ژیوارنامه

تاریخچه شکلات سوئیسی | اولین شکلات سفید در جهان

برای بسیاری از مردم، سوئیس مترادف با شکلات‌های متنوع و خوشمزه است. بسیاری از تحولات و فرآیندهای اصلی در ایجاد شکلات از شهر ووی در ساحل لاک لمان (دریاچه ژنو) در غرب سوئیس نشأت گرفته است.

امروزه، صنعت شکلات بخشی کاملاً مشهود و مهم از صنایع غذایی بزرگ در سوئیس و به طور کلی اقتصاد سوئیس است.

درآمد سالانه تولید شکلات در سوئیس حدود 1.5 میلیارد فرانک سوئیس (حدود 1.5 میلیارد دلار) است.

سوئیسی‌ها سالانه حدود 180،000 تن شکلات تولید می‌کنند. از کل تولید، حدود 39 درصد در سوئیس و 61 درصد به خارج از کشور صادر می‌شود.

شکلات-سوئیسی

در قرن هفدهم، سوئیسی‌ها از موقعیت استراتژیک خود به عنوان ترانزیت کالاهای عبوری از اروپا برای شروع پروسه تولید شکلات استفاده کردند. همه چیز از کانتون تیچینو، واقع در مرز جنوبی سوئیس و ایتالیا، آغاز شد. در آن زمان، شکلات به شکل امروزی اش نبود و تا حدی نامطبوع بود. دیری نگذشت که شکلاتی که امروز می شناسیم به لطف لژیون پیشگامان سوئیسی و مغازه های شکلات

 سازی به وجود آمد.

در سال 1819، اولین کارخانه مکانیزه شکلات سازی در شهر ووی افتتاح شد که در حاشیه لاک لمان قرار دارد. ماشین آلات Cailler شروع به خنک کردن اولین شکلات سوئیسی و تولید انبوه کردند. موسسین  این کارخانه فرزندان فرانسوا-لوئیس کالر بودند که به عنوان شاگرد با شکلات های ایتالیایی در تیچینو کار می کردند.

شکلات-سوئیسی

اولین شکلات شیری جهان

خیلی‌های دیگر خیلی زود از او پیروی کردند و طولی نکشید که کارخانه‌های شکلات سازی در سراسر سوئیس به وجود آمده بودند. در سال 1836، خانواده Sprüngli در زوریخ مغازه‌ای تأسیس کردند که بعداً در سال 1892 با کارخانه مستقر در Rodolphe Lindt’s Bern ادغام شد و مارک Lindt که امروز می‌شناسیم را ساخت. اما سوئیسی‌ها فقط شکلات درست نمی‌کردند، بلکه با آن نوآوری‌هایی نیز داشتند. در سال 1867 در ووی، دانیل پیتر کارخانه شکلات سازی خود را آغاز کرد و با توجه به نیاز به افزایش فروش، تصمیم گرفت با افزودن شیرخشک ساخته شده توسط دوستش هنری نستله به محصول خود، آن را آزمایش کند.

با این کار او اولین شکلات شیری را به دنیا عرضه کرد. این گام های رو به جلو به زندگی نوآوری های بیشتری بخشید زیرا کارآفرینان بر اساس کار کسانی که پیش از آنها بودند، شکلات‌های متنوعی را عرضه کردند.

شکلات-سوئیسی

نوآوری در ساخت شکلات سوئیسی

 در سال 1908، تئودور توبل، که از کارخانه خود در برن کار می‌کرد، شکلات شیر، نوقا، بادام و عسل را با هم ترکیب کرد و آن را به شکل مثلث فشرد و نسل جدیدی از شکلات را تولید کرد. بسیاری بر این باورند که کوه نمادین Matterhorn سوئیس الهام بخش Tobler بوده است.

بدون سایر کارآفرینان سوئیسی، مانند فیلیپه سوچارد، که یک روش اختلاط منحصر به فرد برای صاف کردن شکلات ایجاد کرده است و لیندت که روش گرمایشی او باعث می شود که شکلات‌هایشان در دهان ذوب شود و دیگر افراد فعال در این زمینه پیشرفتی در صنعت شکلات سوییس حاصل نمی‌شد. در دهه 1930، نستله با راه اندازی شکلات سفید Milkybar، بار دیگر چیز جدیدی به دنیا عرضه کرد.

