ژیوارنامه

10 مورد جالب از اهرام مصر | نحوه ساخت اهرام چگونه بوده است؟

قبل از آن که به معرفی 10 مورد جالب از اهرام مصر بپردازیم خوب است توضیحات مختصری را در رابطه با این شگفتی زیبا و تاریخچه تشکیل آن با هم مرور کنیم.

اهرام مصر و تاریخچه آن

در دوران اساطیری باستان، اهرام مصر، مسافران و فاتحان زیادی را مجذوب خود کرده بود؛ امروزه نیز شاهد آن هستیم که گردشگران، ریاضیدانان و باستان شناسانی را که از آنها بازدید، کاوش و  اندازه گیری می‌کنند را شگفت زده خود  می‌کند.

مقبره‌های پادشاهان اولیه مصر به صورت تپه‌هایی نیمکت شکل بود، که به آنها مستابا می‌گفتند. در حدود سال 2780 قبل از میلاد، معمار King Djoser، اولین هرم را با قرار دادن شش ماستابا، در یک پشته بنا کرد تا هرمی را که به صورت پله ای بالا می رود تشکیل دهد.

این هرم در کرانه غربی رود نیل در ساکارا در نزدیکی ممفیس قرار دارد و مانند اهرام بعدی دیگر، شامل اتاق ها و معابر مختلفی از جمله اتاق مقبره شاه است.

10 مورد جالب از اهرام مصر

 

بزرگترین و مشهورترین اهرام، هرم بزرگ در جیزه است که  توسط پسر Snefru، به نام خوفو و معروف به Cheops، ساخته شد. پایه این هرم بیش از 13 هکتار مساحت را پوشش می دهد و اضلاع آن با زاویه 51 درجه بالا رفته و بیش از 755 فوت طول دارد.

  همچنین در جیزه مجسمه ابوالهول معروف واقع شده است، مجسمه ای عظیم از شیر با سر انسان که در زمان سلطنت خفره تراشیده شده است.

10 مورد جالب از اهرام مصر

نحوه ساخت اهرام مصر

از گذشته تا کنون حدس و گمان هایی در مورد نحوه ساخت اهرام مصر وجود دارد. مصریان دارای ابزارهای مسی مانند اسکنه، مته و اره بودند که ممکن است برای برش سنگ‌های نسبتاً نرم مورد استفاده قرار گرفته باشند، اما گرانیت سخت، که برای دیوارهای اتاق مقبره و برخی از پوشش های خارجی استفاده می شد، چالش های دشوارتری را ایجاد می کرده است.

همچنین ممکن است کارگران از پودرهای ساینده مانند شن و ماسه به همراه مته‌ها و اره استفاده کرده باشند. تسلط بر دانش ستاره شناسی برای جهت گیری اهرام به نقاط اصلی ضروری بود و از تراشه‌های مملو از آب برای تسطیح محیط استفاده می‌شد.

10 مورد جالب از اهرام مصر

مورخ یونانی هرودیتوس نیز در قرن پنجم پیش از میلاد، گزارش کرده بود که راهنمایان مصری به وی گفتند که 100،000 نفر برای ساختن هرم های بزرگ به مدت سه ماه در سال کار می کردند. ساختمان اهرام از سلسله چهارم تا سلسله ششم در اوج بود و ساخت اهرام کوچک تر بیش از یک هزار سال ادامه داشت که تعداد زیادی از آنها تا به امروز کشف شده است، اما بقایای دیگر اهرام،  احتمالاً هنوز در زیر ماسه ها مدفون هستند. اگرچه این  اهرام باشکوه از بدن پادشاهان مصر که آنها را ساخته بودند محافظت نمی کرده اند، اما برای زنده نگه داشتن نام و داستان آن پادشاهان تا به امروز خوب عمل کرده اند.

