courchevel وChamonix   برگزار کنندهی رقابتهای قهرمانی اسکی در زمستان هستند.

رقابتهای Criterium de la première neige در دو ماده مارپيچ بزرگ و مارپيچ کوچک، هر ساله چهاردهم و پانزدهم دسامبر در Val d’Isère آغاز می شود، سپس هفدهم دسامبر در  Courchevel رقابتهای مارپيچ بزرگ آغاز شده و در همان هفته با ماده آلپاين در  Val d’Isère خاتمه پيدا می کند. رقابتهای قهرمانی در ماده های مارپيچ و اسکی ترکيبی، فوريه ی سال 2020 در Chamonix  و Les Houches ادامه پيدا خواهند کرد.

همزمان با برگزاری رقابتهای قهرمانی اسکی نمايشی در  Val Thorensو Megève در ماههای فوريه و دسامبر، پيست Le Grand Bornand برگزار کننده رقابتهای ترکيبی دوگانه در ماه دسامبر خواهد بود.

برگزاری بزرگترين رقابت قهرمانی دنيا در رشته سورتمه سواری با سگ، با شرکت 400 سگ در la grande odysse savoie Mont blanc و در ماه فوريه انجام خواهد شد.

کوهستان‌های نوگرا

از آنجايی که کوه ها هميشه ميزبان خوبی برای بازديد کنندگان بوده اند، تمام سرويس های خدماتی از قبيل مهد های کودک، مدرسه های اسکی، امنيت و نگهبانی، سرويس های حمل ونقل و خدمات تفريحی بهبود يافته اند.

پايگاه های ورزشی بين المللی آموزش های اسکی را به زبانهای مختلف ارائه مي دهند و تضمين کننده اقامتی لذت بخش برای والدين و فرزندانشان هستند.

برای غير اسکی بازها نيز تمامی تجهيزات و وسايل اقامتی مهيا می باشد. انواع خدمات تسامح و تندرستی، کلوپ ها، سالن های استراحت، مهدکودک، رستوران ها و همچنين برنامه های زنده تفريحی در اختيار گردشگران است. برای همگان سرگرمی وجود دارد؛ از موسيقی جاز و برنامه های کمدی و جشنواره های فيلم گرفته تا آتش بازی و اسکی بازان سرعت مشعل به دست.

کوهستان برای جوانتر ها و خانوده ها

کوهستان فقط يک تفريحگاه شگفت انگيز نيست، بلکه محلي است برای چيزهای دلچسب زندگی، محلی برای سُر خوردن، برای تجديد ديدار با خانواده و دوستان، محليست برای برقراری ارتباط و خوشگذرانی!

تمام موانع و محدوديت ها کنار زده شده اند تا امکانات ويژه ای برای گردشگران جوانتر فراهم شود از قبيل دسترسی آسان به تفريحگاه ها (سرويسهای اشتراک خودرو و اتوبوس)، برنامه‌ريزی فعاليت های جديد

( سورتمه سواری با سگ، رکوردگيری در تمرينات اسکی، برنامه های تفريحی و غيره)، رويدادهای فستيوالی، اقامتگاه های جديد، فعاليت های ورزشی متنوع و جوايز نفيس.

توجه ويژه ای نسبت به خانواده ها در سفرهای کوهستانی به عمل آمده است؛ باشگاه کودکان، مهد کودک و منطقه تمرين مبتديان از جمله امکاناتی است که در اختيار خانواده ها گذاشته شده است. اما فعاليت های به دور از برف نيز برای خانواده ها در نظر گرفته شده است.

گواهينامه Famille Plus Montagne که به 40 تفريحگاه اعطا شده است، ضامن اقامتی دل انگيز برای خانواده هاست.

جادویی‌ترین شکل جشن کریسمس

كريسمس در برف تجربه واقعا جادويست! دانه هاي برف، چراغهاي كريسمس، نوشيدني هاي معركه، اسكي بازي با نور مشعل . شعله هاي آتش در يك كلبه چوبي، زيبايي اين تجربه را فراموش نشدني خواهد كرد! و براي راضي نگه داشتن خانواده ها، اردوهاي كوهستاني با هم بر سر تفريحات مخصوص و فعاليت هاي غير معمول كه خوشايند همگان باشد رقابت مي كنند. پس به خانواده خود جادويي ترين كريسمس و تجربه جاوديي اقامت در قلب كوهستان در زير برف ها در حالي كه منتظر رشيدن بابا نوئل سوار بر سورتمه هستيد را هديه دهيد.

سکونت‌گاه خاص، خدمات خاص و رفاه هرچه بیشتر

يکی از ويژگی های خاص کوه های فرانسه تنوع سکونت گاه هاست. کلبه های کوچک چوبی، آپارتمان ها، هتل ها، کلوپ ها، سکونت گاه های گروهی و هتل های اقامتی برای زوجين، خانواده ها، دوستان و افراد مجرد پايگاه های کوهستانی فرانسه را مملو از امکانات کرده است.

اسکی روی کوه‌های آتش فشانی

کوهستان Auvergne با 5 گرانکوه و 3 پايگاه ورزشی برنده جايزه (Le Lioran، Le Mont Dore و Super-Besse) به همراه پيستهای اسکی نورديک بسيار بزرگش، مکانی عالی برای خانواده ها و سپری کردن تعطيلات است.

