ژیوارنامه

آداب حضور در نمایشگاه | عوامل جذب بازدیدکننده

لیست کامل نمایشگاه‌های آلمان

عوامل بسیار زیادی در جذب بازدید و خرید محصوالت و خدمات از غرفه شما وجود دارد مثل:
طراحی و ساخت غرفه شما، نوع محصوالت و خدمات، موقعیت مکانی غرفه و …
اما مهمترین عاملی که باعث می‌شود که بازدیدکنندگان به خریداران و پیشنهاد دهندگان همکاری برای شما تبدیل شوند:
طرز گفتار و رفتار شما و در یک کالم شخصیت شماست!
و بازدیدکنندگان شخصیت شما را مساوی با کیفیت محصولات و خدمات شما می‌دانند.
در نمایشگاه‌ها بیشتر فضا به این سمت رفته است که ارائه‌دهندگان اکثراً به معرفی محصولات و خدمات خود می‌پردازند تا اینکه بخواهند مستقیم کالا خرید و فروش کنند و خریداران نیز برای آشنایی در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند و خرید عمده و اصلی معمولاً بعد از نمایشگاه صورت می‌گیرد و تعدادی از این بازدیدکنندگان به مشتری وفادار و دائمی تبدیل می‌شوند.
اگر می‌خواهید به عنوان مدیر یا یکی از کارکنان غرفه در نمایشگاه نتایج فوق العاده ای بگیرید در ادامه نکات مهمی آورده ام که به شما بسیار کمک خواهد کرد!

شروع کلام با بازدیدکننده در نمایشگاه

برای اینکه بخواهید با بازدیدکننده خود ارتباط برقرار کنید و صحبت خود را شروع کنید از جملاتی مثل چه سوالی دارید؟ کدام محصول ما را میخواهید بخرید؟ یا جملات مشابه به هیچ عنوان استفاده نکنید و مستقیم سر اصل مطلب نروید، ابتدا اجازه بدهید بازدیدکننده کمی
محصولات شما را مشاهده کند و پس از آن می‌توانید سوالاتی که باعث می‌شود که بیشتر با هم آشنا شوید و بازدیدکننده را به صحبت کردن بیشتر ترغیب کنید.
می‌توانید سوالاتی مشابه سوالات زیر بپرسید:
“آیا از قبل با مجموعه ما آشنایی داشته‌ا‌‌ید؟”
“شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید؟”
“جدیدترین محصول ما را دیده‌اید؟”

آیا شما اطلاعات بازدید کننده را می‌گیرید؟

اگر بخواهم از بین منافعی که نمایشگاه می‌تواند برای شما داشته باشد فقط یک گزینه را انتخاب کنم:
گرفتن اطلاعات تماس عالقه‌مندان و نیازمندان به محصولات و خدمات شماست!
این اطلاعات می‌تواند شماره تماس، ایمیل و اطلاعات مجموعه‌ای که آنها مشغول به کار هستند و شما می‌توانید بسته به نیاز خود اطلاعات مورد نیاز خود را بگیرید و در قدمهای بعدی به همین افراد می‌توانید پیشنهادات خود را از طریق اطلاعاتی که گرفته‌اید به آنها معرفی کنید و بجای یکبار خرید از نمایشگاه، می‌توانید بارها به آنها خدمات و محصولات خود را بفروشید.
اطلاعات گرفتن نباید در ابتدای کار باشد که معمولاً در این شرایط مقاومت نشان می‌دهند، شما ابتدا باید به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ داده و راهنماییشان کنید و پس از آشنایی بیشتر و ایجاد رابطه‌ای دوستانه می‌توانید درخواست اطلاعات تماس داشته باشید.

چگونگی دادن اطلاعات خود به بازدیدکنندگان

شما نیز باید اطلاعات تماس خود را به بازدیدکنندگان بدهید تا در مواقع که بازدیدکنندگان نیاز داشتند به راحتی به شما و محصولات و خدمات شما دسترسی داشته باشند که می‌توانید از راههای زیر اقدام کنید.
– خبرنامه و اطلاعات تماس برای توزیع در بین عالقه‌مندان و نیازمندان به محصولات و خدمات شما
_ بروشور برای توزیع بین افراد
– چاپ کاتالوگ نمایشگاهی
– چاپ و چسباندن پوستر در جاهای مختلف غرفه و نمایشگاه
– گذاشتن اطلاعات تماس در داخل غرفه
– معرفی شرکت خود
خوب است که در یک یا دو صفحه مجموعهی خود را معرفی کرده و لیست خدمات و محصولات خود را نیز بیاورید تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند با شما آشنا شوند.

