ژیوارنامه

غرب اروپا کجاست و شامل چه کشورهایی می‌شود؟

اروپای غربی کجاست

اروپای غربی از غرب به اقیانوس اطلس، از شمال به کانال مانش و دریای شمال و از جنوب به کوه‌های آلپ محدود می‌شود. این منطقه که قدمتی طولانی دارد، شامل شهرهای معروف دنیا نظیر پاریس، رم و همچنین چشم‌انداز زمین‌های کشاورزی غلتکی، کوه‌های مرتفع و خط ساحلی زیبا در امتداد دریای مدیترانه است.

بر اساس آخرین برآوردهای سازمان ملل‌متحد، جمعیت فعلی اروپای غربی تا شنبه، 27 اوت 2022، 197،490،140 نفر است. جمعیت اروپای غربی معادل 2.52 درصد از کل جمعیت جهان می‌باشد.

موقعیت مکانی اروپای غربی

موقعیت مکانی اروپا بر اساس چهار نقطه قطب‌نما تقسیم می‌شود: اروپای شرقی، اروپای جنوبی، اروپای غربی و اروپای شمالی. برای اهداف سیاسی تاریخی، اروپا به دو منطقه غربی و شرقی تقسیم می‌گردد. منطقه اروپای غربی شامل مناطق شمال و جنوب اروپا، اروپای مرکزی و جزایر بریتانیا است.

عناوین کشورهای اروپای غربی بر اساس طبقه‌بندی سازمان ملل

اروپای غربی کجاست

جمعیت‌شناسی 

تقریبا 197 میلیون نفر در این محدوده زندگی می‌کنند. آلمان پرجمعیت‌ترین کشور و دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه است که نزدیک به 84 میلیون نفر جمعیت دارد.

فرانسه با جمعیتی حدود 65 میلیون نفر در رتبه دوم قرار دارد. در مقایسه با آلمان و فرانسه، جمعیت سایر کشورهای این ناحیه بسیار کم می‌باشد. هلند با حدود 17 میلیون نفر سومین جمعیت را دارد. بلژیک با حدود 11 میلیون نفر در رتبه بعدی قرار دارد.

بقیه کشورهای این محدوده همگی کمتر از 10 میلیون نفر جمعیت دارند. سه کشور لوکزامبورگ، موناکو و لیختن اشتاین همگی کمتر از یک میلیون نفر جمعیت دارند. کم‌جمعیت‌ترین کشور اروپای غربی لیختن اشتاین است که حدود 38 هزار نفر جمعیت دارد.

این بخش از اروپا، خانه برخی از بزرگ‌ترین شهرهای این قاره است. پاریس، پایتخت فرانسه، پرجمعیت‌ترین شهر در منطقه فرعی و سومین شهر پرجمعیت در کل اروپا با بیش از 11 میلیون نفر جمعیت است. برلین با 3.56 میلیون نفر جمعیت، دومین شهر پرجمعیت این قسمت از اروپا است. از دیگر شهرهای بزرگ این منطقه می‌توان به وین، هامبورگ، لیون، مارسی، مونیخ، زوریخ، آمستردام، کلن، لیل و تولوز اشاره کرد که همگی یک میلیون  نفر یا بیشتر جمعیت دارند.

اروپای غربی کجاست

فرهنگ اروپای غربی

این بخش از اروپا، خانه برخی از بزرگ‌ترین هنرمندان جهان از جمله ونگوگ، مونه، رنوار، رامبراند و شاگال بود. همچنین خانه بسیاری از مشهورترین موسیقیدانان جهان مانند بتهوون، باخ، موتزارت، برامس، واگنر، دبوسی، شوپن و هایدن بود. شاهکارهای هنری و موسیقی ساخته‌شده توسط افراد فوق‌الذکر، هنوز در برخی از مشهورترین موزه‌ها، گالری‌ها و ارکسترها نیز جشن گرفته می‌شود.

بهترین موزه‌های این منطقه از اروپا، موزه لوور در پاریس و موزه ریکس در آمستردام هستند. همچنین ارکسترهای معروف شامل فیلارمونیک وین، فیلارمونیک برلین و رویال کنسرتگبوو مستقر در آمستردام می‌باشد. البته اروپای غربی فقط به‌خاطر مشارکت‌های فرهنگی گذشته شناخته شده نیست. سهم کنونی آن نیز در فرهنگ جهانی به همان اندازه چشمگیر است.

این منطقه منبع محبوب‌ترین روندهای مد در جهان می‌باشد. برندهایی مانند کریستین دیور، شانل، آدیداس و بالی. همچنین هنرمندان مدرنی مانند ایسا گنزکن آلمانی، پیر هویگه فرانسوی، لوک تویمانز بلژیکی و مارلن دوماس هلندی را خواهید دید. حتی گروه‌های راک و خوانندگان مشهوری از اروپای غربی مانند: رامشتاین (آلمان)، بروتوس (بلژیکی)، آسفنکس (هلندی) و گوجیرا (فرانسه) وجود دارند.

اروپای غربی کجاست

اقتصاد 

اقتصاد این بخش میزبان بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، آلمان و فرانسه است. آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان و فرانسه در رتبه ششم قراردارد. تا پایان جنگ جهانی دوم، اقتصاد اروپای غربی بسیار متفاوت و جدا از هم بود. بااین‌حال، پس از جنگ، کشورهایی که در این ناحیه قرار دارند به‌آرامی شروع به ادغام اقتصاد خود کردند. شش کشور بنیان‌گذار بلوک اقتصادی نوظهور آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند و ایتالیا بودند. در سال 1957، جامعه اقتصادی اروپا (EEC) تشکیل شد. در پایان قرن بیستم، کالاها و مردم می‌توانستند آزادانه و بدون نیاز به پاسپورت یا بازرسی گمرکی از مرز کشورهای اروپای غربی عبور کنند.

امروزه اتحادیه اروپا شامل تمام اروپای غربی به جز سوئیس، موناکو و لیختن اشتاین است. علاوه‌براین، اکثر کشورهای اروپای غربی که زمانی ارزهای جداگانه داشتند، اکنون اکثر آن‌ها از یورو استفاده می‌کنند (واحد پول رایج 19 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا).

جاذبه‌های دیدنی 

 • منطقه جانگفرا، سوئیس
 • کوردوبا، اسپانیا
 • بروژ، بلژیک
 • مارساکسلوک، مالت
 • پورتری، اسکاتلند
 • بارسلونا، اسپانیا
 • کرس (Corse)، فرانسه
 • آمستردام، هلند
 • کلن، آلمان
 • برلین، آلمان
 • گرانادا، اسپانیا
 • لیورپول، انگلستان
 • رم، ایتالیا
 • دوبلین، ایرلند
 • وین، اتریش

جمع‌بندی

دلایل سفر به اروپا بی‌پایان است. اگر تاریخ، فرهنگ و زیبایی طبیعی آن برای جذب شما کافی نیست، آشپزی، مردم محلی و تعداد بی‌شماری از مناظر و شگفتی‌های دیدنی آن قطعا نظر شما را جلب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.