ژیوارنامه

جغرافیای فیزیکی و انسانی برلین در آلمان

معرفی برلین

معرفی برلین

 برلین، پایتخت و مرکز اصلی شهر آلمان است. این شهر در قلب دشت آلمان شمالی واقع شده است. شکوه سابق برلین در سال 1945 پایان یافت، اما این شهر از تخریب جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد.

برلین دوباره بازسازی شد و رشد اقتصادی و فرهنگی شگفت انگیزی را بدست آورد. تقسیم آلمان پس از جنگ، برلین را کاملا در قلمرو جمهوری دموکراتیک آلمان قرار داد.

خود این شهر تقسیمات کشوری را تکرار کرد. برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی و برلین غربی یک سرزمین(ایالت)جمهوری فدرال آلمان است. انزوای برلین غربی بعدا با سد بتونی که در سال 1961 برپا شد و به دیوار برلین معروف شد، تقویت شد.

وضعیت آن به عنوان یک محاصره، برلین را به کانون توجه مداوم تقابل قدرتهای شرقی و غربی و هم چنین نمادی از سبک زندگی غربی برای 45 سال تبدیل کرد.

سقوط رژیم کمونیستی آلمان شرقی- و باز شدن همراه دیوار- در اواخر سال 1989 به طور غیر منتظره ای احتمال احیای مجدد برلین به عنوان پایتخت تمام آلمان را افزایش داد.

این وضعیت در سال 1990 تحت شرایط معاهده وحدت احیا شد و متعاقبا برلین به عنوان ایالتی که یکی از 16 کشور تشکیل دهنده آلمان بود تعیین شد. این تحولات  بازگشت شهر به موقعیت برجسته تاریخی خود را در فرهنگ و تجارت اروپا نوید می دهد.

معرفی برلین

جغرافیای فیزیکی و انسانی

برلین در حدود 112 مایل(180کیلومتری)جنوب دریای بالتیک، 118 مایل(190کیلومتری) شمال مرز چک و آلمان، 110 مایلی (177کیلومتری)شرق مرز داخلی سابق آلمان و 55 مایل غرب لهستان واقع شده است.

در دره یخچالی وسیع رودخانه اسپری که از مرکز شهر میگذرد،  نهفته است. میانگین ارتفاع برلین 115 فوت(35متر)از سطح دریا است. بلند ترین نقطه در نزدیکی مرکز برلین قله Kreuzberg است ، تپه ای که 218 فوت(66متر) از سطح دریا ارتفاع دارد.

برلین با اندازه تقریبی23مایل(37کیلومتر) از شمال به جنوب و 28 مایل(45 کیلومتر) از شرق به غرب، برلین بزرگترین شهر آلمان است.

این بنا عمدتا بر روی خاک یخچالی ماسه ای در میان کمربندی وسیع از دریاچه های حاشیه جنگل ساخته شده است که از آب های رودخانه دمه در جنوب شرقی و هاول در غرب تشکیل شده است.

در واقع ، حدود یک سوم منطقه برلین بزرگ هنوز هم پوشیده از کاج ماسه ای و جنگل های مخلوط توس، دریاچه ها و سواحل است.

“کوه شیطان” (Teufelsberg) ، یکی از چندین تپه ساخته شده از آوارهای ناشی از بمب گذاری در جنگ جهانی دوم، تا 380ارتفاع فوت (116متر) افزایش می یابد و به یک منطقه ورزشی زمستانی برای اسکی و سورتمه سواری تبدیل شده است.

معرفی برلین

طرح شهر(the city layout)

شهرهای دوقلوی اصلی برلین و کالن از اوایل قرن سیزدهم به بعد، در جزیره ای از رودخانه Spree و قسمت کوچکی از زمین در ساحل شمالی رودخانه رو به جزیره توسعه یافتند.

برلین در حالی که هنوز یک شهر کوچک بود، از اواخر قرن پازندهم به بعد به پایتخت شاهزادگان انتخاباتی براندبورگ تبدیل شد. از اواخر قرن 17 و اوایل قرن 18، زمانی که انتخاب کنندگان براندبورگ به چهره های قدرتمندی در صحنه سیاسی اروپا تبدیل شدند،

این شهر گسترش یافت و به شکل باروک در آمد. هم چنین قلعه های جدیدی مانند کاخ شارلوتنبورگ ساخته شد.

ناحیه مرکزی خیابان های وسیعی از شمال به جنوب مانند فردریش استراس و هم چنین محور جاده شرقی-غربی آن را به دست آورد. در اواخر قرن نوزدهم حومه شهر برلین در اطراف خیابان های فرعی و شریان ها توسعه یافت.

در جایی که تخریب ها در طول جنگ جهانی دوم گسترده بود. در مقایس گسترده ای ساختمان های آپارتمانی و اداری مدرن ساخته شده است، یکی از مشهورترین محله، هانزا است که توسط معماران مشهوری ساخته شده است.

معرفی برلین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.