راهنمای کامل ویزای شنگن 2022

ویزای شنگن را به طور کامل در این راهنما برای شما شرح میدهیم.

مدت زمان مطالعه – 3 دقیقه

در این مطلب میخوانید:

1- ویزای شنگن چیست ؟

2- مدارک لازم برای ویزای شنگن کدامند ؟

3- چطور درخواست ویزای شنگن بدهیم ؟

4- مدت زمان دریافت ویزای شنگن .

5-دلایل رد شدن یا همان ریجکت شدن ویزای شنگن .

6-کشورهای حوزه شنگن کدامند ؟

7-مدارک کاری لازم برای هر کدام از مشاغل کدامند ؟

ویزای-شینگن
ویزای-شینگن

شما میتوانید تمامی سوالات خود در مورد ویزای شنگن را در پایین همین صفحه مطرح نمایید، تا کارشناسان ژیوار در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهند.

ویزای شنگن چیست ؟

درسال 1985 پیمانی بین 26 کشور اروپا به نام شنگن امضا شد، که به موجب آن به ازای داشتن ویزا برای یک کشور میتوانید به 25کشور دیگر عضو این پیمان هم سر بزنید. البته باید در نظر داشته باشید برای جابه جایی بین این 26 کشور محدودیت زمانی دارید. منظور از محدودیت زمانی؛ برای مثال اگر ویزا برای کشور ایتالیا صادر شده باشد،شما باید به روز های مجاز ویزا دقت کنید و فقط به اندازه تعداد روزهای مجاز ویزا از خاک ایتالیا بیرون باشید و میتوانید به 25 کشور دیگر سفرکنید.برای واضح تر شدن مسئله فرض کنید مدت ویزای شنگن شما 7 روز باشد و تعداد روزهای مجاز 4 روز باشد. این یعنی که چهار روز از هفت روز را میتوانید به کشورهای دیگر سر بزنید. شرایط گرفتن  ویزای انگلیس با ویزای شنگن متفاوت است.

ویزای-شنگن
ویزای-شنگن

مراحل درخواست ویزای شنگن

شما میتوانید درخواست ویزای شنگن را به صورت های متفاوتی ارائه دهید . از جمله :

 • رفتن به سفارت
 • از طریق اینترنت
 • از طریق دفتر کنسولگری
 • از طریق آژانس های مورد تأیید سفارت
 • در بعضی موارد از طریق پست و نامه نگاری

 در ایران مسافر یا شخصا به سفارت مراجعه کند، که البته با توجه به آسان نبودن روند کار ویزا ، اغلب موفق به دریافت ویزا نمیشود و یا به آژانس های مسافرتی طرف قرارداد با دفاتر انگشت نگاری مراجعه  میکند، تا روال کاری آنها بهتر و زودتر به جواب برسد. در کشور مقصد، ویزا توسط مأمور مهاجرت آن کشور تأیید و صادر میشود. با مراجعه به شرکت مسافرت هوایی و جهانگردی ژیوار به صورت کامل توسط متخصصین ویزا راهنمایی میشوید و روند کارهای اداری را با اطمینان بیشتری برای اخذ ویزا دنبال میکنید .انواع ویزا را هم مطالعه کنید.

مدت زمان آماده شدن ویزا شنگن

برای مسافران خیلی این نکته مهم است که هم ویزا سریع آماده شود و هم اینکه احتمال رد شدن درخواست ویزای آنها به کمترین درصد خود برسد . برای اینکه بتوان به این سوال دقیق جواب داد ، باید در نظر بگیرید که شرایط هر شخص با شخص دیگر از نظر مدارک و پیشینه … متفاوت است . برای همین ممکن است آماده شدن ویزا شنگن شخص A دو هفته و برای شخص B سه هفته زمان ببرد.اما در حالت عادی از زمانی که مسافر به دفتر انگشت نگاری مراجعه میکند تا زمان اخذ ویزا 14 روز کاری طول میکشد.دقت داشته باشید که هرچه قبل تر از زمان سفر اقدام کنید به نفع خودتان است! پیشنهاد متخصصان باتجربه ژیوار این است که دوماه قبل از سفر برای ویزای شنگن اقدام کنند.

مدارک لازم برای ویزای شنگن

1.اصل گذرنامه فعلی به همراه تمامی گذرنامه­‌های قبلی.گذرنامه فعلی  باید حداقل شش ماه از تاریخ برگشت اعتبارداشته باشد.

2.گذرنامه باید حداقل دو صفحه سفید داشته باشد.

3.دوقطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی، بدون عینک ، لبخند و 80% عکس، چهره فرد باشد. تمام رخ با زمینه روشن، حداکثر مربوط به 6 ماه اخیر. عکس ارائه شده باید با عکس مربوط به گذرنامه و ویزاهای قبلی متفاوت باشد.

4.اصل و ترجمه شناسنامه .

5.اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک. ترجمه شده به زبان انگلیسی. سایز پرینت بانکی باید A4 باشد.

درباره حساب های بانکی باید این نکته را مد نظر داشت که هر نوع حسابی مدارک لازم خود را دارد، که در پائین برایتان ذکرکرده ایم.

 • حساب‌های جاری: کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی به همراه گواهی تمکن با مانده یکسان.
 • گواهی تمکن ترجمه شده برای سپرده­‌های بانکی به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضا بانک .ارائه گواهی تمکن و گواهی حساب بانکی هردو لازمند و تنهایی هیچ کدام قابل قبول نیست.
 • حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر باید 100.000.000 ريال باشد.

