اخبار اروپا

گردشگری جنگ در اروپا | کسب درآمد از این طریق برای مناطق جنگ‌زده

گردشگری جنگ در اروپا

تقریبا بعد از جنگ جهانی دوم بود که زمزمه‌های گردشگری جنگ روی زبان‌ها افتاد. ایده‌ای که وقتی مطرح شد، هدفی جز رونق دوباره مناطق جنگ زده و بهبود وضعیت اقتصادی این مناطق نداشت اما بعد از مدتی وجه تاریخی آن قوت گرفت و با بهبود وضعیت مناطق جنگ زده، به حاشیه دنیای گردشگری رانده شد.

خاک، خرابه، آوار، این تنها هدیه‌ای است که دنیای گردشگری جنگ به بازدید کنندگانش می‌دهد تا با تماشای فجایع انسانی عواطف بشردوستانه و جنگ ستیزی و کمک به همنوع را در آنها بیدار کند. گردشگری جنگ با تمام بهره‌ای که نصیب دولت‌ها می‌کند، چیز زیادی برای گردشگران ندارد.

تأثیر جنگ جهانی دوم بر ایجاد گردشگری جنگ 

هفتاد سال از دومین جنگ جهانی می‌گذرد؛ جنگی که خسارات و تلفات بسیاری به جامعه جهانی تحمیل کرد؛ جنگی که باعث تغییر تصور جهانیان از زندگی شد؛ جنگی که براساس برخی از آمار تا 70 میلیون کشته در سراسر جهان بر جای گذاشت و منجر به این شد که کشورهای مختلف روزهای مختلفی را در تقویم های خود برای بزرگداشت یاد کشته‌ها ایجاد کنند.

کسب درآمد از طریق گردشگری جنگ در اروپا

این جنگ در 8 می 1945 (برابر با 18 اردیبهشت 1324) در اروپا پایان یافت؛ هر چند سه ماه دیگر در ژاپن ادامه یافت. با پایان جنگ، کشورهای اروپایی که بیشترین آسیب‌ها را از این پدیده شوم دیده بودند، شروع به بازسازی خود کردند. جنگ پایان یافته بود و زندگی آغاز شده بود. با این حال، هنوز هم بقایای جنگ را می‌شد در موزه‌ها و برخی از مناطق اروپا مشاهده کرد.
 تقریبا تمامی کشورهای اروپایی این آثار و بقایای جنگی را حفظ کردند که به تدریج تبدیل به یک جاذبه گردشگری برای آن‌ها شد. در حال حاضر می‌توان موزه‌های بسیاری را در اروپا مشاهده کرد که به جنگ جهانی اختصاص یافته‌اند. در این میان برخی از کشورها در کسب درآمد از این راه موفق‌تر بوده‌اند.

گردشگری جنگ در اروپا

دیوار برلین؛ از اختلاف‌های سیاسی تا درآمدهای اقتصادی

آلمان یکی از کشورهایی است که رونق آن با مشکلات بیشتری مواجه بود. دیوار برلین را می‌توان یکی از مهم‌ترین پیامدهای جنگ جهانی دوم و البته جنگ سرد دانست که مانع حتی مراودات بسیاری از آلمانی‌ها با بستگان خود می‌شد. متفقین با اینکه پیروز جنگ شده بودند، نتوانستند بر سر آلمان به توافق برسند و حتی برلین را تقسیم به دو بخش شرقی و غربی کردند. این دیوار مدت‌ها پابرجا بود و فضای بی روح و تاریک آن روزهای برلین مانع از رونق کسب و کارها و گردشگری هم می‌شد.
اما این دیوار در نهایت برچیده شد. با برچیده شدن دیوار، به تدریج آلمان رونق یافت و اکنون یکی از 4 قدرت اقتصادی بزرگ جهان محسوب می شود. اما تاثیر این تغییر سیاسی بر روند ورود گردشگران به برلین بسیار قابل ملاحظه بود. دیواری که زمانی نماد تلخکامی و تحقیر آلمان محسوب می‌شد، کاملاً تخریب نشد. با این اقدام، هم بخشی از تاریخ این کشور به جای ماند تا مانع از فراموشی شود و هم فرصتی برای جذب گردشگران فراهم شد. امروزه آلمان پا را از این هم فراتر گذاشته است و قطعاتی از دیوار معروف برلین را با قیمت های گزاف به فروش می رساند؛ یکی از راحت ترین و خلاقانه ترین راه های کسب درآمد.!

سود بردن فرانسه از جنگ

یکی دیگر از معروف ترین مناطق جنگی در اروپا، نرماندی فرانسه است. نرماندی یکی از مناطقی است که در طی جنگ جهانی دوم، بسیار تاثیرگذار بود و نبرد معروفی که در این بخش از فرانسه انجام شد، سرنوشت جنگ جهانی دوم را به نفع متفقین رقم زد. اما پس از جنگ، فرانسه با سرمایه گذاری بر آن و حفظ آن به عنوان یک جاذبه جنگی، شروع به کسب درآمد کرد. در این راستا رویدادهای مختلفی هم نظیر مراسم بزرگداشت یا شبیه سازی صحنه جنگ انجام می شود.
ساخت فیلم «نجات سرباز رایان» هم در ترویج این منطقه بی تاثیر نبوده است. نجات سرباز رایان را علاوه بر یک فیلم جنگی می‌توان فیلمی فلسفی دانست. در طول روند آن، همواره مخاطب با این سوال در ذهن خود مواجه می‌شود که چرا باید جان افراد به خطر بیفتد؟ آیا در ازای کشته شدن یک نفر، افراد دیگری امکان زندگی پیدا می‌کنند یا نه؟
دغدغه جنگ و صلح تا انتهای داستان ادامه پیدا می کند. اما نکته اقتصادی مهم برای فرانسه، آن است که نجات سرباز رایان با تبدیل شدن به پرفروش ترین فیلم سال 1998 توانست به شناخت بیشتر جهانیان از نرماندی و مناطق جنگی فرانسه کمک بیشتری کند.
در حال حاضر فرانسه توریستی‌ترین کشور جهان است و نرماندی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن. از این رو تقاضا برای تور فرانسه همواره بالا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.