ژیوارنامه

کلیسای سن پیتر | جاذبه دیدنی در ایتالیا

کلیسای سن پیتر یکی از بزرگترین کلیساهای جهان در شهر واتیکان  ایتالیا قرار دارد.

تاریخچه کلیسای سن پیتر

ساخت این کلیسا زمانی اتفاق می افتد که امپراطور کنستانتین تصمیم می‌گیرد در محل دفن رسول پیتر مقدس (اولین پاپ و از حواریون حضرت مسیح) کلیسایی بنا کند و البته نام آن را نیز کلیسای کنستانتین نهاد.

ساخت این کلیسا در سال ۳۴۹ بعد از میلاد تمام شد البته تا دوره پاپ پل پنجم این بنا سالم بود و  بعد از آن تخریب شد.

بعد از مدت زمانی که این مکان کاملا رها شده بود، در نهایت در سال ۱۵۰۶ پاپ ژولیوس دوم تصمیم به ساخت کلیسای سن پیتر فعلی گرفت.

جاه طلبی او باعث شد کلیسا بسیار با شکوه و باجبروت ساخته شود و این کار توسط  چندین تن از مشهورترین معماران جهان مثل میکل آنژ، برنینی، کارلو مادرنو و دوناتو برامانت صورت گرفته است.

کلیسای سن پیتر امروزی مرکز مسیحیت

این مکان واقع در ایتالیا امروزه یکی از بزرگترین بناهای دنیا و بزرگترین کلیسای پاپ است.

از سال ۱۶۲۶ به بعد کلیسای سن پیتر مقصد معنوی زائران و جهانگردان از سراسر دنیا و کانون اصلی مسیحیت شد.

در گذشته از این کلیسا برای برگزاری جشن عبادت و مراسم پذیرایی تشییع جنازه نیز  استفاده می‌شد.

همچنین کلیسای سن پیتر مهمترین مکان زیارتی غرب در اوایل قرون وسطی بود.

نمای داخلی و بیرونی کلیسای سن پیترو

این ساختمان بسیار عظیم الجثه است و زمانی که قدم به این کلیسا می‌گذارید به معنای واقعی کلمه از این همه عظمت و شکوه معماری شگفت زده خواهید شد.

جالب است بدانید این کلیسا از نمای بالا به شکل یک کلید است که بسیاری  آن را کلید بهشت توصیف می‌کنند و البته در بالای ساختمان یک گنبد بزرگ طراحی شده است.

در امتداد راهروهای کناری این ساختمان بلند، ۱۱ نمازخانه و ۴۵ محراب خواهید دید که شاهکارهای هنری و تاریخی زیادی مثل مجسمه برنزی سنت پیتر قدیمی و خیلی از آثار دیگر را در خود جای داده‌اند.

با حرکت به سمت محراب، حروف برنزی روی زمین خواهید دید که طول بزرگترین کلیساهای دنیا را نشان داده است.

یک راه پله سه طبقه توسط برنینی در این ساختمان درست شده است و قسمتی از فضای آن با ستون‌های قرنتیان مزین شده است.

در بخش زیر شیروانی سیزده مجسمه بزرگ مسیح و یحیی و پاپ‌ها قرار دارد و در مرکز ساختمان بخشی طراحی شده است که پاپ در مراسم مقدس برای مومنان سخنرانی می‌کند و گاهی اوقات پاپ جدید را معرفی می‌کند.

شما با وارد شدن به دهلیز بزرگی که توسط مادرنو طراحی شده می‌توانید مجسمه سوارکاری کنستانتین را در قسمت چپ خود مشاهده کنید.

بازدید از کلیسای سن پیتر جاذبه رم

برای بازدید از این کلیسا لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید، اما چون معمولاً تعداد بازدیدکنندگان زیاد است برای جلوگیری از شلوغی بهتر است از قبل بلیت رزرو کنید.

در چند قدمی کلیسا موزه‌های واتیکانی هستند که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری رم هستند و علاوه بر رفتن به کلیسا می‌توانید از این موزه‌های ایتالیا نیز دیدن کنید و لذت ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.