10 مورد جالب از اهرام مصر

اهرام مصر به عنوان یکی از نمادین ترین و در عین حال اسرارآمیزترین عجایب جهان، منظره ای باورنکردنی را برای مخاطبین به تصویر می کشد. اما واقعاً چقدر در مورد این محیط گردشگری معروف جهان اطلاعات دارید؟ پیشنهاد می کنیم این ده واقعیت جالب از اهرام مصر را تا انتها بخوانید.

1- اولین مسئله جالب در رابطه با اهرام مصر که خوب است بدانید این است که، سه هرم فلات جیزه در مصر، با نام های Cheops (هرم بزرگ) ، Chephren و Mycerinus معروف ترین اهرام در مصر هستند در حالی که بیش از 130 اهرام دیگر به طور پراکنده در اطراف مصر باستان تا کنون  کشف شده است.

10 مورد جالب از اهرام مصر

2-اهرام جیزه در مصر قدیمی ترین و تنها عجایب سالم باقی مانده از عجایب هفتگانه جهان باستان است. زمانی این لیست شامل فانوس دریایی اسکندریه، کلوسوس رودس و مجسمه زئوس در المپیا  به علاوه بقایای پراکنده معبد آرتمیس در ترکیه بود که امروزه دیگر در این لیست وجود ندارند.

3- تصور می شود که هرم بزرگ، با بیش از دو میلیون بلوک سنگی دو تا بیش از پنجاه تنی ساخته شده است، هرچند که نحوه انتقال آنها تاکنون همچون یک معما باقی مانده است. مورخان تخمین می زنند که بیش از 100000 نفر در ساخت هرم های جیزه  مصر نقش داشته اند و شاید آنها همانطور كه تصور می شود برده نبوده اند، بلكه كارگران مزد بگیر بوده اند.

4- همه اهرام در مصر، از جمله آنهایی که در فلات جیزه ساخته شده اند، در کرانه غربی رود نیل واقع شده اند زیرا در مصر هر روز عصر، غروب خورشید است که نماد قلمرو مردگان است.

5- اهرام مصر در ابتدا با یک پوشش سفید متشکل از سنگ آهک براق پوشیده شده بودند که چنان صیقلی شده بود که اشعه خورشید را منعکس می کرد. متأسفانه بعد از شل شدن در اثر زلزله، خرد شدن در زیر آوار و سست شدن و برداشته شدن و ساختن سازه های دیگر، این پوشش های  زیبا و صیقلی به آهستگی از بین رفته اند.

10 مورد جالب از اهرام مصر
  1. علی رغم گرمای سوزاننده ای که اغلب در مصر احساس می شود، دمای داخل هرمها 20 درجه سانتیگراد و به صورت ثابت است که برابر با دمای متوسط روی زمین است .
  2. گرچه مصر و اهرام، مترادف با هیروگلیف هستند، اما به طور شگفت انگیزی هیچ نوع نوشته یا هیروگلیفی در هرم بزرگ مصر تا کنون یافت نشده است.
  3. در داخل محفظه اصلی هرم بزرگ، یک صندوق گرانیت نهفته است که کاملا طبیعی به نظر می رسد؛ اما تا زمانی که متوجه می شوید که از یک قطعه گرانیت جامد ساخته شده است که بیش از حد بزرگ است و نمی تواند از معبری عبور کند که از آن عبور کرده اید. این امر مورخان و باستان شناسان را به این باور رسانده است که هرم بزرگ بیش از آنکه صندوق به داخل آن آورده شود، در اطراف صندوقچه ساخته شده است.
  4. یک نمونه کامل از چگونگی پیشروی مصری ها نسبت به زمان خود، در ساخت سنگ های بنیادی هرم است. محققین کشف کرده اند که این سنگ ها در صورت زلزله یا انبساط گرما در یک توپ و یک سوکت ساخته شده اند.
  5. گزارش شده است که هرم بزرگ یک بار دارای یک درب گردان بوده که دارای 20 تن وزن بوده است و به راحتی میشد آن را از داخل باز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.