راهنمای کامل ویزا شنگن 2020

ویزای شنگن را به طور کامل در این راهنما برای شما شرح میدهیم.

مدت زمان مطالعه – 3 دقیقه

در این مطلب میخوانید:

1- ویزا شنگن چیست ؟

2- مدارک لازم برای ویزای شنگن کدامند ؟

3- چطور درخواست ویزای شنگن بدهیم ؟

4- مدت زمان دریافت ویزای شنگن .

5-دلایل رد شدن یا همان ریجکت شدن ویزای شنگن .

6-کشورهای حوزه شنگن کدامند ؟

7-مدارک کاری لازم برای هر کدام از مشاغل کدامند ؟

ویزای-شینگن
ویزای-شینگن

شما میتوانید تمامی سوالات خود در مورد ویزای شنگن را در پایین همین صفحه مطرح نمایید، تا کارشناسان ژیوار در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهند.

ویزا شینگن 2020 چیست ؟

درسال 1985 پیمانی بین 26 کشور اروپا به نام شنگن امضا شد، که به موجب آن به ازای داشتن ویزا برای یک کشور میتوانید به 25کشور دیگر عضو این پیمان هم سر بزنید. البته باید در نظر داشته باشید برای جابه جایی بین این 26 کشور محدودیت زمانی دارید. منظور از محدودیت زمانی؛ برای مثال اگر ویزا برای کشور ایتالیا صادر شده باشد،شما باید به روز های مجاز ویزا دقت کنید و فقط به اندازه تعداد روزهای مجاز ویزا از خاک ایتالیا بیرون باشید و میتوانید به 25 کشور دیگر سفرکنید.برای واضح تر شدن مسئله فرض کنید مدت ویزای شنگن شما 7 روز باشد و تعداد روزهای مجاز 4 روز باشد. این یعنی که چهار روز از هفت روز را میتوانید به کشورهای دیگر سر بزنید. شرایط گرفتن  ویزای انگلیس با ویزای شنگن متفاوت است.

ویزای-شنگن
ویزای-شنگن

مراحل درخواست ویزا شنگن 2020

شما میتوانید درخواست ویزای شنگن را به صورت های متفاوتی ارائه دهید . از جمله :

 • رفتن به سفارت
 • از طریق اینترنت
 • از طریق دفتر کنسولگری
 • از طریق آژانس های مورد تأیید سفارت
 • در بعضی موارد از طریق پست و نامه نگاری

 در ایران مسافر یا باید شخصا به سفارت مراجعه کند، که البته با توجه به آسان نبودن روند کار ویزا ، اغلب موفق به دریافت ویزا نمیشود و یا به آژانس های مسافرتی طرف قرارداد با دفاتر انگشت نگاری مراجعه  میکند، تا روال کاری آنها بهتر و زودتر به جواب برسد. در کشور مقصد، ویزا توسط مأمور مهاجرت آن کشور تأیید و صادر میشود. با مراجعه به شرکت مسافرت هوایی و جهانگردی ژیوار به صورت کامل توسط متخصصین ویزا راهنمایی میشوید و روند کارهای اداری را با اطمینان بیشتری برای اخذ ویزا دنبال میکنید .انواع ویزا را هم مطالعه کنید.

مدت زمان آماده شدن ویزا شینگن

برای مسافران خیلی این نکته مهم است که هم ویزا سریع آماده شود و هم اینکه احتمال رد شدن درخواست ویزای آنها به کمترین درصد خود برسد . برای اینکه بتوان به این سوال دقیق جواب داد ، باید در نظر بگیرید که شرایط هر شخص با شخص دیگر از نظر مدارک و پیشینه … متفاوت است . برای همین ممکن است آماده شدن ویزا شنگن شخص A دو هفته و برای شخص B سه هفته زمان ببرد.اما در حالت عادی از زمانی که مسافر به دفتر انگشت نگاری مراجعه میکند تا زمان اخذ ویزا 14 روز کاری طول میکشد.دقت داشته باشید که هرچه قبل تر از زمان سفر اقدام کنید به نفع خودتان است! پیشنهاد متخصصان باتجربه ژیوار این است که دوماه قبل از سفر برای ویزای شنگن اقدام کنند.

