مجله هلند

موزه ملی ریجکس کجاست؟

موزه ملی ریجکس کجاست؟

اگر تا به حال تصاویر و یا ویدیوهایی از هلند و آمستردام را دیده باشید قطعاً فکرتان به سمت موسیقی و هنرهای متفاوت این کشور و شهر هدایت می‌شود و در واقع آمستردام تا حدودی مهد موسیقی و هنر هم می‌باشد. بهترین تور هلند چگونه برگزار می‌شود؟

اما موزه ریجکس Rijks کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

موزه ریجکس بزرگترین موزه هنر در هلند به حساب می‌آید و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های شهر زیبای آمستردام هم می‌باشد، که علاوه بر نمای ساختمان زیبایی که در روزها و مخصوصاً در شب ها دارد, هنرهای زیبا و طراحی داخلی متفاوتی را هم دارا می باشد و یکی از مجموعه‌های تاریخی و با ارزش و هم چنین یکی از گرانترین گالری‌ها در جهان به حساب می آید که اثر بسیاری از هنرمندان معروف و سرشناس را در این موزه می توانید بیابید و قطعاً اگر از این موزه ملی شخصاً بازدید نمایید حس متفاوت و قشنگی را تجربه خواهید کرد.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

تاریخچه موزه ملی ریجکس

موزه ملی آمستردام یا همان ریجکس در سال ۱۸۸۵ توسط معمار بی نظیر پیر کاپیر بنا و بازگشایی شد که با احداث چنین بنایی کارنامه خود را بسیار درخشان تر ساخت و این بنا آثار۸۰۰ ساله هلند را به نمایش می گذارد. برای بازدید از این موزه به ویزای هلند  نیاز دارید.

هم چنین این موزه ۳ نسل از آثار این کشور را در داخل خود دارد که شامل دوران طلایی هلند از سال‌های ۱۶۲۰ تا ۱۶۸۰ تا هنر قرن های ۱۴ و ۱۶ میلادی و آثاری از قرن‌های وسطی تا قرن ۲۰ می‌باشد. گفتنی است موزه ریجکس به میراث جهانی یونسکو اضافه شده است و ساختمان موزه ریجکس در بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ به مدت ده سال جهت تغییرات و بازسازی بسته شد و ساختار اصلی دست نخورده باقی ماند و فقط به این بنای با شکوه یک سالن ورودی بزرگ و متفاوت با سقفی شیشه‌ای افزوده گردید.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

گذرگاه دوچرخه سواری ریجکس

گفتنی است موزه ملی ریجکس تنها موزه ای در جهان است که می توانید با دوچرخه از آن عبور کنید که یک گذرگاه در زیر این موزه برای دوچرخه سواران تعبیه شده و اگر از این گذرگاه عبور کنید می توانید تالار ورودی را از طریق پنجره های شیشه‌ای مشاهده نمایید. در زمان بازسازی تصمیم بر این گرفته شده بود که گذرگاه مختص به دوچرخه سواران را ببندند تا از ترافیک جلوگیری شود سپس مردم محلی اعتراض کردند و مسئولین را از بسته شدن این گذرگاه صرفه نظر ساختند. تالار شهر دلفت در هلند از آن جاذبه‌هایی که باید درباره ان بیشتر بدانید.

Rijks Bike Crossing

آثار هنری

موزه ملی ریجکس آمستردام در واقع یک میلیون اثر هنری دارد و تنها ۸۰۰۰ اثر هنری برای عموم قابل نمایش می باشد و همانطور ذکر شده است یکی از مشهورترین موزه های جهان به شمار می آید که از اثرات بسیار معروف این موزه :

  • تابلوی دختر شیردوش اثر ورمیر
  • نگهبان شب اثر رامبراند
  • سلف پرتره ون گوگ
  • مبلمان مجلل با خاتم کاری هندی سه بعدی
  • ظروف ذلفر سفالی و چینی
  • سه خانه عروسکی قرن ۱۷
  • اشیای برجای مانده از کشتی هلند ۱۵۹۶

می باشند. هم چنین در این مکان یک پاویون آسیایی مجزا از موزه اصلی قرار دارد که از طریق گوشه تالار ورودی قابل دسترسی خواهد بود و در آن جا آثار ارزشمندی از کشورهای چین / اندونزی / ژاپن / هندوستان / تایلند و ویتنام را می توانید پیدا کنید.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

طبقات موزه ریجکس

قطعاً تمامی موزه‌ها در سرتاسر دنیا دارای راهنما می‌باشند اما بهتر است قبل از بازدید اطلاعاتی درباره طبقات این موزه ملی داشته باشید. موزه ملی ریجکس آمستردام چهار طبقه دارد و از صفر تا سه شماره‌ گذاری می شود.

