ژیوارنامه

کوچ سرفینگ | کاناپه گردی در سفر

کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ یک روش ارزان‌قیمت برای مسافرت کردن است. شما از این طریق می‌توانید به جامعه جهانی متصل شوید تا در هنگام مسافرت، اقامتی رایگان را روی مبل یک خانه تجربه کنید! وب‌سایت‌های مختلفی در این رابطه وجود دارند که میزبانان و میهمانان را از سراسر جهان به یکدیگر متصل می‌کنند، اما معروف‌ترین آن‌ها وب‌سایت کوچ سرفینگ است.

ایده کوچ سرفینگ یعنی چه و از کجا پیدا شد؟

در این روش مسافرتی، میزبان فقط جایی کوچک مثل یک کاناپه یا رختخواب را برای استراحت مسافر فراهم می‌نماید و دیگر هزینه‌های سفر بر عهده خود مسافر خواهد بود. با این روش مسافرتی، هزینه‌های اقامتی یک مسافر یا گردشگر بسیار کاهش خواهد یافت. ایده کوچ سرفینگ بر اساس یک فکر مهمان‌نوازانه و برای آشنایی هر چه بیشتر فرهنگ‌ها با یکدیگر به وجود آمده و به‌مرورزمان رواج یافته است. آیا می‌دانید ریزورت چیست؟

این ایده در سال 1999 توسط یک برنامه‌نویس آمریکایی به نام کیسی فنتون متولد شد. وی هنگام سفر به ایسلند، رزرو هتل را بسیار گران دید. بنابراین از لیست ایمیل‌های هک‌شده و به‌طور تصادفی به 1500 دانشجوی دانشگاه ایسلند ایمیل زد و خواستار کاناپه‌ای شد که روی آن خراب شود!

کوچ سرفینگ

آیا کوچ سرفینگ امنیت دارد؟

پروژه کوچ سرفینگ بر مبنای اعتماد اولیه پایه‌گذاری‌شده است. زمانی که شما پولی برای اقامت در هتل می‌پردازید، خیالتان از بابت امنیت راحت است. اما در این شیوه مسافرتی مبنای کار بر پایه احترام مقابل نهاده‌شده است و از این‌ جهت می‌توان گفت بسیار به ذات پاک بشری نزدیک است. شما به میزبان اعتماد می‌کنید و میزبان نیز به شما. اما به ‌هر حال باید اقدامات احتیاطی نیز به عمل آورده شود. زیرا همیشه کسانی درصدد خواهند بود تا از احساسات پاک بشری سوءاستفاده نمایند.

وقتی در وب‌سایت کوچ سرفینگ به دنبال جایی برای اقامت هستید، مشاهده خواهید کرد کسانی که از نقدها و اعتبار بیشتر و مثبت‌تری برخوردار باشند، به‌طور خودکار از درجه اعتماد بیشتری نیز برخوردار خواهند بود.

کوچ سرفینگ

وب‌سایت کوچ سرفینگ

وب‌سایت کوچ سرفینگ به‌سرعت به یکی از پر بازدیدترین وب‌سایت‌های گردشگری جهان تبدیل شد و باید هم این‌گونه باشد. زیرا ایده اقامت رایگان در طول سفر بسیار جذاب و دلربا می‌باشد! بدیهی است که هیچ پول و درآمدی در این وب‌سایت وجود نداشت. از سال 2006 تا 2011 این وب‌سایت کاملاً توسط داوطلبان ساخته، کدگذاری و اداره شد. رویدادها و گروه‌ها نیز کاملاً توسط داوطلبان مدیریت می‌شدند. داوطلبان از سراسر جهان ده‌ها هزار ساعت را برای فعال نگه‌داشتن این سایت و رشد این جامعه صرف کردند. اما از سال 2011 به بعد، این وب‌سایت از حالت غیرانتفاعی به یک شرکت انتفاعی تبدیل ‌شده است و شروع به جمع‌آوری کمک مالی می‌کند و زمانی که پول وارد یک داستان شود، حدس زدن بقیه ماجرا کار چندان دشواری نیست!

اگر فرد مهمان‌نوازی هستید و حتی یک کاناپه اضافه در خانه خود دارید، می‌توانید این ایده را در منزل خودتان عملی کنید و پذیرای گردشگرانی باشید که برای سفر خود به دنبال کاهش هزینه‌ها و اقامتی رایگان می‌گردند. برای این کار باید وارد وب‌سایت کوچ سرفینگ (couchsurfing.com) شوید و با ارائه اطلاعات کاربری و اینکه قصد پذیرایی از چه افرادی را دارید، در این و بسایت ثبت‌نام کنید.

کوچ سرفینگ

چرا کوچ سرفینگ محبوب است؟

به ‌هر حال می‌توان گفت افراد بسیاری در جهان هستند که می‌خواهند به هر شکلی شده از تنهایی درآیند یا با افراد گوناگون و فرهنگ‌های مختلف سراسر جهان آشنا شوند. به همین دلیل، بخش کوچکی از خانه خود را در اختیار میهمانان و گردشگران می‌گذارند. برخی از گردشگران نیز یا به دلایل مالی یا اینکه می‌خواهند در سفر خود با افراد عادی کوچه و بازار خو بگیرند و آشنا شوند، از اقامت در هتل‌ها صرف‌نظر می‌کنند و گوشه دنج یک کاناپه را ترجیح می‌دهند. همگی این امور دست‌به‌دست هم داده‌اند تا پدیده کوچ سرفینگ رواج زیادی داشته باشد.

جمع‌بندی

می‌توان گفت در حال حاضر، پدیده کوچ سرفینگ به دلایلی مختلف، مانند زمان‌های گذشته‌تر خیلی رواج ندارد. اما کماکان از سبک‌های مسافرتی پررونق در سراسر جهان به شمار می‌آید. گردشگرانی که به دنبال سفری ارزان‌قیمت‌تر و آشنایی عمیق با سبک زندگی کشور میزبان هستند، میزبانانی که ذاتاً مهمان‌نواز می‌باشند و از معاشرت با افراد و فرهنگ‌های مختلف لذت می‌برند، توانسته‌اند این سبک مسافرتی انسانی را ترویج کنند.

1 نظر در “کوچ سرفینگ | کاناپه گردی در سفر

  1. علی گفت:

    خیلی جالب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.