مدارک لازم برای ویزای شینگن

1.اصل گذرنامه فعلی به همراه تمامی گذرنامه­‌های قبلی.گذرنامه فعلی  باید حداقل شش ماه از تاریخ برگشت اعتبارداشته باشد.

2.گذرنامه باید حداقل دو صفحه سفید داشته باشد.

3.دوقطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی، بدون عینک ، لبخند و 80% عکس، چهره فرد باشد. تمام رخ با زمینه روشن، حداکثر مربوط به 6 ماه اخیر. عکس ارائه شده باید با عکس مربوط به گذرنامه و ویزاهای قبلی متفاوت باشد.

4.اصل و ترجمه شناسنامه .

5.اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک. ترجمه شده به زبان انگلیسی. سایز پرینت بانکی باید A4 باشد.

درباره حساب های بانکی باید این نکته را مد نظر داشت که هر نوع حسابی مدارک لازم خود را دارد، که در پائین برایتان ذکرکرده ایم.

 • حساب‌های جاری: کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی به همراه گواهی تمکن با مانده یکسان.
 • گواهی تمکن ترجمه شده برای سپرده­‌های بانکی به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضا بانک .ارائه گواهی تمکن و گواهی حساب بانکی هردو لازمند و تنهایی هیچ کدام قابل قبول نیست.
 • حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر باید 100.000.000 ريال باشد.

6.اصل و ترجمه سند مالکیت

7.اصل و ترجمه مدارک شغلی

برای آگاهی از مدارک کامل ویزای شنگن میتوانید به این لینک نیز سر بزنید: https://zhivar.com/schengen-visa-documents/

دلایل رد شدن یا همان ریجکت شدن ویزای شینگن

از جمله دلایلی که باعث میشود ویزای شما ریجکت شود :

 •   فرم درخواست ویزا را به درستی پر نکرده اید
 •  قسمتی از درخواست نامه را خالی داشته باشید ،
 • مدارک را به طور ناقص به دفاترانگشت نگاری تحویل داده باشید،
 • میزان مانده حسابتان برای اخد ویزا قابل قبول نباشد
 • تراکنش  مالی درستی نداشته اید ،
 • برنامه سفرتان مشخص درج نشده است و مبهم است .
 • سابقه سفرتان قوی نبوده است .
 • دعوت نامه معتبری نداشته اید .
 • نزدیک بودن بیش‌ از حد زمان سفر با وقت سفارت .
 • در ویزا های گذشته تان تخلف داشته اید .
 • و …

همه این دلایل و حتی یکی از این موارد میتواند ویزای شما را ریجکت کند ، برای همین بهترین کاری که مسافر میتواند برای اخذ ویزا انجام دهد این است که حتما از طریق کانال های ارتباطی سفارت مثل آژانس ها اقدام کند، تا از این مرحله به سلامت عبور کند.چون ریجکت شدن ویزا دردسر های به خصوص خود را دارد و ممکن است تا مدت ها نتوانید بازهم درخواست ویزا دهید.

 کشورهای حوزه شنگن را بشناسید 

این قسمت برای بالابردن اطلاعات عمومی شما تهیه شده است،لیست 26 کشور حوزه شنگن را برایتان جمع آوری کرده ایم .

اتریش یونان مالت سوئد
بلژیک مجارستان هلند سوئیس
جمهوری چک ایسلند نروژ آلمان 
دانمارک ایتالیا لهستان اسپانیا
استونی لتونی پرتغال لوکزامبورگ
فنلاند لیختن اشتاین اسلواکی
فرانسه لیتوانی اسلوونی
ویزای-شینگن

 مدارک کاری لازم برای هر شغلی چیست ؟

در هرکدام از مشاغلی که قصد گرفتن ویزای شنگن را دارند، باید در نظر بگیرید که چه مدارکی نیاز دارند علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر کردیم .

