ژیوارنامه

جنگ جهانی اول قسمت 1 | ماجرای قتل سارایوو

ماجرای قتل سارایوو

جنگ جهانی اول- ماجرای قتل سارایوو

جنگ جهانی اول تاثیر عمیقی بر آگاهی انسان‎های دوران جدید گذاشت.

این جنگ به نظم سیاسی در اروپا شکل تازه‌ای داد. یادبود‌های آن در هر شهر و روستا دیده می‌شود.

پس از گذشت ۵۰ سال از آن، ناگواری‌هایش از یاد نرفته است.

هر کشوری در دفاع از حریم خود سرسختانه جنگید و نیز درصدد تسخیر خاک دیگری برآمد تا به منافع عظیمی دست یابد سیاستمداران و ژنرال‌ها در بزرگی حوادث غوطه ور شدند.

ازدواج سارایوو

در بیست ژوئن 1900 میلادی آرشدوک فرانتس فردیناند با کنتس سوفی شوتک ازدواج کرد.

مراسم ازدواج به آرامی و اندوه برگزار شد. آرشدوک وارث امپراطوری خاندان هابسبورگ نامزد جانشینی امپراتوری اتریش شاه مجارستان و بسیاری جاهای دیگر بود.

سوفی شوتک تنها یک کنتس بود از خانواده‌های معمولی، که بتواند با یکی از اعضای خانواده سلطنتی هابسبورگ وصلت کند.

بسیاری از سلطنت طلبان راستین و یک دل احساس می‌کردند که این ازدواج برای خاندان هابسبورگ نا میمون ‌خواهد بود.

ماجرای قتل سارایوو

آرشدوک و همسرش در سارایوو

هیچ کس پیش بینی نمی‌کرد که فرانتس فردیناند با این ازدواج تاریخ مرگ خود را تعیین کند تا چه رسد به اینکه این ازدواج به مرگ چند میلیون انسان دیگر منجر شود، زیرا این ازدواج از همان روزی که سر گرفت، سرانجام آتش جنگ جهانی اول را برافروخت.

رانتس فردیناند مردی خشن و سرسخت بود، در مقابل مخالفت شکیبایی نداشت و به همین دلیل به درد عصر دموکراتیک نمی‌خورد، اما خصیصه‌ای داشت که عیوب دیگرش را جبران می‌کرد همسرش را از جان و دل دوست داشت از این که همسرش نمی‌تواند در شکوه و جلال او سهیم شود و نمی‌تواند حتی در هیچ یک از مراسم عمومی در کنار او بنشیند خاطرش آزرده بود.

اما چاره‌ای جز این وجود نداشت، آرشدوک درجه فیلد مارشالی داشت و بازرس کل ارتش اتریش مجارستان بود، همسر او هنگامی می‌توانست از احترام به درجه  نظامی او لذت ببرد، که وی در سمت نظامی خود انجام وظیفه می‌کرد.

از این رو در ۱۹۱۴ تصمیم گرفت که از پادگان بوسنی بازدید کند. آرشدوک و همسرش در سارایوو ،کرسی بوسنی در کالسکه روبازی توانستند در بیست و هشتم ژوئن در سالگرد ازدواجشان در کنار یکدیگر بنشینند.

لذا واقعاً به خاطر عشق بود که آرشدوک به استقبال مرگ شتافت. بوسنی و ایالات همانند آن هرزگوین به تازگی به دست خاندان هابسبورگ افتاده بود.

ساکنان این دو سرزمین که از اسلاو های جنوبی، صربها و کروات‌ها بودند، بسیاری شان به ویژه جوانان از اینکه به جای پیوستن به صربستان یعنی سرزمین ملی خود تحت سلطه خاندان هابسبورگ درآمده بودند خشمگین بودند.

قتل سارایوو چگونه اتفاق افتاد

هنگامی که بازدید آرشدوک از بوسنی اعلام گردید 5،6 تن از شاگردان دبیرستانی بر آن شدند که او را هدف گلوله قرار دهند.

در بیست و هشتم ژوئن آرشدوک و همسرش باهم، یه صورت سواره وارد سارایوو شدند.

یک توطئه‌گر جوان نتوانست ششلول خود را برروی آنها بکشد، دیگری دلش برای همسر آرشدوک سوخت و به خانه رفت، سومی بمبی انداخت اما اصابت نکرد.

آرشدوک به تالار شهر رسید وی اکنون خشمگین بود عیش همسرش منقض شده بود. بر آن شد بی‌درنگ از شهر خارج شود اما راننده اش از تصمیم او آگاه نبود.

راننده مسیر را اشتباهی رفت سپس ماشین را متوقف ساخت و برگشت. گاوریلو پرنیتسیپ یکی از دانش‌آموزان با حیرت ماشین متوقف شده را در برابر خود دید. پا بر رکاب نهاد، آرشدوک را با شلیک گلوله ای کشت اسکورت آرشدوک را که در صندلی جلو نشسته بود هدف قرار داد اما گلوله به همسر آرشدوک که در صندلی عقب نشسته بود اصابت کرد و او نیز بی درنگ در گذشت چنین بود ماجرای قتل سارایوو .

ماجرای قتل سارایوو

لحظه دستگیری گاوریلو پرنیتسیپ

نویسنده: سرکار خانم سهیلا کریمی

مطالب مرتبط

1 نظر در “جنگ جهانی اول قسمت 1 | ماجرای قتل سارایوو

  1. علی کامرانی گفت:

    خیلی ممنون از سرکار خانم‌کریمی
    خیلی ریز و موشکافانه بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.