ژیوارنامه

نمایشگاه اکسپو چیست؟

نمایشگاه اکسپو چیست؟

نمایشگاه جهانی یا نمایشگاه اکسپو یکی از قدیمی ترین و بزرگترین رویدادهای کره زمین است. این نمایشگاه هر 5 سال برگزار می‌شود و یک شهر میزبان این مناسبت است. این نمایشگاه هر بار شش ماه به طول می انجامد. از هر کشوری در جهان دعوت می‌شود تا در نمایش بهترین مواردی که ارائه می دهند، شرکت کند. به همین جهت این نمایشگاه، سومین رویداد مهم دنیا پس از جام جهانی و المپیک است. و نام المپیک فرهنگ ملل را برای آن انتخاب کردند.

هدف نمایشگاه اکسپو کمک به مردم و ملت های سراسر کره زمین است. با به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، نشان دادن نوآوری و هموارتر کردن مسیر پیشرفت در زمینه‌هایی مانند فن آوری و معماری، بیاموزند و از ایده‌های نو بهره گیرند.

اینکه کدام شهر میزبان نمایشگاه اکسپو باشد، توسط Bureau International des Expositions تعیین می شود. در ادامه  به برخی از بزرگترین نمایشگاه های اکسپو در تاریخ و اینکه چگونه آنها بر هنر، معماری و بافت شهری اطراف خود تأثیر گذاشته اند، اشاره میکنیم.

نمایشگاه اکسپو 2010، شانگهای چین

نمایشگاه  اکسپو 2010 با بیش از 246 کشور شرکت کننده، یک محیط 523 هکتاری و جلب 73.1 میلیون بازدید کننده عظیم، بزرگترین و پربازدیدترین نمایشگاه اکسپو تاکنون است.

اندازه و تأثیر آن منعکس کننده میزان جاه طلبی چین که در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ در جهان بوده و به عنوان یک نیروی جدید در صحنه های سیاسی ، فرهنگی و هنری جهانی است.

موضوع شهر بهتر، زندگی بهتر، منعکس کننده فرصت هایی است که روند جهانی رو به افزایش برای شهرنشینی ارائه می دهد و وضعیت رو به رشد شانگهای را به عنوان یک شهر بزرگ جهانی برجسته می کند.

این کشور همچنین چین را قادر ساخت تا تخصص خود را در زمینه ساخت شهر پایدار، با حدود 260 میلیون چینی در 15 شهر بزرگ خود، با جهان به اشتراک بگذارد.

نمایشگاه اکسپو

نمایشگاه اکسپو بزرگ، لندن 1851

نمایشگاه اکسپو بزرگ آثار صنعت همه ملل، که عنوان کامل خود را به آن اختصاص داد، اولین ویترین بین المللی کالاهای تولیدی در جهان بود که توسط کارمند دولت و مخترع انگلیس سر هنری کول (82-1808) برنامه ریزی شده و  تحت حمایت شاهزاده آلبرت سازماندهی شد.

این بنا که به عنوان جشنی از پیشرفت مادی و فرهنگی جامعه حاصل از انقلاب صنعتی در نظر گرفته شده بود، در یک سالن نمایش شیشه ای، ملقب به کاخ کریستال (نگاه کنید به بالا)، در هاید پارک لندن قرار گرفت.

 هزاران نمایشگاه از 25 کشور مختلف از الماس گران قیمت Koh i Noor گرفته تا جدیدترین ماشین آلات چاپ، از پارچه های عجیب و غریب و آثار هنری گرفته تا تلگراف های الکتریکی، تلسکوپ ها و آلات موسیقی را در بر می گرفت. بیش از شش میلیون نفر از این نمایشگاه اکسپو بازدید کردند (معادل یک سوم جمعیت انگلیس در آن زمان).

 این نمایشگاه مبلغ 186،000 پوند مازاد درآمد داشت که بخشی از آن برای تأسیس موزه ویکتوریا و آلبرت استفاده شد که سنگ بنای یک منطقه موزه پر رونق را تشکیل داد و همچنین منجر به تأسیس کالج امپریال و تالار رویال آلبرت در همان نزدیکی شد.

 نمایشگاه اکسپو، ونکوور 1986

نمایشگاه تخصصی 1986 در ونکوور، بریتیش کلمبیا، بر نمایش همکاری های بین المللی و درک متقابل و موفقیت های مادی  متمرکز بود.

در کل 22 میلیون نفر در این نمایشگاه اکسپو شرکت کردند، تقریبا 10 میلیون نفر بیشتر از آنچه پیش بینی شده بود. نمایشگاه 65 غرفه در زمینی به مساحت 70 هکتار در ساحل ونکوور، 55 کشور شرکت کننده را به نمایش می میگذاشت و اولین کشوری بود که چین، آمریکا و روسیه در آن شرکت کردند.

 غرفه روسیه بیست و پنجمین سالگرد پرواز فضایی سرنشین دار را با تندیس یون گاگارین، پیشکسوت جهان شناس و ماکت ایستگاه فضایی جشن گرفت. در غرفه چینی یک نمونه تزئین شده از یکی از دروازه های کاخ تابستانی در پکن وجود داشت.

نمایشگاه ونکوور یک نقطه عطف در تکامل نمایشگاه به یک نیرو بزرگ در برندهای ملی و شهرستانی و همچنین ابزاری برای پیش بینی قدرت نرم و رو به رشد کانادا بر روی صحنه جهانی بود.

نمایشگاه اکسپو، میلان 2010

نمایشگاه 2015 در میلان با موضوع تغذیه و   انرژی برای زندگی، قرن بیست و یکم را برای نمایشگاه اکسپو ادامه داد تا تمرکز خود را بر روی حل مسائل جهان از طریق همکاری و درک بین المللی بگذارد.

54 غرفه در 110 هکتار از اراضی صنعتی استفاده نشده در شمال شهر ساخته شد. این نمایشگاه شامل بررسی همه چیز، از علم ایمنی تغذیه و کشاورزی پایدار از طریق آموزش رژیم غذایی و اهمیت غذا در یک سبک زندگی سالم گرفته تا نمایش نقش اصلی غذا در بسیاری از فرهنگ های بزرگ جهان است.

نمایشگاه 2015، 21.5 میلیون بازدید کننده داشت و علاوه بر اینکه یک پارک علم و فناوری را برای این شهر در سال 2024 تکمیل کرد، منجر به منشور میلان نیز شد.

این اصول و اهداف مربوط به تغذیه، پایداری و حق جهانی غذا را تعیین کرد و در 16 اکتبر 2015 به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد تحویل داده شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.