آداب معاشرت در نمایشگاه

چگونه در نمایشگاه پیشنهاد جلسه همکاری بدهم؟

 

اگر در نمایشگاه به عنوان بازدیدکننده حضور دارید و می‌خواهید با تعدادی از مدیران سازمان و شرکتها که در نمایشگاه غرفه دارند جلسه‌ای داشته باشد، نباید خودتان برای گرفتن وقت نزد آنها بروید بلکه شایسته است که شما یکی از کارمندان خود را بفرستید تا برای شما وقت بگیرد که با اینکار هم احتمال وقت دادن به شما بالا می رود و هم جایگاه شما در نزد طرف مقابل حفظ شده است.
فردی که برای گرفتن وقت جلسه می رود باید در زمان معرفی مجموعه و مدیر عامل خود سعی کند کمی جایگاه سازی کند -فقط کمی- و اما در این کار زیاده روی هم نکند که در غیر این صورت بجای اینکه جایگاه مجموعه و مدیر عامل بالاتر برود بالعکس پایین تر می‌آید چون طرف مقابل احساس می کند که بالجبار می خواهید خود را بقبولانید و تایید کنید که معمولاً مجموعه های با سطح پایین چنین می‌کنند و از خود بسیار تعریف می کنند تا طرف مقابل باور کنند که آنها بزرگ اند!

در زمان معرفی، خود را بعنوان نماینده شرکت و سازمان معرفی کنید و حتی اگر مدیر هستید خود را نماینده شرکت بدانید، در نمایشگاه ارزش شرکت و نماینده بودن بسیار بیشتر از مدیر و یک فرد هست و در صحبت کردن خود بجای کلمه من از ما استفاده کنید.

البته اگر شما مجموعه ای دارید نه اینکه تنها یک نفر باشید 🙁

آیا تمام صحبت ها و رفتارهایتان را با تک تک سلولهای خود حس می‌کنید؟

همه دوستان و همکارانی که در حوزه ارتباط موثر فعالیت می کنند تاکید دارند در نمایشگاه لبخند بزنید و یا اینکه با بازدیدکنندگان خوب صحبت کنید و از کلمات مناسبی استفاده کنید اما اگر بخواهم یک نکته اضافه کنم اینکه سعی کنید هر کدام از این موارد را که میخواهید رعایت کنید صادقانه باشد و از عمق وجودتان باشد و این کارها را با تک تک سلولهایتان حس کنید؟
مخاطب امروز خیلی باهوش است و به راحتی تشخیص می دهد که شما مثال این لبخند را از ته دل میزنید یا اینکه فقط ظاهر کار را درست میکنید و به اجبار لبخند میزنید که ظاهر کار حفظ شود پس لطفا صادقانه صحبت کنید و رفتار کنید.
چستر فیلد میگوید:
اگر میخواهید احساسات حقیقی شنونده خود را دریابید، درست در صورت وی بنگرید، چون او میتواند کلمات را در فرمان خود داشته باشد، ولی قیافه و چهره به این آسانی در فرمان او قرار نمیگیرد.
نکته بعد اینکه شما به مرور زمان و کم کم باید رفتارهای نادرست را اصلاح و رفتارها و گفتارهای مناسب را جایگزین کنید، در غیر این صورت که اگر بخواهید یکدفعه و بدون تمرین این موارد را در حضور دیگران رعایت کنید رفتار و گفتار شما حالت مصنوعی به خود خواهد
گرفت و یا حتی ممکن است جایگاه شما از قبل هم بدتر شوید.

ژست خوش آمدگویی

در نمایشگاهها افراد زیادی از جلوی غرفه شما رد می‌شوند، برای اینکه آنها را به سمت غرفه خود بکشانید بهترین کار جدا از اینکه باید در طراحی غرفه خود بسیار دقت کنید، شما نیز حالت خوش آمدگویی به خودتان بگیرید! چگونه؟
بایستید و لبخند بر لب داشته باشید و به هیچ‌وجه مشغول کاری نباشید!
از لبخندی که به زور باشد بپرهیزید چون طرف مقابل به راحتی تشخیص خواهد داد که این لبخند شما مصنوعی است یا واقعی؟
لبخند برای شما هزینه‌ای ندارد اما نتایج مثبت شگفت‌انگیزی برای شما خواهد داشت و خیراندیشی را برای رهگذران تبلیغ می‌کند و خود نیز نشانه دوستی هست.