از قرن نوزدهم، پیشگامان و روحیه کارآفرینی آنها شکلات سوئیسی را به جهان آوردند، که همه عاشق آن شدند و با این کار به بزرگترین مارک‌هایی که امروز می‌شناسیم قدرت بخشیدند. در سال 2016 ، مارک‌های شکلات سوئیس در این فرآیند 122،034 تن شکلات در 874 میلیون فرانک سوئیس صادر کردند.

شکلات‌های سوئیسی همچنان به نوآوری ادامه می‌دهند و البته راه‌های جدیدی برای تحریک چشایی ما پیدا می‌کنند. سال گذشته، شرکت مستقر در سوئیس Barry Callebaut از شکلات “یاقوت” جدید خود، اولین شکلات جدیدی که از زمان تولید شکلات شیری Nestlé ساخته شده است، رونمایی کرد.

اینکه آیا این انقلابی در صنعت شکلات ایجاد خواهد کرد یا نه، باید منتظر بمانیم، اما این نکته اشاره دارد که نقش سوئیس در تاریخ شکلات پایان نیافته است.

شکلات-سوئیسی

کرونولوژی شکلات در سوئیس

 • 1800: کاکائو شیرین نشده توسط داروسازان به عنوان اکسیر مقوی گران قیمت فروخته می شد، که به عنوان یک نوشیدنی گرم مصرف می‌شده.
 • 1806 : سوابق نشان می‌دهد که ویوی سوئیس قبلاً محل کار هفت کارخانه شکلات بوده و به عنوان قطب تولید شکلات تاسیس شده بود.
 • 1819 : François-Louis Cailler (1796-1852) تولید مکانیزه شکلات فشرده را اختراع کرد. وی یک کارخانه شکلات سازی در Vevey را برای تولید اولین شیرینی شکلات تولید انبوه سوئیس افتتاح کرد. شکلات مقرون به صرفه تر شد و به عنوان یک محصول بسته بندی شده به فروش رسید.
 • 1826 : Phillippe Suchard (1797-1884) یک ماشین مخلوط تجاری برای قند و کاکائو اختراع کرد. شکلات سوئیسی خوشمزه تر شد، اما هنوز هم ریز و خرد بود.
 • 1830 : چارلز آمادیه کوهلر (1874-1790) آسیایی را در لوزان برای تأسیس کارخانه شکلات خریداری کرد. او شکلات را با فندق ترکیب کرد. هنوز هم، این شکلات محبوب ترین شکلات در سوئیس می باشد.

شکلات-سوئیسی

 • 1867 : دانیل پیتر (1836-1919) ، داماد فرانسوا-لوئیس كایلر، شروع به تولید شکلات با نام Peter-Cailler کرد.
 • 1875 : پس از هفت سال تلاش، دانیل پیتر، همسایه هنری نستله (1814-1890) در Vevey شکلات شیر ​​را اختراع کرد. شیرخشک Nestlé جایگزین کره گران قیمت کاکائو شده بود و شکلات شیرین تر و مقرون به صرفه تر شد.
 • 1879 : هنری نستله و دانیل پیتر برای تشکیل شرکت نستله با یکدیگر متحد شدند.
 • 1879 : رودولف لیندت (1909-1855) اولین شکلات ذوب شونده یا “فوندانت” را که با دستگاه پیچاندن تهیه می شود، تولید کرد.
 • 1908 :تئودور توبلر (1876-1941) ، مستقر در برن توبلرون، شکلات شیری همراه با نوقا، بادام و عسل را اختراع کرد.
 • دهه 1930 : شکلات سفید در شرکت Vevey توسط شرکت Nestlé اختراع شد. شکلات سفید با کره کاکائو، شکر و شیر ساخته می شود (اما جرم دانه کاکائو ندارد) و در نتیجه محصولی مانند شکلات ذوب شونده می شود، اما طعم آن شیرین و شیری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.