ژیوارنامه

موزه لویی پاستور | گام به گام تا کشف واکسن هاری در فرانسه

لویی پاستور موزه‌ای است که به دکتر لویی پاستور دانشمند فرانسوی اختصاص یافته است.

این محل در انستیتو پاستور در در منطقه 15 فرانسه واقع شده است و در تمامی فصول گرم سال برای بازدید گردشگران باز است.

در موزه لویی پاستور خواهید دید

موزه لویی پاستور بینشی جذاب از سه جنبه مهم از زندگی و کارهای لویی پاستور را در یک مکان فراهم می‌کند.

آپارتمانی که هفت سال آخر زندگی خود را در آن گذرانده است.

اتاقی از  یادگاری‌های علمی که یافته‌های اصلی وی را براساس ابزارهای علمی که استفاده می‌کرده به نمایش گذاشته است.

زیرزمینی باشکوه به سبک بیزانس که لویی پاستور در کنار همسرش در آن دفن شده است.

این موزه به افتخار لویی پاستور در سال 1935 تأسیس شد و تمامی خاطرات وی را در آپارتمانی که هفت سال آخر زندگی خود را در آن گذرانده تاکنون حفظ کرده است، همچنین این موزه دارای یک اتاق چشمگیر و زیباست که در آن حدود 1000 ابزار علمی به نمایش گذاشته شده است.

این موزه، نمازخانه نئو بیزانس را نیز در خود جای داده است.

تاریخچه موزه لویی پاستور

اولین موزه فرانسه که به لویی پاستور اختصاص داده شده، در واقع در خانه اصلی محل تولد وی و در سال 1923 اندکی پس از تولد صد سالگی وی افتتاح شد.

با این حال، هنگامی که او در پاریس درگذشت، اولین ایده این بود که او را در کنار افراد مشهور دیگر به پانتئون ببرند، اما خانواده لویی پاستور تمایل داشتند تا او را در موسسه دفن کنند، بنابراین یک کلیسای تشییع جنازه و طاق دیدنی زیر موسسه پاستور ساخته شد که مقبره خانوادگی پاستور در آن مستقر شد.

تمام اشیا، تجهیزات علمی، وسایل شخصی و اثاثیه و … او در ابتدا پس از مرگ وی در ورسای نگهداری شده بود، اما هنگامی که پسر و دختر لویی پاستور درگذشتند، نوه دکتر لویی پاستور، والری رادوت، تصمیم گرفت همه دارایی خانوادگی خود را بازیابی کند و به طرح اولیه خود در آپارتمان برگرداند.

این بازسازی وفادارانه آپارتمان بزرگ در سال 1934 و نمایش هنرهای تزئینی اواخر قرن نوزدهم با سبک‌های شاه لویی سیزدهم و ناپلئون سوم آغاز شد، سرانجام در ماه مه سال 1936، به پایان رسید و به موزه لویی پاستور تبدیل شد.

جاذبه‌های موزه لویی پاستور

موزه لویی پاستور خاطرات و دارایی دکتر لویی پاستور را با آپارتمانی که او و خانواده‌اش در محوطه انستیتو داشتند، حفظ کرده است.

این موزه همچنین محل آزمایشگاه و دفترهای علمی لویی پاستور است.

در زیر موزه، نمازخانه نئو بیزانس و مقبره قرار دارد که پاستور و همسرش در آنجا مدفون هستند.

به نظر می‌رسد این آپارتمان که یک مکان تاریخی است، مانند زمانی است که پاستور در آنجا زندگی می‌کرده است و تمام مبلمان، هنر، عکس و جوایز اصلی او را در خود جای داده است.

یادداشت‌های شخصی از سران کشورها و آثار هنری از هنرمندان بین المللی دیوارهای این موزه را تزئین کرده است.

تجهیزات آزمایشگاهی علمی به نمایش درآمده در موزه لویی پاستور شامل بیش از 1000 مورد شامل بلورها، فلاسک‌ها، ویال‌های اصلی آزمایشات پاستور، میکروسکوپ و موارد دیگر است.

بیش از ده اتاق مختلف در موزه لویی پاستور همراه با دو گالری وجود دارد که توسط یک راه پله به هم متصل می‌شوند.

با دیدن این اشیا خواهید فهمید که همه اشیا به نمایش درآمده، دوره ها و حوادث مختلفی را در طول زندگی لویی پاستور منعکس می‌کنند مانند یک گلدان کریستال منحصر به فرد که هدیه‌ای از دانشجویان اوست و گلدان دیگری که روی مفرغ نصب شده است و  هدیه‌ای از شاهزاده اولدنبورگ به او می‌باشد.

یک اتاق در موزه لویی پاستور در پاریس وجود دارد که به همه مواد مختلف و ابزار اصلی که لویی پاستور در کار خود استفاده کرده اختصاص دارد و در آنجا می‌توانید گام به گام کار او را از کریستالوگرافی تا کشف واکسن هاری مشاهده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.