 • خویش فرمایان: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات / آگهی تاسیس و سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • بازنشستگان: حکم بازنشستگی، سه فیش آخر حقوق.
 • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت در تهران)، روی سربرگ رسمی سازمان دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر از سازمان مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه .
 • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت)، روی سربرگ رسمی شرکت دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی.
 • وکلا: پروانه وکالت
 • معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با مشخصات فوق به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی.
 • دانش آموزان، دانشجویاناصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل

انواع ویزای شنگن 2020:

در اینجا باید برای شما بگوییم که ویزای شنگن خود 4 نوع است.

ویزای شنگن نوع A: منظور از ویزای نوع A، ویزای ترانزیت است، ویزای ترانزیت یعنی که اجازه تردد در فرودگاه شهری که این ویزا برایش صادر شد است را دارید. این ویزا اجازه ورود به شهری که فرودگاه در آن است را ، به شما نمی دهد، در یک کلمه باید از محدوده فرودگاه خارج نشوید. بیشتر برای کسانی صادر میشود که باید در یکی از شهر های حوزه شنگن  خط پروازی خود را عوض کنند. البته تعداد اندکی از کشورها به این ویزا نیاز دارند.

ویزای شنگن نوع B : این ویزا برای 5 روز در حوزه شنگن صادر میشود، از نوع ترانزیت است با این تفاوت که میتوانید از محدوده فرودگاه بیرون بروید و پنج روز را سپری کنید.

ویزای شنگن نوع C: معمولا برای مسافران توریستی صادر میشود و بین هفت تا 15 روز اعتبار دارد. ویزای نوع c از آن ویزا هایی است که ژیواری ها در اخذ آن مهارت دارند!!!

ویزای شنگن نوع D:این ویزا از نوع مولتی است، یعنی که چندین بار اجازه ورود را دارید. این ویزا به مدت 6 ماه صادر میشود و هر بار نود روز را مجاز هستید که در حوزه شنگن به سر ببرید.

ویزای-شنگن
ویزای-شینگن

قوانین ویزا شنگن در سال 2020

قوانین و هزینه ی صدور ویزا شنگن تغییر کرد. از تاریخ 2 فوریه 2020، هزینه صدور ویزا برای هر نفر بزرگسال 80 یورو اعلام شد، که نسبت به قبل 20 یورو افزایش پیدا کرده است. همچنین این هزینه برای کودکان 6 تا 12 سال به 40 یورو افزایش یافت. اتحادیه اروپا از تمامی کشورهای عضو شنگن خواسته که امکانات تکمیل و ارسال الکترونیکی فرم های درخواست ویزا را فراهم کنند. مطابق قانون جدید ویزا شنگن متقاضیان می توانند 6 ماه قبل از سفر درخواست ویزای خود را به کنسولگری ارائه دهند. (قبلا متقاضی می بایست 3 ماه قبل از سفر درخواست خود را ارائه می نمود.) همچنین یکی از قوانین جدید آن است که افرادی که به طور مکرر به اروپا سفر می کنند می توانند درخواست ویزای 5 ساله نمایند. البته، اعطای این ویزا به متقاضیان منوط به آن است که متقاضی از ویزاهای شنگن قبلی خود استفاده قانونی کرده باشد و تمکن مالی کافی نیز داشته باشد.

