ژیوارنامه

معرفی روسیه | تاریخ اتحاد جماهیر شوروی

معرفی روسیه

روسیه کشوری است که در شمال اوراسیا و در همسایگی اقیانوس منجمد شمالی بین اروپا و اقیانوس آرام شمالی واقع شده است.

کشورهای همسایه  آن شامل آذربایجان، بلاروس، چین، استونی، فنلان ، گرجستان، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی،  مغولستان، نروژ، لهستان و اوکراین هستند.

جغرافیای روسیه متنوع است و شامل جنگلهای وسیع و تندرا در سیبری و کوههای حاشیه مرزهای جنوبی است.

روسیه عضو همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) است.

روسیه، کشوری با ابعاد گسترده اجتماعی، سیاسی و جغرافیایی، همچنان یکی از مقاصد بزرگ کشف نشده برای سفر در قرن 21 است.

روسیه بزرگترین کشور جهان است که یک هشتم از  کره زمین را پوشش می دهد.

معرفی روسیه

تنوع جغرافیایی 

فرهنگ روسیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود برگرفته از بسیاری از سنت های شرقی، اروپایی و آسیایی است. این تنوع نه تنها در معماری و هنر آن، بلکه در شخصیت و سبک زندگی مردم آن مشهود است.

حتی دو شهر اصلی مسکو و سن پترزبورگ کاملاً از نظر شخصیتی متفاوت هستند.

مسکو در روسیه پایتخت باستانی کلیساها و صومعه ها است. قلب آن، کرملین، شما را بلافاصله به قرن پانزدهم می برد، زمان شاهزادگان بزرگ و تزارها، با این حال یکی از سریع ترین شهرهای در حال توسعه در جهان است که تحت تأثیر غرب قرار دارد.

سن پترزبورگ شهری زیبا از کاخ ها و املاک بزرگ است که توسط پیتر بزرگ تاسیس شد تا “پنجره رو به اروپا” روسیه شود.

در بین این دو شهر قابل توجه ، حومه وسیعی قرار دارد که پر از روستاهایی از دهکده های کوچک چوبی و گاهاً املاک کشور و صومعه های تاریخی است.

روسیه کشوری با آهنگسازان، موسیقیدانان، رقصنده های باله و سنت های هنری بزرگ است.  سیستم دولت یک فدراسیون است.

رئیس دولت رئیس جمهور است و معاون دولت نخست وزیر است. روسیه از یک اقتصاد برنامه ریزی شده مرکزی به یک اقتصاد مبتنی بر بازار تبدیل شده است که در آن بسیاری از شرکت های تحت کنترل دولت خصوصی شده و بخش های اقتصاد آزاد می شوند.

معرفی روسیه

تاریخچه روسیه

تاریخ روسیه با تاریخ اسلاوهای شرقی آغاز می شود. تاریخ شروع سنتی روسی،T تأسیس دولت روس در شمال در سال 862 است که توسط وایکینگ ها اداره می شود.

در سال 882 شاهزاده اولگ نوگورود کیف را تصرف کرد و بدین ترتیب سرزمین های شمالی و جنوبی اسلاوهای شرقی را تحت یک قدرت متحد کرد.

دولت مسیحیت را از امپراطوری بیزانس در سال 988 پذیرفت و سنتز فرهنگهای بیزانس و اسلاوی را آغاز کرد که فرهنگ اسلاوی ارتدکس را برای هزاره بعدی تعریف می کرد.

کیوان روس سرانجام به دلیل حمله مغول در 1237–1240 همراه با مرگ تعداد قابل توجهی از جمعیت ، به عنوان یک کشور از هم پاشید. پس از قرن 13 ، مسکو به یک مرکز سیاسی و فرهنگی تبدیل شد.

با پایان قرن 15 ، مسکو شاهنشاهی های شمال شرقی و شمال غربی روسیه را متحد کرد، سرانجام در سال 1480 یوغ مغول را سرنگون کرد.

سرزمین های دوک بزرگ مسکو در سال 1547 به تزارد روسیه تبدیل شد. در سال 1721 تزار پیتر بزرگ نام دولت خود را به عنوان امپراتوری روسیه تغییر داد.

معرفی روسیه

تاریخ اتحاد جماهیر شوروی

روسیه یک قدرت بزرگ بود و پس از پیروزی بر ناپلئون بر اروپا تسلط یافت. شورش های دهقانان معمول بود و همه به شدت سرکوب می شدند.

بین سالهای 1922 و 1991 تاریخ روسیه اساساً به تاریخ اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد، و عملاً یک کشور مبتنی بر ایدئولوژیک تقریباً همزمان با امپراتوری روسیه قبل از پیمان برست-لیتوفسک 1918 بود.

در اواسط دهه 1980، با شدت گرفتن ضعف های ساختارهای اقتصادی و سیاسی شوروی، میخائیل گورباچف ​​دست به اصلاحات اساسی زد، که سرانجام به سرنگونی حزب کمونیست و تجزیه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی منجر شد و روسیه را دوباره به حال خود رها کرد.

جمهوری سوسیالیستی فدراتیو شوروی روسیه خود را به فدراسیون روسیه تغییر نام داد و به یکی از چندین جانشین اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

جاذبه های روسیه

روسیه ، بزرگترین کشور جهان، تجربه گسترده ای از سفر را از کوهپیمایی در دامنه کوههای یخچالی تا قدم زدن در امتداد خط ساحلی قدیمی ترین دریاچه زمین ارائه می دهد.

اماکن تاریخی و فعالیت های فرهنگی در شهرهای بزرگ کشور نیز بسیار زیاد است. در ادامه برخی از مهم ترین جاذبه های روسیه را باهم مرور میکنیم .