پيست Le Sancy در ارتفاع 1886 متری واقع شده و مساحتی بيش از 100 کيلومتر برای اسکی بازی دارد.

نواحی محافظت شده اين پيست کوه Auvergne را به بهشتی واقعی برای اسکی در فضای باز و کوه نوردی در برف تبديل کرده که دارای مساحتی بالغ بر 950 کيلومتر مسير ايمن و پيست های نشان گذاری شده است.

کوه های آلپ شمالی

کوه سووی مون بلان در ایزر فرانسه

کوه های آلپ شمالی با کمپ های توريستی فوق العاده اش نمونه و الگويی واقعی برای ورزشهای زمستانی هستند بطوريکه 3 دوره از بازی های المپيک در نواحی Chamonix (1924)،  Grenoble (1968) و Albertville (1992) برگزار شده اند.

اين شامل حال ناحيه Les Trois Valees نيز می شود که دارای 600 کيلومتر دامنه پرشيب برای انواع رشته ها و مهارتهای اسکی است.

و زمانی که صحبت از شيب تند می شود پای پيست های چالش برانگيز Courchevel و Val Thorens، Tignes،  La Plagneو   Val d’Isère، Les Arcs، Alpe d’Huez، Les Deux Alpes، Avoriaz  و Flaine به ميان می آيند. در نتيجه شما تلفيقی از احساس شور و هيجان، موسيقی و مهمان بازی و نواحی پهن و وسيع را پيش روی خود مي بينند.

تفريحگاه های دهکده ای در کوهستانهای Aravis  و Vanoise مکانی رويايی برای خانواده ها و افرادي ست که خانه های اصيل و گرم روستايی با چشم انداز حيرت انگيز را ترجيح می دهند.

از روی بازوهای پوشيده شده از برف ارتفاعات کوهستان a la carte ظهور مي کند. زمانی که هرآنچه که به اسکی بازی مربوط است گذشته و زمستان هر سال جای خود را به تفريحات جديد با هواخوان جديد مي دهد: ايربوردينگ، اسکوترسواری، برف پيمايی، سورتمه سواری با سگ، فعاليتهای نورديک، ورزشهای آبی، غذای خوب،تندرستی و سلامت، بازيهای کازينويی و غيره. همگی جزو آن دسته از فعاليت هايی دلچسبی هستند که می توانيد در زمستان انجام دهيد. ،La Plagneالش برانگیز ند می شود پای لم و مراقبت شده ی طبیعت وا می‌دارد.یک در نواحی امکانات مبتکرانه بسيار زياد و متنوعی وجود دارد.

مسافران جسورتر می توانند شبی را در يک چادر ملقب به کلبه اسکيمويی در ارتفاع 2350 متری واقع در Val Thorens سپری کنند؛ برای افراد خوش گذران و اهل پارتی هتل  Folie Douceدر Chamonix پيشنهاد می شود که همزمان با پذيرايی محل برگزاری برنامه های زنده و فستيوال هاست؛ گردشگران ماجراجو به دهکده ی اسکيمويی Avoriaz که دارای کلبه های اسکيمويی واقعی است می روند؛ افرادی که تمايل به فضاهای باز دارند به هتل Refuge de Solaise  در Val d’Isère که در ارتفاع 2551 متری بنا شده و بلندترين هتل کوهستانی فرانسه است می روند؛ برای افراد واقع گرا تر هتل شگفت انگيز Refuge de Montenvers پيشنهاد می شود؛ برای بازديد کنندگان جوانتر و کسانی که از بودن در گروه های جمعی لذت می برند خوابگاه های دسته جمعی گزينه خوبي خواهد بود.

تفریحات ملایم و آرامش بخش در نواحی کم ارتفاع کوهستان

برای گذراندن تعطيلات زمستانی، از ميان درياچه ها، آبشارها، رودخانه ها، جنگل ها، تپه ها، دشتها و دهکده های پرجوش و خروش، نواحی معتدل کم ارتفاع کوهستان بستر مناظر و چشم انداز های خارق العاده است. کوه های Jura، Vercors، Bouges، Chartreuse مظهر نواحی آرامش بخش و دلنشين برای کسانی است که به دنبال رسوم طبيعت و کوهستان هستند. اين محل ها بهترين جا برای احيای دوباره در قلب منطقه است که توسط مناطق روستايی احاطه شده است. با امکان اسکی در فضای باز، اسکی روی يخ، کوهپيمايی در برف و اسکی سرعت و غيره، نواحی کوهستانی کم ارتفاع بستری عالی برای لذت بردن گردشگران از برخی مناظر بسيار حيرت انگيز هستند. پيست های اروپای شمالی شما را به قلب چشم اندازهای پوشيده از برف و به نبرد با ستاره شمالی هدايت می کنند و در اخر اگر مثل من عاشق برف، زمستان و اسكي هستيد پس سری به اين تفريحگاه های خانوادگی و دوستانه باكمك آژانس مسافرتي ژيوار بزنيد.

ژیوار سفیر نوین: تشکر ویژه از جناب آقای داوود تعدادی- راهنمای تورهای ژیوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.