آماده باشید لطفاً

در بسیاری از غرفه‌های نمایشگاه مشاهده میکنم که غرفه داران در حال صحبت کردن با سایر همکاران، دوستان و آشنایان خود هستند و افرادی که در حال رد شدن از جلوی غرفه اند مؤذب هستند که صحبت کردن و جمع شما را به هم بزنند و یا اینکه میبینم بسیاری مشغول بازی با گوشی یا حالت استراحت به خود می‌گیرند که اینکارها نیز اشتباهاتی بسیار رایج اند و خارج از اصول غرفه داری میباشد و افراد ترغیب نمیشوند که بخواهند از غرفه شما بازدید کنند.

پوشش و ظاهر شما در نمایشگاه

همان طور که در سایت آموزش کارکنان در مقاله ای جداگانه در مورد ظاهر و پوشش در محیط کار صحبت کردیم، اولین چیزی که در دید بازدیدکننده تأثیرگذار است
پوشش و شکل ظاهری شماست!

آداب معاشرت در نمایشگاه

سعی کنید تمامی کارکنانی که در غرفه مشغول هستند از رنگ و مدل لباس یکسانی استفاده کنند که این نشان دهنده حرفهای بودن شماست و چه خانمها و چه آقایان سعی کنید در نمایشگاه‌ها نیز رسمی لباس بپوشید که بازدیدکننده به شما اعتماد بیشتری خواهد کرد مبادا در نمایشگاه لباس‌های اسپرت بپوشید.
متأسفانه پوشش و وضع ظاهری و آرایش برخی از خانمها که در نمایشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند، بسیار زیاد است، اگر جایگاه خوبی در فضای کسب وکار دارید با آرایش زیاد جایگاه خود را ضعیف نکنید.
حتی اگر مجموعه شما و همچنین خودتان آنقدر بزرگ نیستید طوری لباس بپوشید که دوست دارید در آینده در آن موقعیت قرار بگیرید و مطمئن باشید که بازدیدکننده نیز شما را حرفه‌ای تر خواهد دید.
مشاور و کمک کننده باشید و نه فروشنده!
سعی کنید که شما بعنوان غرفه دار بیشتر شنونده باشید تا گوینده! کاری کنید که بازدیدکننده بتواند به راحتی درباره نیازها و علاقه‌های خود صحبت کند تا شما بعنوان راهنما و مشاور
بتوانید بهتر کمک کنید.

پیشنهادهای پایانی ممنوعه در نمایشگاه

در غرفه به هیچ وجه چیزی نخورید و ننوشید و بسیاری از افراد آدامس می جوند که اینکار نیز اشتباه است،
در تمام طول نمایشگاه بایستید و هرگز نشسته نباشید که در این صورت فرد این علامت را به بازدیدکنندگان میدهد که اهمیتی برای آنها قائل نمیشوند و همچنین نشسته با بازدیدکنندگان صحبت نکنید که نشانه بی احترامی به فرد مقابل هست.
حتماً در ابتدای گفتگو نام فرد را سوال کنید و در حین گفتگو از نام او استفاده کنید.
در مورد نیازها و منافعی که مشتری به دنبال آن است سوال کنید.
در زمانی بسیار کوتاه که شما در حال خواندن روزنامه‌ای یا کتابی هستید، مشغول صحبت کردن با گوشی یا مشغول کاری هستید، دقیقا در همان زمان کوتاه شما ممکن است مشتری را به دست آورید یا از دست بدهید، پس مراقب تک تک لحظات خود در نمایشگاه باشید.
در زمانی که با بازدیدکننده صحبت می‌کنید به هیچ عنوان ساعت خود را نگاه نکنید که اینکار شما بی احترامی به وی تلقی خواهد شد و این پیام را بازدیدکننده شما می‌دهد که من دیرم
شده است یا وقت ندارم