شماره گذاری اتاق ها به ترتیب بازه تاریخی نیست و اگر تمایل به اطلاعاتی درباره تاریخ خلق آن‌ها را دارید لازم است از همان طبقه صفر که همان تالار ورودی می باشد شروع کنید.

در طبقه شماره صفر آثار مربوط به قرون وسطی را خواهید دید و سپس اگر مشتاق به بازدید آثار قرن هفدهم می باشید لازم است به طبقه اول بروید و سپس اگر از گوشه دیگر به طبقه پایین دوباره بروید آثار مربوط به قرن هجدهم و نوزدهم را هم مشاهده خواهید کرد و در آخر برای بازدید از مجموعه آثار قرن بیستم به طبقه سوم و چهارم بروید.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

دکوراسیون موزه ریجکس

بنای موزه ملی ریجکس به طوری طراحی شده است که حتی از بیرون هم می‌توانید تفاوت آن را با سایر موزه‌های این کشور و سایر کشورها تشخیص دهید و اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این موزه نسبت به هر آثار هنری که دارد دکوراسیون متفاوتی را هم برای آن در نظر گرفته است که از دسته شاهکارهای این موزه اتاق پذیرایی هارلم و کتابخانه کایپرز به حساب می‌آیند.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

اتاق پذیرایی هارلم

بخشی از موزه ملی آمستردام هلند به اتاق پذیرایی هارم Haarlem اختصاص داده شده که توسط آبراهام ون در هارت Abraham van der Hart به صورت کامل کلاسیک دکوراسیون شده و تمام اجزای این اتاق با یکدیگر هماهنگ می باشند که از کشورهای مختلفی در کنار یک دیگر جمع شده‌اند تا دست در دست یک دیگر بدهند و یک شاهکار هنری بسیار متفاوتی را به نمایش بگذارند.

نمای شومینه اتاق پذیرایی هارلم از ایتالیا و فرش آن از بلژیک است هم چنین مبلمان این اتاق از شهر آمستردام و منبت کاریش از فرانسه و لوسترهایش از انگلستان می باشند.

این اتاق برای بازرگان و کلکسیونری به نام ویلم فیلیپس کوپس Willem Philips Kops طراحی شده که از آن جهت مهمانی های بزرگ عصرانه استفاده می کردند و زمانی که از این اتاق بازدید کنید و به موسیقی کلاسیک گوش بدهید خود را در قرن هجدهم می توانید به راحتی تصویر کنید.

موزه ملی ریجکس کجاست؟

کتابخانه کایپرز

یکی از بزرگترین و قدیمیترین کتابخانه های هلند در موزه ملی ریجکس قرار دارد که فضایی بسیار آرام و احساسی متفاوت را برای دانشجویان،مورخان و بازدید کنندگان به ارمغان می آورد و افرادی که قصد بازدید از این کتابخانه را دارند می توانند از تمامی کتاب ها و آیپدهای موجود استفاده کنند.

فضای سبز ریجکس

ساختمان ریجکس علاوه بر موارد ذکر شده دارای فضای سبزی هم می باشد که اگر از این موزه بازدید کنید نباید این فضای سبز را از دست بدهید زیرا که در باغ این موزه مجسمه های هنرمندانی مانند کالدر و مور را می توانید رایگان مشاهده کنید و جزئیات نمای خارجی ساختمان موزه را تماشا کنید. هم چنین گلخانه قدیمی و کلیسای جدید Nieuwe Kerk از دیدنی های اطراف موزه می باشند که در فصل بهار باغ با گل های رنگارنگ تماشایی و زیباتر از قبل می شود.

اطلاعات موزه ریجکس

موزه ملی ریجکس هر روز از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر باز برای عموم باز می باشد و در پایین تر از میدان دام و یا در Museumstraat 1, 1071 شهر آمستردام قرار دارد. بازدید برای افراد بالغ 19 یورو و افراد زیر 18 سال رایگان می باشند.

نمایشگاه موقت برده داری در امپراتوری هلند 

پس از نمایشگاههای موقت قبلی با موضوعات تاریخی هنر، موزه Rijks در سال 2021 نمایشگاهی در مورد تاریخ برده داری در امپراتوری هلند، با بیش از یک میلیون نفر اجبار به برده داری، ارائه کرد. همچنین علاوه بر اشیاء، مانند بلوک چوبی برای قفل بردگان، نقاشی‌ها، اسناد بایگانی، منابع شفاهی، اشعار و موسیقی، این نمایشگاه  ارتباطات سیستم برده داری در خانه در هلند را ارائه کرد. در مجموعه دائمی، برچسب هایی به 77 نقاشی و اشیاء اضافه شد که به عنوان نمادی از ثروت و قدرت کشور برای نشان دادن پیوندهای پنهان قبلی برده داری دیده می شد. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

موزه ملی ریجکس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.