ژیوارنامه

زندگی چرچیل قسمت 1 | چگونگی ظهور وینستون چرچیل

زندگی چرچیل

زندگی چرچیل

در یک سری مقاله سریال وار، در تلاشیم زندگی‌نامه یکی از بزرگترین مردهای تاریخ بریتانیا و اروپا را بنویسیم.

پیروزی‌های چرچیل

وینستون چرچیل در جنگ جهانی دوم دو پیروزی شگرف به دست آورد. اول پیروزی بر آلمان نازی بود و دوم پیروزی بر بسیاری از منتقدان سرسختی که برای دهه‌ها افکار و عقاید او را به سخره می‌گرفتند و بر این باور بودند که ادعای او غلو شده‌اند و با این ترفند که او و افکارش برای بریتانیا و امپراطوری خطرناکند، سرانجام او را از خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ بیرون راندند.

زندگی چرچیلسخنرانی‌های چرچیل

اروپا مه ۱۹۴۵ در جنگ پیروز شد و مردم این پیروزی را در شهرهایشان جشن گرفتند. آن روز چرچیل از بالکن ساختمان وزارت بهداشت در وایت هال برای انبوه مشتاقانی که برای او غریو شادی سرداده بودند، سخنرانی کرد. چرچیل آن روز در نبرد دیگری پیروز شده بود،‌‌‌ نبردی که از ابتدای قرن بیستم علیه او آغاز شده بود نبرد حیثیت.

سال ۱۹۴۰ و درست یک روز قبل از آن که چرچیل به نخست وزیری برسد الکساندر کادو گان معاونت دائم وزارت امور خارجه بریتانیا در خاطراتش نوشت گمان نکنم فردی بهتر از نویل چیمبرلین برای نخست وزیری بیابند. چند سال بعد دوباره در خاطراتش می‌نویسد باز دلم برای چیمبرلین پیر، پر می‌کشد او به راستی می‌دانست چگونه نخست وزیری کند.

زندگی چرچیل به طور کلی مردم و قهرمانان هر عصر، قهرمانان نسل‌های قبل از خود را تخریب می‌کنند و قطعاً تاریخ صحنه چنین فراز و فرودهایی است اما آیا وینستون چرچیل توانسته بود نبرد کتب تاریخی را به نفع خود تمام کند یا خیر؟

قهرمان ملی بریتانیا

چرچیل یگانه سیاستمدار بریتانیایی قرن بیستم است که به قهرمان ملی تبدیل شد و عاقبت به خیری را تجربه کرد. البته این اتفاقی ساده نبود، چرا که او از دوران جوانی آرزو داشت مانند پدربزرگش اولین دوک مارلبرو که قهرمانی آزادی خواه بود یا مانند پدر آرمانی‌اش راندولف چرچیل قهرمان نظام ملی باشد و این آرزو روح و روانش را تسخیر کرده بود.

گاهی که بسیار به خود می‌بالید گمان می‌کرد مشیت الهی از او مردی ساخته است تا بر صحنه روزگار نقش قهرمان را بازی کند و سرنوشت مردم به دست اوست.

تشبیه جالب چرچیل نسبت به انسان‌ها

سال ۱۹۰۶ در اولین دیدارش با ویولت اسکویت دختر نخست وزیر وقت بریتانیا به او گفت ما آدمها همه به کرم می‌مانیم اما این میان من کرم شب تابم.

طی سالهای ۱۹۰۰ که چرچیل برای اولین بار به عضویت مجلس عوام برگزیده شد و تا سال ۱۹۴۰ که توانست بعد از چیمبرلین به مقام نخست وزیری برسد، زندگی سیاسی چرچیل بیشتر به بازی مار و پله شباهت دارد و درازترین ماری که در این دوران او را نیش زده است،  نبرد متفقین به رهبری دریاسالار وینستون چرچیل در داردانل و گالیپولی در ۱۹۱۵ بود، که تقریباً تمام داشته‌های چرچیل را نابود و اعتبارش را  خدشه دار کرد و از دید بسیاری از ناظران این  شکست نمونه کاملی از نقاط ضعف و کمبودهای چرچیل را به نمایش می‌گذاشت.

توانایی‌های چرچیل

البته تمامی کارشناسان غیر از آنها که با چرچیل خصومت دیرینه دارند، بر این نکته اتفاق نظر دارند که چرچیل توانایی‌های شگرف، فصاحت و شیوایی در سخن و بارقه‌ای از نبوغ داشت که گه گاه این ویژگی‌ها را با شیطنت‌ها و رفتارهای عجیبی در حد یک بچه مدرسه‌ای درهم می‌آمیخت.

زندگی چرچیلاز سوی دیگر چرچیل در دنیای سیاست مداران فردی از خود راضی و فرصت‌طلب و بی اصول و فریبکار و همکاری غیر قابل اعتماد شناخته می‌شود.

که به علت فقدان تشخیص و درک صحیح شرایط میل عطشناک و خطرناکی به جنگ و خونریزی دارد.

اما  سال ۱۹۴۰ زمانی بود که او از بلندترین نردبان سیاسی خود بالا رفت و دست سرنوشت جبران مافات کرد.

این انتقال قدرت در نوع  خود بسیار کم نظیر و بی همتا بود زیرا خیلی سریع اتفاق افتاد سیاستمداری که هیچ حزب و گروه و دسته سیاسی‌ای از تیغ تیز طعن و توهینش در امان نبودند.

یکباره مظهر وحدت ملی شد و چنان درخشید که به  پادشاه بی تاج و تخت بریتانیا تبدیل شد.

به طوری که محبوبیتش برای خاندان سلطنتی به تهدید می‌مانست. مردی که تا آن لحظه خطرناک‌ترین و بی‌مسئولیت‌ترین فرد برای احراز پست نخست وزیری بود، که یکباره ستاره بختش درخشیدن گرفت و او را رهبر کبیر جنگ و مدبرترین سیاستمدار از زمان چاتهام می‌خواندند.

شخصیت چرچیل

آیزایا برلین فیلسوف  مشهور در ۱۹۴۹ چرچیل را اینگونه توصیف می‌کند ناجی کشور، قهرمان اسرارآمیزی که بیشتر به اسطوره‌ها تعلق دارد تا به واقعیت و بزرگترین شخصیت زمانی ماست.

ناگفته پیداست که همان انتقادهای محدودی هم که درباره نوع رهبری‌اش در دوران جنگ به چرچیل وارد می‌شد. با موجی از خشم و نفرت طرفدارانش روبرو می‌شد و اندوهی که هنگام مرگ او بر حزب اطرافیان و دوستدارانش مستولی شد، کاملاً گویای این واقعیت بود،

کلمنت آتلی در ماه‌های پایانی حیاتش درباره او گفت بیشتر از بزرگترین شهروندان جهان امروز ماست.

آنچه مسلم است چرچیل در ۶۵ سالگی ناگهان و یک شبه متحول نشده بود. چرچیل جوان ،چرچیل میانسال و چرچیل پیر همه به  راستی از یک قماش بودند او تغییر چندانی نکرده بود بلکه درک مردم و نوع نگاه مردم از چرچیل دچار دگردیسی شده بود.

با ما همراه باشید تا در قسمت‌های بعدی در جریان کامل زندگی نامه تاریخ‌ساز مرد نیرومند بریتانیا قرار بگیرید.

نویسنده: جناب آقای امید قادری

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “زندگی چرچیل قسمت 1 | چگونگی ظهور وینستون چرچیل

  1. سینایی گفت:

    لذت بردیم عالی بود با قدرت ادامه بده

    1. وبلاگ ژیوار گفت:

      ممنون از شما🙏🏻🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.