مراحل اخذ ویزای شنگن در آژانس ژِیوار:

زمانی که شخص تصمیم گرفت تا به اروپا سفر کند به ویزای شنگن نیاز دارد. برای گرفتن ویزای شنگن باید به آژانس های طرف قرارداد سفارت بروید یا اینکه خودتان به طور مستقل به دنبال کار ها باشید. از زمان حضور مسافر در آژانس ژِیوار تا زمانی که ویزا به دست شما برسد معمولا دو هفته کاری زمان میبرد، البته ممکن است این پروسه از این بیشتر هم زمان ببرد، این بستگی به نحوه پرونده شما و چینش مدارک در آن دارد. راهنمای ویزای اروپا به طور رایگان به شما مشاوره میدهد و هر آنچه لازم است بدانید را به شما میگوید، پس از تکمیل مدارک و پر کردن برگه سفارت ما مدارک را به سفارت میفرستیم و شما فقط یک بار برای انگشت نگاری به کارگزاری معرفی شده توسط سفارت میروید برای انگشت نگاری و بعد از آن فقط باید منتطر گرفتن ویزا باشید.

یک فکر در مورد “ویزا شنگن 2020

 1. بهرانی گفت:

  سلام وقت بخیر برای گرفتن ویزای شنگن کی باید اقدام کنم؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقت بخیر، باید از 3 ماه قبل تر از زمان سفر اقدام کنید.

 2. ali saeedi گفت:

  سلام آژانس شما کدام ویزا را صادر میکند؟؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقت بخیر به صورت تخصصی ویزای نوع C برای مسافران میگیریم. ویزای توریستی منظور میباشد.

 3. mvdh گفت:

  ایا ممکنه برای مدت کوتاهی به ویزای شنگن جواب داده شود مثلا در عرض یک روز؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روزبخیر. خیر ممکن نیست.

 4. امیر مسعودی گفت:

  سوالی که برای ما به وجود امده اینه که ایا باید همه اعضای خانواده تمکن مالی را داشته باشند؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سللام مکن را فقط باید سرپرست داشته باشد. و بقیه اعضای خانواده باید ضمانت قوی نزد اژانس برقرار کنند.

 5. آقای نادری گفت:

  سللام از الان برای 5 ماه دیگه میشه اقدام کرد؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سللام بله میشه اما با این شرایط ویروس من پیشنهاد میدهم که فعلا عجله نکنید

 6. محمد غیاثی گفت:

  عرض ادب برای ژیوار. یک سوال دارم من و خانوادم میتونیم توی 20 روز مونده به حرکت تور برای ویزا اقدام کنیم

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام بستگی به این داره که به کدام کشور میروید؟ البته که بیست روز واقعا زمان کمی برای اخذ ویزا هستش. با این حال با ما م=تماس بگیرید که راهنمایی کنیم.

 7. سحر افتخاری گفت:

  سلام این برگه واقعا مفید بود فقط خواستم از نویسنده تشکر کنم

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام مممنونم من هم از شما ممنونم که وقت گذاشتید و این برگه را مطالعه کردید

 8. مجید سلیمی گفت:

  سلام من برای نوروز با تور فرانسه با شما عازم سفر هستم با توجه به وبروس کرونا اییا ممکنه که پروازها لغو بشه؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام نگران نباشید این موضوع در حال پیگیری هستش و شما هیچ ضرری نمیکنید مطمئن باشید

 9. delnia salimi گفت:

  سلام ورودی سفارت سوییس چنده؟؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام خدمت شما ورودی سفارت سوئیس
   1200000 تومان +27 یورو برای بزرگسال
   600000 تومان+27 یورو بریا6 تا 12 سال
   27 یورو کودک زیر 6 سال

 10. hamoon akbari گفت:

  سلام برای ارائه درخواست ویزا باید چند وقت قبل تر درخواست بدم؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روز بخیر. قبلا که حداکثر سه ماه قبل تر میتونستید درخواست بدهید.اما طبق گزارش دریافت شده از شرایط ویزای 2020 میتونید از 6 ماه قبلتر درخواست بدهید.

 11. اکبر صدیقی گفت:

  سلام ما برای سفارت وقت گرفتیم وباید دخترمونم با خودمون ببریم؟دخترم تقریبا داره یازده سالش تموم میشه

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام خدمت شما برای افراد زیر دوازده سال حضور در دفاتر انگشت نگاری الزامی نیست، اگر کودک شما تا روز مصاحبه هنوز هم 11 ساله باشد لازم نیست که همراه خود ببرید.