معرفی روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل، مسکو، روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل که بین سالهای 1554 و 1561 ساخته شده و در قلب مسکو واقع شده است، از برترین جاذبه های گردشگری روسیه است.

این آثار داخلی ساختمان نیست که بازدید کننده را به خود جلب می کند ، بلکه معماری متمایز کلیسای جامع است.

این معماری کاملاً شبیه شعله ی آتش ساخته شده است و نه تنها مربوط به دوره ای است که در آن ساخته شده بلکه مربوط به دوره های بعدی نیز است.هیچ سازه دیگری مانند کلیسای جامع سنت باسیل روی زمین وجود ندارد.

موزه ارمیتاژ، سن پترزبورگ

موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ که در سال 1764 تاسیس شد، موزه عظیم هنر و فرهنگ است که برجسته ترین مجموعه ای از بیش از 3 میلیون مورد را در سراسر جهان نشان می دهد.

این مجموعه ها یک مجموعه بزرگ از شش ساختمان تاریخی از جمله کاخ زمستان، محل اقامت سابق امپراطورهای روسیه را اشغال کرده است.

نمای موزه ارمیتاژ

سوزدال روسیه

سوزدال که زمانی پایتخت چندین مملکت روسیه بود، نگین “انگشتر طلایی” روسیه است، شهرهای باستانی که این کشور به عنوان موزه های زنده گذشته فرهنگی روسیه حفظ کرده است.

کسانی که می خواهند بهترین معماری تاریخی روسیه، کلیساهای جامع و صومعه با گنبد فوق العاده اش را تجربه کنند، آن را در سوزدال پیدا می کنند.

با قدمت 1024، کل شهر مانند یک موزه بزرگ در فضای باز است که بازدیدکنندگان را به گذشته می برد.

کرملین، مسکو

کرملین برای هر کسی که از مسکو بازدید می کند باید یک جاذبه دیدنی باشد. محل نگهداری دفاتر برتر دولتی کشور این محوطه دیواری همچنین دارای چهار کلیسای جامع ساخته شده در قرن 15 و 16 و همچنین چندین موزه قابل توجه است.

زمین های 250 جریب شامل Armory ، مملو از گنجینه های سلطنتی گذشته ، و Diamond Fund Exhibition ، مجموعه ای از جواهرات است که شامل یک الماس 190 قیراطی کاترین بزرگ می باشد.

کرملین مسکو

دریاچه بایکال، سیبری

بسیاری از مسافران راه آهن ترانس سیبری برنامه هایی را برای توقف در دریاچه بایكال ، عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه روی زمین تنظیم می كنند.

دریاچه بایکال حدود 20 درصد از آب شیرین جهان را در خود جای داده است. این دریاچه که در سیبری واقع شده است، با رشته کوههایی احاطه شده است. این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه های جهان محسوب می شود.

دریاچه بایکال که به مروارید سیبری معروف است، دارای اقامتگاه های متعددی است و این منطقه را به مکانی محبوب برای تعطیلات تبدیل کرده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا، نووگورود

کلیسای جامع سنت سوفیا که در نووگورود، قدیمی ترین شهر روسیه واقع شده است. این کلیسای جامع با ارتفاع 125 فوت و تزیین پنج گنبد دیدنی، قدیمی ترین ساختمان کلیسا در روسیه است.

کلیسای جامع سنت سوفیا مجموعه ای از آثار مذهبی باستان را شامل می شود، از جمله مادر خدا از نشانه، نمادی که افسانه می گوید نوگورود را از حمله در سال 1169 نجات داد.

سه دروازه معروف منبت کاری شده کلیسای جامع نیز به قرن 12 برمی گردد.

دریاچه بایکال سیبری

معرفی روسیه

جزیره کیجی، کارلیا

جزیره کیجی در کارلیا ، منطقه ای در شمال غربی روسیه که با فنلاند و دریای سفید هم مرز است ، شهرت دارد و به دلیل موزه و  فضای باز باورنکردنیش شهرت دارد.

کارلیان ها از قرن سیزدهم میلادی در این منطقه زندگی می کنند و در میان فرهنگ های شرق و غرب احاطه شده اند. مجموعه موزه شامل کلیسا با ارتفاع 120 فوت است، ساختاری که با 22 گنبد مشهور شده است.

از دیگر جاذبه های گردشگری ده ها خانه چوبی ، آسیاب بادی ، نمازخانه و انبار است. فرهنگ دهقانان با تظاهرات صنایع دستی و گروه های مردمی نشان داده می شود.

دره Geysers

واقع در شبه جزیره کامچاتکا در شرق دور روسیه، دره Geysers دومین میدان آبفشان بزرگ در جهان است. دره جیزرها در سال 1941 توسط دانشمند محلی تاتیانا اوستینوا کشف شد.

از آن زمان به یک جاذبه گردشگری محبوب در کامچاتکا تبدیل شد و علاقه بسیاری از دانشمندان و گردشگران را به خود جلب می کند.

جزیره کیجی کارلیا

معرفی روسیه

راه آهن ترانس سیبری

خط آهن کلاسیک ترانس سیبری که بخشی از طولانی ترین سیستم راه آهن در جهان است، از مسکو به ولادیوستوک، شهری در نزدیکی مرزهای روسیه با چین و کره شمالی می رسد.

این خط در سال 1891 توسط تزار الكساندر سوم آغاز شد و توسط پسرش تزار نیكولاس دوم در سال 1916 به پایان رسید ، این خط به عنوان مسیر تزارها شناخته می شود.

بیشتر مسافران از قطار به عنوان محل اقامت شبانه از یک مقصد به مقصد دیگر استفاده می کنند. این قطار دارای اتاق خواب های درجه یک، دوم و سوم است که بعضی از آنها حمام و دوش اختصاصی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.