شکل ظاهری غرفه نمایشگاه اینگونه باشد

اگر بخواهم کلیدی‌ترین و تاثیرگذارین مواردی که در طراحی و ساخت محل کار و غرفه باید مدنظر قرارداد را خدمت شما عرض کنم استفاده از عناصر پنجگانه در طراحی مکان هست و زمانی که از بنده می‌خواهند پیشنهادات خود را در طراحی غرفه‌ها و محل کار را بگویم این موارد را در دستور کار خود قرار می دهم.
1 .رنگ
سعی شود در انتخاب رنگ از تعداد زیادی استفاده نشود و حداکثر از 3 رنگ در طراحی خود استفاده کنید و حداقل از دو رنگ گزینه مناسبی خواهد بود و یک گروه بندی که بسیاری معرفی کرده اند که رنگ را به دو گروه تقسیم می‌کنند رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم
رنگ‌های گرم در قسمتهایی از محل کار غرفه که می‌خواهید جلب توجه کند و بیشتر به چشم بیاید- ممکن است بخش محصولات شما، پیشنهادهای ویژه شما و یا نام برند شما باشد- از رنگهای گرم مثل زرد، قرمز، صورتی، نارنجی استفاده کنید.

رنگهای سرد این رنگها سادگی و حرفه‌ای بودن را به بازدیدکننده و مشتری القا می‌کند مثل آبی، سبز
رنگهای ترکیبی: برخی نیز مثل رنگ بنفش ترکیبی از رنگ آبی و قرمز هست
رنگهای خنثی: برخی رنگها نیز حس بسیار کمی به بازدیدکننده انتقال میدهند و نقش این رنگها زیاد تعیین کننده نیست مثل رنگهای خاکستری، سفید، سیاه.
2 .نور
نور نیز به اندازه خود در جلب توجه مخاطب تأثیرگذار است و طبیعی است قسمتهایی که میخواهید بیشتر جلب توجه کند باید نور بیشتری تابانده شود و البته اگر سایر قسمتها نور کم تر باشد در این قسمتی که نور می‌تابانید بیشتر جلب توجه و به چشم خواهند آمد.
3.حرکت
حرکت نیز می‌تواند در جذب بازدیدکننده بسیار موثر باشد و به شکلهای مختلفی اینکار شدنی است، شما میتوانید از پروژکتور یا صفحه‌های نمایش بزرگ برای معرفی محصولات و خدمات سازمان و شرکت خود استفاده کنید و راهکار دیگر استفاده از چرخ گردانه‌ای اتومات متحرک هست که میتوانید محصولات خود را در آن گذاشته و برای بازدیدکنندگان به نمایش درآورید.
4 .صدا
پخش کردن آهنگ که متناسب با موضوع و مخاطب نمایشگاه و همچنین محصولاتی که در آن ارائه میشود نیز میتواند بسیار جذب کننده باشد و البته رعایت نکات آن نیز ضروری است مثل:
حجم صدا پایین باشد تا برای گوش آزاردهنده نباشد، مالیم بودن یا پر جنب و جوش بودن آن نیز بستگی به مخاطب هست که در نمایشگاه‌های رسمی از آهنگهای ساده و مالیم و حجم صدای پایین و در نمایشگاه‌های غیر رسمی آهنگهای شاد و با حجم صدای بالا پخش می‌شود.

5 .بو
بو نیز میتواند بر نوع خرید و تعداد خرید محصوالت و خدمات مشتری بسیار تاثیرگذار باشد و با یک آزمایش این موضوع را تمام میکنم:
محققان دانشگاههای هسلت و آنتورپ در بلژیک با مشاهده رفتار 201 مشتری در یک فروشگاه زنجیرهای کتاب در یک دوره 10 روزه در رابطه با وجود بوی شکالت در فضای کتابفروشیها به چنین نتیجهای رسیده‌اند:
مشتریانی که وارد چنین مغازههایی شده بودند بیش از سه برابر بیشتر به بررسی کتابهای رمانتیک و نیز کتابهای آشپزی تمایل نشان داده‌اند. وجود بوی شکالت در فضای این کتابفروشیها فروش کتاب را نزدیک به 6 برابر بیشتر کرد.
ببینید همین مثالی که برای شما زدم چقدر توانسته بر نوع و تعداد خرید کتاب تأثیرگذار باشد، شما نیز این مورد را حتما در محل کار و نمایشگاه خود در نظر بگیرید و تاثیر شگفت انگیز آنرا مشاهده کنید.

منبع: جناب آقای جابر مرتضایی

1 نظر در “آداب حضور در نمایشگاه | عوامل جذب بازدیدکننده

  1. داود تعدادي گفت:

    با سلام
    چقدر این مقاله سودمند و با ارزش طراحی و تهیه گردیده است. تمام نیازمندیها و تبیین استراتژی ها به خوبی و سودمند بیان گردیده است.
    با تشکر فراوان از تیم IT شرکت ژیوار سفر نوین در تولید محتوی با ارزش گردشگری تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.