ژیوارنامه

سفر یعنی چه؟ | اولین مسافران چه کسانی بودند؟

سفر یعنی چه؟

سفر چیست؟

تا به حال حتما واژه سفر فراوان به گوشتان خورده یا حتی از آن استفاده کرده‌اید. اما آیا تا به حال به آن فکر هم کرده‌اید؟

سفر در معنی واژه‌ای

  • رفتن از شهری به شهر دیگر،قطع مسافت
  • (اسم) بقیه سپیدی روز پس از غروب آفتاب

اولین مسافران

مسافر به کسی گفته می‌شود که از مکانی به مکان دیگر جا‌به‌جا شود.

ابتدایی‌ترین مسافران هدفشان از جا‌به‌جایی، سیر و سیاحت نبود، آن‌ها براساس شرایط و برای پیدا کردن طعام از مکانی به مکان دیگر در حرکت بودند.

با شروع انقلاب کشاورزی انسان تبدیل به موجودی یکجا نشین شد، در این زمان علت حرکت او از مکانی به مکان دیگر، فرار از بلایای طبیعی مانند سیل،خشکسالی،آتشفشان و… بود، به عبارتی هنوز هم علت همان شرایط مکانی و طعام بود.

سفر یعنی چه؟

تاجران، پیشتازان صنعت گردشگری‌ 

با پیشرفت شهرنشینی و علم،  به تدریج نوع دیگری از سفر نیز به وجود آمد، سفر برای تجارت و تبادل اطلاعات، تاجران و بازرگانان کشورها به سرزمین های دیگر سفر می کردند تا بتوانند کالاهای جدیدی برای فروش به سرزمین مادری خود بیاورند. این انگیزه بزرگ در انسان باعث به وجود آمدن صنعت حمل و نقل در جهان گشت. هر تاجری تلاش می کرد با سرمایه گذاری در تکنولوژی‌های حمل و نقل، سرعت جا‌به‌جایی خود را آفزایش دهد.

سیاحان حقیقت‌گو:

با پیشرفت روند حرکت انسان و ایجاد راه‌های امن، دسته دیگری نیز به جمع مسافران اضافه شدن، دسته‌ای که برای سیاحت و تجربه دنیاهای دیگر رهسپار سرزمین‌های ناشناخته می‌شدند، دسته‌ای که تا به امروز یکی از بهترین کمک‌ها برای نسل‌های آینده جهت شناخت تمدن‌ها هستند. سیاحان که جهت سیاحت در حرکت بودند و تجربه‌های خود را به صورت نوشته در می‌آوردند و این نوشته‌ها یکی از بی‌نظیرترین و معمولا بی‌طرف‌ترین اسناد تاریخی کشورها به حساب می‌آیند، چرا که مبتنی برای تجربه فردی هستند نه سفارشی و نه نوشته فاتحان تاریخ، بیشتر تاریخ‌نگاران از سیاحان گذشته برای پیدا کردن حقیقت مدد می‌جویند.

سفر یعنی چه؟مهاجران:

با پیشرفت روند شهرنشینی و به وجود آمدن حکومت‌های مستقل، دسته‌ای کاملا جدید از مسافران نیز به وجود آمدند، آن‌هایی که علت جا‌به‌جایی‌هایشان بی‌شباهت به انسان‌های اولیه نبود، اما دلایلی دیگری به جز مکان بهتر و طعام نیز به دلایلشان افزوده شده بود، به عنوان مثال دین جدید،جستجوی ثروت،آزادی و…

این دسته نیز مانند دو مورد بالا در تغییر فرهنگ گردشگری نقش به سزایی داشته‌اند، همچنین در ادغام فرهنگ کشورها یکی از موثرترین گروه‌ها بوده‌اند.

زائران:

این گروه به مسافران زیارتی شهرت دارند، دسته‌ای از انسان‌ها که برای انجام فرایض دینی خود و دیدن امکان مقدس راهی کشورهای دیگر می شوند.

در دنیای امروز سفر دیگر یک امر خطرناک و سخت نیست، بلکه انسان‌ها با کمک از شرکت‌ها و دفاتر مسافرتی به راحتی امکان بازدید از هر نقطه‌ای از جهان را دارند، انسان امروزی به مانند انسان گذشته دلایل زیادی برای سفر کردن دارد، اما همه آن‌ها در یک چیز مشترک بوده و هستند، آن هم چیزی نیست به جز کسب تجربه‌های جدید.

سفر یک راه بسیار عالی برای شناخت خود و توانایی‌هایمان در مکانی ناشناخته است، پس از آن غافل نشوید و همین الان برای سفرهای آینده خود برنامه‌ریزی کنید، ما در ژیوار در تک تک این تجربه‌ها در کنار شما هستیم.

سفر یعنی چه؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.