6.اصل و ترجمه سند مالکیت

7.اصل و ترجمه مدارک شغلی

برای آگاهی از مدارک کامل ویزای شنگن میتوانید به این لینک نیز سر بزنید: https://zhivar.com/schengen-visa-documents/

دلایل رد شدن یا همان ریجکت شدن ویزای شنگن

از جمله دلایلی که باعث میشود ویزای شما ریجکت شود :

 •   فرم درخواست ویزا را به درستی پر نکرده اید
 •  قسمتی از درخواست نامه را خالی داشته باشید ،
 • مدارک را به طور ناقص به دفاترانگشت نگاری تحویل داده باشید،
 • میزان مانده حسابتان برای اخد ویزا قابل قبول نباشد
 • تراکنش  مالی درستی نداشته اید ،
 • برنامه سفرتان مشخص درج نشده است و مبهم است .
 • سابقه سفرتان قوی نبوده است .
 • دعوت نامه معتبری نداشته اید .
 • نزدیک بودن بیش‌ از حد زمان سفر با وقت سفارت .
 • در ویزا های گذشته تان تخلف داشته اید .
 • و …

همه این دلایل و حتی یکی از این موارد میتواند ویزای شما را ریجکت کند ، برای همین بهترین کاری که مسافر میتواند برای اخذ ویزا انجام دهد این است که حتما از طریق کانال های ارتباطی سفارت مثل آژانس ها اقدام کند، تا از این مرحله به سلامت عبور کند.چون ریجکت شدن ویزا دردسر های به خصوص خود را دارد و ممکن است تا مدت ها نتوانید بازهم درخواست ویزا دهید.

کشورهای حوزه شنگن را بشناسید .

این قسمت برای بالابردن اطلاعات عمومی شما تهیه شده است،لیست 26 کشور حوزه شنگن را برایتان جمع آوری کرده ایم .

اتریش یونان مالت سوئد
بلژیک مجارستان هلند سوئیس
جمهوری چک ایسلند نروژ آلمان 
دانمارک ایتالیا لهستان اسپانیا
استونی لتونی پرتغال لوکزامبورگ
فنلاند لیختن اشتاین اسلواکی
فرانسه لیتوانی اسلوونی
ویزای-شینگن

مدارک کاری لازم برای هر شغلی چیست ؟

در هرکدام از مشاغلی که قصد گرفتن ویزای شنگن را دارند، باید در نظر بگیرید که چه مدارکی نیاز دارند علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر کردیم .

 • خویش فرمایان: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات / آگهی تاسیس و سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • بازنشستگان: حکم بازنشستگی، سه فیش آخر حقوق.
 • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت در تهران)، روی سربرگ رسمی سازمان دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر از سازمان مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه .
 • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت)، روی سربرگ رسمی شرکت دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی.
 • وکلا: پروانه وکالت
 • معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با مشخصات فوق به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • دانش آموزان، دانشجویاناصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل

انواع ویزای شنگن:

در اینجا باید برای شما بگوییم که ویزای شنگن خود 4 نوع است.

ویزای شنگن نوع A: منظور از ویزای نوع A، ویزای ترانزیت است، ویزای ترانزیت یعنی که اجازه تردد در فرودگاه شهری که این ویزا برایش صادر شد است را دارید. این ویزا اجازه ورود به شهری که فرودگاه در آن است را ، به شما نمی دهد، در یک کلمه باید از محدوده فرودگاه خارج نشوید. بیشتر برای کسانی صادر میشود که باید در یکی از شهر های حوزه شنگن  خط پروازی خود را عوض کنند. البته تعداد اندکی از کشورها به این ویزا نیاز دارند.

ویزای شنگن نوع B : این ویزا برای 5 روز در حوزه شنگن صادر میشود، از نوع ترانزیت است با این تفاوت که میتوانید از محدوده فرودگاه بیرون بروید و پنج روز را سپری کنید.

ویزای شنگن نوع C: معمولا برای مسافران توریستی صادر میشود و بین هفت تا 15 روز اعتبار دارد. ویزای نوع c از آن ویزا هایی است که ژیواری ها در اخذ آن مهارت دارند!!!

ویزای شنگن نوع D:این ویزا از نوع مولتی است، یعنی که چندین بار اجازه ورود را دارید. این ویزا به مدت 6 ماه صادر میشود و هر بار نود روز را مجاز هستید که در حوزه شنگن به سر ببرید.

ویزای-شنگن
ویزای-شینگن

قوانین ویزای شنگن در سال 2020

قوانین و هزینه ی صدور ویزا شنگن تغییر کرد. از تاریخ 2 فوریه 2020، هزینه صدور ویزا برای هر نفر بزرگسال 80 یورو اعلام شد، که نسبت به قبل 20 یورو افزایش پیدا کرده است. همچنین این هزینه برای کودکان 6 تا 12 سال به 40 یورو افزایش یافت. اتحادیه اروپا از تمامی کشورهای عضو شنگن خواسته که امکانات تکمیل و ارسال الکترونیکی فرم های درخواست ویزا را فراهم کنند. مطابق قانون جدید ویزا شنگن متقاضیان می توانند 6 ماه قبل از سفر درخواست ویزای خود را به کنسولگری ارائه دهند. (قبلا متقاضی می بایست 3 ماه قبل از سفر درخواست خود را ارائه می نمود.) همچنین یکی از قوانین جدید آن است که افرادی که به طور مکرر به اروپا سفر می کنند می توانند درخواست ویزای 5 ساله نمایند. البته، اعطای این ویزا به متقاضیان منوط به آن است که متقاضی از ویزاهای شنگن قبلی خود استفاده قانونی کرده باشد و تمکن مالی کافی نیز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.