ژیوارنامه

چشم لندن | بلندترین چرخ و فلک در اروپا

چشم لندن

چشم لندن بلندترین چرخ و فلک در اروپا

چشم لندن، بلندترین چرخ و فلک در اروپا و در کرانه جنوبی است که در کنار رودخانه تیمز در منطقه لمبت قرار دارد.

این چرخ و فلک با ارتفاع کلی 443 فوت (135 متر) ، بلندترین چرخ و فلک جهان از سال 1999 تا سال 2006 بوده که امروزه ستاره نانچانگ در چین از آن پیشی گرفته است.

این چرخ و فلک یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری لندن است که برای آن هزینه پذیرش دریافت می شود.

برای بازدید از این چرخ و فلک جذاب می توانید از تور اروپا  در ژیوار استفاده نمایید.

تاریخچه چشم لندن بلندترین چرخ و فلک در اروپا

طراحان این چرخ و فلک زوجی بودند که در سال ۱۹۹۳ در مسابقه طراحی آزاد شرکت کردند تا معماری این بنای دیدنی را که به مناسبت جشن هزاره سال ۲۰۰۰ برگزار می‌شود بر عهده بگیرند، اما متأسفانه طرح این زوج برای ساخت بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا به همراه تمامی طرح‌هایی که افراد دیگر کشیده بودند با شکست روبرو شد.

پس از بهم خوردن مسابقه این زن و شوهر تصمیم به تأسیس شرکت خودشان گرفتند تا با ایده متنوعی از چرخ و فلک آن را به مرحله اجرا برسانند.

آنها زوج خوشبختی بودند چرا، چون بعداز علنی شدن خبر این طرح شرکت بریتیش ایرویز تصمیم گرفت برای کمک به این زوج اعلام آمادگی کند و تا تمام شدن طرح هزینه آن را بر عهده بگیرد.

این پروژه می‌بایستی تا قبل از شروع جشن سال نو به پایان می‌رسید و در سال ۲۰۰۰ افتتاح می‌گردید؛ بنابراین برای اینکه بتوانند کار را پیش ببرند می بابیتسی تیمی تشکیل شده از ۱۷۰۰ نفر نیروی متخصص گردهم می‌آمدند و بی وقفه کارمی کردند تا طرحی شگفتانه و منحصر به فرد خلق کنند.

به خاطر اینکه شرکت بریتیش ایرویز پشتیبان این طرح بود در ابتدای کار قرار شد نام این سازه «چرخ و فلک هزارهبریتیش ایرویز» شناخته شود.

این سازه، بخاطر نمادی از۳۲ منطقه لندن،۳۲محفظه کپسول مانند را در بر می‌گیرد و از داخل کپسول‌ها می‌توان نظاره گر بی نظیر شهر باشید چشم لندن، بخاطر نقش مؤثر در صنعت گردشگری و همچنین از لحاظ معماری بیش از ۴۰ جایزه مختلف را به خود اختصاص داده ‌است.

شما می توانید همچنین ویزای انگلیس خود را از ما تهیه کنید.

حقایقی در رابطه با بلندترین چرخ و فلک اروپا

چشم لندن ممکن است یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر باشد، اما واقعیت های بسیاری وجود دارد که مسافران گردشگران درباره آن نمی دانند که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم :

 • چشم لندن با 135 متر ارتفاع ، در حال حاضر چهارمین چرخ و فلک بزرگ در جهان است، اما بلندترین سازه برتر اروپا می باشد.
 • سواری با چشم لندن 30 دقیقه طول می کشد و با سرعتی حدود 0.6 مایل در ساعت حرکت می کند.
 • با بازدید بیش از 3.5 میلیون نفر در سال از این چرخ و فلک، اکنون چشم لندن محبوب ترین جاذبه گردشگری با پرداخت هزینه در انگلستان است.
 • وزن کل چرخ و فلک بیش از 1000 تن یا بیش از 1 میلیون پوند وزن دارد.
 • بیش از 500 عروسی در چشم لندن اتفاق افتاده است که اولین جشن در سال 2001 برگزار شد.
 • در یک مرحله از جشنواره رستوران لندن ، چشم لندن به یک مکان غذاخوری پاپ آپ تبدیل شد: سرآشپزهای مشهوری مانند گوردون رامسی و دانیل بولود در یکی از کپسول ها وعده های غذایی را برای ده مشتری تهیه می کردند که هرکدام در بعضی موارد، بیش از 30000 دلار برای آن پرداختند.

حقایقی در رابطه با چشم لندن

 • جادوگر دیوید بلین در سال 2003 چرخشی کامل را در بالای یکی از غلافهای چرخ فلک  اجرا کرد.
 • در سال 2004، مردی با لباس مرد عنکبوتی از چرخ و فلک بالا رفت و 18 ساعت را در بالای غلاف گذراند، گفته می شود این کار برای جلب توجه به حقوق پدران در انگلیس صورت گرفت.
 • در سال 2013، آکادمی ردبول چشم لندن را به یک کلوپ شبانه چرخان تبدیل کرد. از نظر فنی، 30 اتاقک را به مهمانی های مختلف تبدیل کرد تا فرهنگ باشگاهی انگلستان را جشن بگیرد، این جشن میزبان هنرمندانی چون لیلی آلن، مارک رونسون و ریچی هاوتین بود.
 • از زمان افتتاح چشم لندن در سال 2000، بسیاری از شهرها از جمله لاس وگاس، سیاتل و آتلانتا چرخ  و فلک هایی  را افتتاح کردند که طراحی آنها مستقیماً از چشم لندن الهام گرفته است.
 • ماکت دقیق این چرخ و فلک را می توان در حدود 30 مایلی خارج از لندن یافت.
 • Legoland Windsor به عنوان بخشی از نمایشگاه Mainland دارای یک مدل مقیاس از چشم لندن است که همچنین دارای مدل هایی از کاخ وست مینستر، پل هزاره و کاخ باکینگهام است.
 • در یک روز روشن از بالای چشم لندن، شما می توانید (تقریبا) چشم انداز وسیعی از انگلستان را ببینید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.