ژیوارنامه

آبشار آتشین آمریکا | آبشاری به رنگ آتش

آبشار آتشین در کجای دنیا قرار دارد

آبشار آتشین یکی از زیباترین آبشارهای جهان به‌شمار می‌رود که به آبشار دم اسب یا هورس تیل هم شهرت دارد. آبشار دم اسب در پارک ملی یوسمیت در ایالت کالیفرنیا آمریکا قرار دارد. زمانی که نور خورشید در هنگام غروب با زاویه مناسب به آب آبشار برخورد می‌کند، این آبشار به رنگ نارنجی و آتشین درمی‌آید و انگار آتش گرفته است. به همین دلیل به آن آتشین می‌گویند.

آبشار آتشین در پارک ملی یوسمیت

پارک یوسمیت که آبشار آتشین را در دل خود جای داده است، از سال 1890، در فهرست پارک‌های ملی ایالت متحده آمریکا قرار گرفت. همچنین سال 1984 بود که این پارک در فهرست میراث جهانی ثبت شد. دره یوسمیت به خاطر آبشار مشهورش، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این دره ویژگی‌های جالب توجهی دارد و ترکیبی از صخره‌های گرانیتی، آبشارهای متعدد، یخچال‌های طبیعی و رودخانه‌های زلال را در خود جای داده است.

می‌دانید گرمترین نقطه زمین کجاست؟

آبشار آتشین در کجای دنیا قرار دارد

آبشار آتشین چگونه ایجاد می‌شود؟

در هنگام غروب، آفتاب نور نارنجی رنگ منحصربه‌فردی دارد. این نور هنگامی که با سطح آب آبشار برخورد می‌کند، موجب می‌شود که آبشار زیبا، آتشین به نظر برسد. به نوعی که جریان آب همچون آتشی است که روی صخره‌ها می‌ریزد.

این حالت آبشار زمانی بیشتر قابل دیدن است که آسمان صاف و هوا تاریک باشد تا جایی که اگر حتی ابر اندکی در آسمان باشد، مانع از دیده‌شدن آبشار می‌شود. این اتفاق در فاصله زمانی اواسط تا اواخر فوریه بیشتر رخ می‌دهد و گردشگران زیادی را به این منطقه کوچک جذب می‌کند. آبشار آتشین از بخش شرقی منطقه تفریحی ال کاپیتان در دره یوسمیت می‌گذرد و معمولا در زمستان و اوایل بهار جاری است.

کلیسای نوتردام مونترال | تاریخچه کلیسای قدیمی مونترال

اطلاعات بیشتر درباره آبشار آتشین

گردشگران برای دیدن این منظره طبیعی زیبا، بعد از پارک کردن اتومبیل خود در پارکینگ‌های پارک ملی یوسمیت، بیش از یک و نیم مایل پیاده‌روی می‌کنند تا به منطقه تفریحی ال کاپیتال برسند. حتی برای افرادی با محدودیت‌های جسمی هم مسیرهایی جهت رسیدن به آبشار ایجاد شده است. در حوالی این آبشار، بناهایی چون کلیسای جامع، رودخانه مرسدس و ساحل سنتینل قرار دارند. آبشار دم اسب از بارش باران و ذوب‌شدن برف‌ها تغذیه می‌شود. طول زمانی که این آبشار در حالت آتشین قابلیت دیده‌شدن دارد، حدود 10 دقیقه بوده که زمان بسیار اندکی است.

این پدیده طبیعی برای نخستین بار توسط انسل آدامز در سال 1952 عکاسی شد، اما وقتی در سال 1973 گالن راول برای نشنال جئوگرافیک از آن عکس گرفت، بیشتر شناخته شد. گرفتن تصاویر واضح و دیدنی از این آبشار، کار آسانی نیست. چون هم مدت زمان این رخداد اندک است و هم شرایط جوی در پدیدارشدن آن تاثیر مستقیم دارد.

این آبشار در شبکه‌های اجتماعی هم بسیار محبوب شده و تصاویر جذاب آن، همیشه مورد استقبال واقع می‌شود. البته این محبوبیت چندان هم به نفع پارک ملی یوسمیت نبوده است. چون هجوم گردشگران، بخشی از پوشش گیاهی آن منطقه را از بین برده و موجب شده تا دو ساید گردشگری آن تعطیل شود.

آبشار آتشین در کجای دنیا قرار دارد

جمع‌بندی

آبشارها به خودی خود، جادویی و تماشایی هستند اما اگر آتشین به نظر برسند، زیباییشان چندین برابر می‌شود. آبشار آتشین نتیجه انعکاس پرتوهای نارنجی‌رنگ خورشید در هنگام غروب بر روی آبشار است. این پدیده طبیعی زیبا که در پارک ملی یوسمیت ایالت کالیفرنیای آمریکا واقع شده، یکی از زیباترین مناظری به‌شمار می‌رود که هر گردشگری را مجذوب می‌کند.

آبشار دره یوسمیت از اوایل تا اواسط فوریه و تنها در زمانی که هوا صاف باشد و شرایط جوی نامساعد نشود، برای 10 دقیقه قابل دیدن است. همه ساله، گردشگران زیادی از سراسر جهان برای تماشای آن رهسپار دره یوسمیت می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.