ژیوارنامه

گوش بریده‌ شده ونگوگ | ماجرای این گوش و حقایقی که از آن خبر ندارید

گوش بریده‌ شده ونگوگ

درواقع چه اتفاقی برای گوش وینسنت ونگوگ افتاد؟ در اینجا 3 حقیقت باورنکردنی وجود دارد که شما باید درباره گوش بریده‌ شده ونگوگ بدانید.

در شب 23 دسامبر 1888، در بحبوحه یک فروپاشی ذهنی، وینسنت ونگوگ قسمتی از گوش خود را قطع کرد. بااین‌حال، ازاینجا است که جزئیات پراکنده می‌شوند و تناقضات بی‌شماری را در پی خود به‌جای می‌گذارند. برنادت مورفی، مورخ هنری ایرلندی در مصاحبه اخیر خود گفت: “وقتی شروع به بررسی وینسنت ونگوگ کردم، هیچ‌چیز معنی‌ای نداشت. “ناهماهنگی‌هایی وجود داشت که به‌طور مداوم در هر کتاب تکرار می‌شد.” او ادیسه مورفی را به کتابخانه بنکرافت برد. در سال 2010، با کمک دیوید کسلر، بایگانی بانکرفت که اکنون بازنشسته شده است، مورفی به یک کشف تاریخی دست‌یافت، کشفی که ده‌ها سال بحث‌وجدل درباره خودزنی ونگوگ در آن شب را حل کرد. او شش سال دیگر را صرف تحقیق و تقویت استدلال خود کرد و در سال 2016 کتاب ونگوگ را منتشر کرد.

خبرنگاران اخیراً با مورفی ملاقات کردند که جزئیات تحقیقات خود را در جریان یک سخنرانی در کتابخانه موریسون فاش کرد. کسلر و دیوید فولدز، سرپرست کتاب‌های کمیاب و نسخه‌های خطی ادبی بنکرافت، با وی به‌عنوان “راز گوش ونگوگ” با او صحبت کردند.

موزه ونگوگ | مکانی که ونگوگ فقط یک تابلو، را به فروش رساند

گوش بریده‌ شده ونگوگ یک گوش کامل بود و نه قسمتی از آن

تا همین اواخر، مورخان به این نتیجه رسیده بودند که ونگوگ فقط گوشه گوش خود را قطع کرده است. طبق یک گزارش از شاهدان عینی به نظر می‌رسید: پل سیگناک، هنرمند فرانسوی که اندکی پس‌ازاین حادثه در بیمارستان به دیدار ونگوگ رفت، در نامه‌ای نوشته بود که ونگوگ ” گوشه گوش خود را کرده است” و “نه تمام گوشش را”؛ اما در خودنگاره‌ها (تصویری که نقاش از خود بکشد)، ونگوگ خود را با سر پوشیده‌ای از پارچه‌ها نقاشی کرده است. ونگوگ در نامه‌های خود شرح می‌دهد که هفته‌ها در بیمارستان در حال بهبودی از تب و عفونت به سر می‌برد. در موزه ونگوگ، در آمستردام، مورفی یک سرنخ مهم پیدا کرد: نامه‌ای در سال 1955 که به نمودار زخم اصلی ونگوگ اشاره داشت که توسط فلیکس ری، پزشک معالج ترسیم‌شده بود.

کانال‌های آبی آمستردام | لذت پیاده‌روی در پاکیزه‌ترین شهر هلند

گوش بریده‌ شده ونگوگ

گوش بریده‌ شده ونگوگ

گوش بریده‌ شده ونگوگ به یک نظافتچی در فاحشه‌خانه داده شد، نه به یک روسپی

برای مدت طولانی، داستان پذیرفته‌شده این بود که ونگوگ گوش خونین خودش را به زنی به نام راشل هدیه داد، یک روسپی در فاحشه‌خانه‌ای که ونگوگ در آنجا زندگی می‌کرد در آرل، در جنوب فرانسه. او گوش خود را خارج از فاحشه‌خانه به زن داد و طبق گزارش روزنامه محلی، به او گفت “این شیء را با دقت نگه‌دار”. او در همان محل بیهوش شد. بر اساس تحقیقات مورفی، زن فاحشه نبود بلکه نظافتچی بود. مورفی پرونده‌های سرشماری از آرل را بررسی کرد و هیچ روسپی به نام راشل پیدا نکرد. او همچنین یک گزارش خبری فاش کرد که می‌گفت گیرنده گوش گابی نام دارد، نه راشل. مورفی زنی به نام گابریل را پیدا کرد، اما در آن زمان او فقط 18 سال داشت و نمی‌توانست یک روسپی باشد.

معرفی دانمارک | 6 جاذبه برتر این کشور

گوش بریده‌ شده ونگوگ

گوش بریده‌ شده ونگوگ

درخواست بیرون راندن ونگوگ از خانه زرد ساختگی بود 

در فوریه سال 1889 – دو ماه پس از ماجرای بریده شدن گوش ونگوگ – همسایگان ونگوگ در آرل درخواست خود را برای نهادینه شدن و حذف این هنرمند نامنظم از خانه زرد، خانه و استودیوی وی مطرح کردند. ونگوگ معتقد بود که 80 نفر این دادخواست را امضا کرده‌اند که این امر او را به‌شدت ناراحت کرده است؛ اما فقط 30 نفر آن را امضا کرده بودند. مورفی در آغاز تحقیقات خود، پایگاه داده‌ای از 13000 نفری را که در 14 ماه اقامت ونگوگ در آرل زندگی می‌کردند، تهیه کرد. مورفی با ردیابی امضا و جستجوی آن پایگاه داده به این نتیجه رسید که 24 نفر از 30 امضاکننده حتی ساکن آرل نبودند، بلکه آشنای مدیر خانه بودند که می‌خواستند مستأجر عجیب خود را بیرون کنند.

درخواست بیرون راندن ونگوگ از خانه زرد ساختگی بود 

درخواست بیرون راندن ونگوگ از خانه زرد ساختگی بود

 

یک فکر در مورد “گوش بریده‌ شده ونگوگ | ماجرای این گوش و حقایقی که از آن خبر ندارید

  1. آژوان رستمی گفت:

    چقدر جالب بود

  2. شیوا زاهدی گفت:

    محتوای بسیار جالب و جذابی بود نمی دانستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.