مجله ایران

انواع گردشگری سلامت | مدیکال توریسم در جهان (معرفی کشورها)

انواع گردشگری سلامت

از هزاره سوم پیش از میلاد نمونه‌های گوناگونی از گردشگری سلامت وجود داشته است. برای مثال، مردم بین‌النهرین باستان با رهسپار شدن به‌سوی معبد خدایان و الهه‌های شفابخش در تل براک، سوریه، از آن‌ها شفا می‌خواستند.

یونانی‌ها و رومی‌ها نیز با پای پیاده و یا قایق تمام ناحیه مدیترانه را پشت سر می‌گذاشتند تا به آبگرم‌های حیات‌بخش نواحی مختلف دسترسی پیدا کنند. امروزه نیز مردم با سفر به گوشه گوشه کره زمین به دنبال راه‌ها و روش‌های درمانی جدید هستند. این امر موجب داغ شدن بازار گردشگری سلامت در کشورهای مختلف شده است.

 

انواع گردشگری سلامت

گردشگری سلامت چیست؟

 درصورتی‌که بیماران برای دریافت درمان‌های پزشکی به کشور یا مناطق دیگر مراجعه کنند، شاهد گردشگری سلامت هستیم. همانند مسافرت‌های معمول، این نوع گردشگری نیز نیازمند خدماتی چون حمل‌ونقل، محل اقامت و مهمان‌نوازی است. گردشگری سلامت شامل گردشگری درمانی (مدیکال توریسم)، گردشگری تندرستی (برای بهبود سلامت) و گردشگری اِسپا (مراکز خدمات بهداشتی که سلامت، زیبایی و پزشکی را ادغام می‌کنند) می‌باشد که تکمیل‌کننده یکدیگر هستند.

به‌طورکلی، تعریف واضحی از گردشگری سلامت وجود ندارد. ازاین‌رو، بررسی و مقیاس‌گذاری بر اهمیت، میزان رشد و تأثیر کلی آن بر صنعت و اقتصاد گردشگری بسیار دشوار است. بااین‌حال، محرز است که در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل‌توجه این نوع گردشگری بوده‌ایم و افراد برای پشت سر گذاشتن مراحل درمانی مختلف، ازجمله باروری و دندان‌پزشکی، به مناطق و کشورهای دیگر مراجعه می‌کنند.

انواع گردشگری سلامت

به‌طورکلی، گردشگری سلامت به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • گردشگری تندرستی

سفر به نواحی مختلف برای بهبود سلامتی و نواحی مجهز به چشمه‌های آب گرم و معدنی برای از بین بردن استرس زندگی روزانه و احیای انرژی بدون مداخله و نظارت پزشکی را گردشگری تندرستی در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، در مواردی که توریست هیچ‌گونه بیماری فیزیکی ندارد نیز می‌توان از این نوع گردشگری بهره برد. افرادی که در دوران نقاهت به سر می‌برند نیز می‌توانند با بهره بری از امکانات طبیعی و پیروی از برنامه‌های مراقبی تحت نظارت درمانگر متخصص، سرعت بهبود خود را افزایش دهند.

انواع گردشگری سلامت
 • گردشگری درمانی

گردشگری درمانی به معنی سفر به نقاط دیگر با هدف استفاده از منابع طبیعی (آب‌های معدنی، نمک، گِل و غیره) برای درمان برخی بیماری‌های خاص و یا گذراندن دوره ریکاوری تحت نظارت درمانگر می‌باشد.

 • گردشگری پزشکی

نوع سوم گردشگری سلامت مربوط به مسافرتی می‌شود که با هدف درمان‌های فیزیکی و یا انجام نوعی جراحی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها برنامه‌ریزی‌شده است. در این نوع از گردشگری سلامت، ممکن است بیمار مجبور به استفاده از خدمات مراکز توریسم پزشکی (ازجمله اِسپا) باشد. در این صورت، بیمار پس از انجام عمل جراحی در کشور مقصد می‌تواند با مراجعه به مراکز ارائه‌دهنده خدمات ریکاوری، سفر خود را تکمیل کند.

 اهداف گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به‌ویژه پزشکی، نقش بسیار مؤثری در پیشبرد بخش گردشگری دارد. هرسال، افراد بی‌شماری با قصد انجام معالجات پزشکی و درمانی به کشورها و مناطق مختلف سفر می‌کنند. گردشگری سلامت علاوه بر توسعه اقتصادی یک منطقه، موجب بهبود استانداردهای زندگی شهروندان نیز خواهد شد. برخی از اهداف و مزایای گردشگری سلامت عبارتند از:

 • توسعه اقتصادی
 • ایجاد موقعیت‌های شغلی در حوزه مراقبت‌های پزشکی
 • دسترسی به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود در بخش پزشکی و درمانی
 • بهبود کیفیت زندگی افراد درگیر
 • مشارکت در بهداشت جهانی
 • افزایش استانداردهای بهداشت جهانی
 • مبادله اطلاعات
 • ایجاد درآمد خارجی
 • مزایای اجتماعی
 • مزایای سیاسی
 • مزایای اقتصادی
انواع گردشگری سلامت

مدیکال توریسم در جهان (معرفی کشورها)

لیست زیر نشان‌دهنده بهترین مقاصد گردشگری پزشکی در سطح جهان است که بر اساس نظرات ذکرشده در وب‌سایت Bookimed  و مجله گردشگری پزشکی (Medical Tourism Magazine) انتخاب شده‌اند.

ردیف کشور چه افرادی به این کشورها مراجعه می‌کنند؟ نوع درمان پزشکی ارائه‌شده در کشور
1 تایلند آمریکا، کانادا، خاورمیانه، اروپا، ویتنام و لائوس ارتوپد، آنکولوژی، جراحی پلاستیک، دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، درمان ایدز، زایمان
2 مالزی نامعلوم ارتوپد، چشم‌پزشکی، قلب و عروق،IVF ، مغز و اعصاب، گوارش، انکولوژی، دندانپزشکی، جراحی زیبایی و غربالگری سلامت
3 ترکیه خاورمیانه، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی، اروپا و روسیه جراحی مغز و اعصاب، چشم‌پزشکی، آنکولوژی، قلب و ارتوپد
4 سنگاپور نامعلوم جراحی‌های ارتوپد، جراحی‌های قلب و عروق، سرطان و آنکولوژی، مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب، جراحی زیبایی، خدمات دندانپزشکی، جراحی‌های چاقی، اطفال و جوان‌سازی بدون نیاز به عمل جراحی
5 هند بنگلادش، عراق، نیجریه، کنیا، پاکستان، آمریکا، کانادا و اروپا پیوند اعضا، آنکولوژی، انکو-هماتولوژی، جراحی قلب و عروق و گوارش
6 کره جنوبی نامعلوم آنکولوژی، ارتوپد، پوست و جراحی تهاجمی ستون فقرات
7 آلمان نامعلوم آنکولوژی، جراحی قلب و عروق، جراحی مغز و اعصاب، ارتوپد و انکو-هماتولوژی
8 سوئیس برزیل، چین، هند، کشورهای خاورمیانه جراحی پلاستیکی و چند رشته‌ای (multidisciplinary)
9 تایوان نامعلوم بیماری‌های قلب و عروق، ارتوپد، پیوند کبد
10 اسپانیا انگلستان، فرانسه، آمریکا و خاور نزدیک جراحی مغز و اعصاب، آنکولوژی، ارتوپد و خون‌شناسی
11 برزیل نامعلوم مرکز جراحی زیبایی و پلاستیک
12 کاستاریکا نامعلوم دندانپزشکی، جراحی زیبایی، جراحی چشم، سرطان درمانی و جراحی چاقی

جمع‌بندی

گردشگری سلامت به معنی سفر به مناطق و کشورهای دیگر برای دریافت مراقبت‌های پزشکی مختلف است. به‌طورکلی، گردشگری سلامت به سه دسته، درمانی، پزشکی و سلامت تقسیم می‌شود. مطالعات و نظرسنجی‌های انجام‌شده در این زمینه کشورهایی چون هند، تایلند، مالزی و غیره را به‌عنوان برترین کشورهای ارائه‌دهنده خدمات پزشکی به گردشگران خارجی معرفی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.