 12. تارا گفت:

  بریتانیا جز شنگن نیست؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام خیر

 13. ytre گفت:

  سلام ای بند آخر حقیقت داره/////؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام بله حقیقت دارد.

 14. محسن کریمی گفت:

  سلام من شش ماه پیش ویزام ریجکت شد، بنظرتون کی بازم اقدام کنم؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام باید ببینید که ویزاتون به چه دلیلی رد شده. دلایل رد شدن ویزا در روند درخواست مجدد ویزا خیلی تاثیر گذار است.

 15. اقبال گفت:

  من میخوام درخواست ویزای شنگن نوع دی بدم راهنماییم کنید

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر.اگر دوتا ویزای شنگن در پاسپورتتون دارید پس میتونید درخواست ویزای شنگن نوعD بدهید.

 16. ی . س گفت:

  سلام این ویزای شینگن که نوشتین، مربوط به ویزای توریستی شنگن یا ویزای تحصیلی شینگن است.

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام این صفحه برای ویزای توریستی شینگن نوشته شده است.

 17. n0m گفت:

  اژانس شما جایی رو داره که بریم واسه عکاسی؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه، خود سفارت برای مدارک مورد نیاز خودش از شما عکس میگیره. ولی باید خودتون واسه مدارک عکس ببرید. خیر ما اتلیه ای مورد نظر نداریم.

 18. شیما رشیدی گفت:

  سلان اگر مظورتان همین صفحه است که از بالای مانیتور یا موبایل میتوانید لینک صفحه را برای خودتان کپی کنید. https://zhivar.com/schengen-visa/ ین هم لینگ ویزای شینگن

 19. zhra گفت:

  سلام میشه لینک صفحه ویزای شینگن را برای من بگذارید

 20. rooya گفت:

  به نظرتون شینگن درست تر نیست؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام ببینید شنگن و شینگن هر دو نوشته میشود اما من تحقیق کردم که درست این کلمه شنگن هستش.

 21. DJ گفت:

  برای رفتن به اروپا باید کدام نوع از ویزای شینگن رو بگیرم؟؟؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   با سلام برای رفتن به اروپا به ویزای نوع C یعنی توریستی نیاز دارید.

 22. maTTin گفت:

  سلام یک مورد برای من مبهم است. منظور از کارگزاری یعنی چی؟کارگزاری سفات؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روزتون بخیر باشه. منظور از کارگزاری یعنی آژانس های طرف قرارداد سفارت.مسافر به صورت مستقیم به سفارت مراجعه نمیکند و از طریق آژانس ها درخواست های خودش را مطرح میکند.این روال جدید کار سفارتهاست.

 23. yalda گفت:

  اگر بخوام بیشتر از مدت زمان ویزا، توی اروپا بمونم پیکار باید بکنم؟

  1. شیما رشیدی گفت:

   وقتتون بخیر.اگر اعتبار ویزا تمام شد باید آن کشور را ترک کنید،در غیر اینصورت مشمول جریمه میشوید.باید حتما به کشور خودتون برگردید و بازهم اقدام کنید.البته میتوانید به سفارت ایران در کشور مقصد بروید و برای مأموران سفارت شرایط خودتان را شرح دهید ممکن است ویزا برای شما تمدید شود.

 24. علیرضا گفت:

  سلام مدت زمان اعتبار ویزای شینگن چند روزه است؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. شیما رشیدی گفت:

   سلام روز بخیر،اگر برای اولین بار از ویزای شنگن استفاده میکنید، باید بدانید که 15 روز بیشتر ویزای شما اعتبار ندارد. اما اگر بازهم ویزای شنگن داشته اید، میتوانید در خواست ویزای مولتیپل شنگن دهید.این ویزا برای شش ماه صادر میشود اما فقط 90 روز مجاز به رفتن به کشورهای حوزه شنگن هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *