ژیوارنامه

فیلمی تامل برانگیز از سینمای آلمان

نقص سیستم

قطعاً فیلم خرابکار سیستم به عنوان دومین فیلم از فهرست بهترین فیلم های سال 2019 را می‌توان شگفتی سینما در سال گذشته به‌حساب آورد. این فیلم درخشان با بازی محیرالعقول بازیگر نوجوانش، چنان جذاب قصه یک کودک دچار مشکلات روانی را روایت می‌کند که هر فردی را به تفکر در مورد مواجهه با این کودکان وا‌می‌دارد.

نام فیلم: خرابکار سیستم  (Systemsprenger – System Crasher)

ژانر: درام اجتماعی

مدت زمان فیلم: 125 دقیقه

محصول کشور: آلمان

محصول سال: 2019

کارگردان: نورا فینگشیت  Nora Fingscheidt

نویسنده: Nora Fingscheidt

تهیه کنندگان: Peter Hartwig, Jakob Weydemann, Jonas Weydemann

خرابکار سیستم

بازیگران

ugyug

Helena Zengel

jj

Albrecht Schuch

gabriela

Gabriela Maria Schmeide

سایر بازیگران

Lisa Hagmeister, Melanie Straub, Victoria Trauttmansdorff, Maryam Zaree, Tedros Teclebrhan

داستان از چه قرار است؟

فیلم خرابکار سیستم روایت بنی دختر 9 ساله‌ای است که به دلیل رفتارهای غیرمعمولش در مرکز نگهداری از کودکان به سر می‌برد و تمام تلاشش را می‌کند تا نزد مادر خود برگردد. بنی کودکی است که از همه جا رانده شده، از خانواده‌ای که تربیت او را به عهده داشته، از گروه نوجوانانی که عضوش بوده و از مدرسه. حتی مادر بنی از رفتار غیر قابل پیش بینی دخترش می‌ترسد.

ژیوار سفیر نوین

system crasher

این فیلم دارای لحظه‌های درخشان عاطفی بوده و هرلحظه می‌تواند مخاطب را در مخمصه‌ای که اطرافیان کودک با آن روبرو هستند بی اندازد. نام‌گذاری این فیلم به نام «خرابکار سیستم» شاید کنایه‌ای است به سیستم جامعه‌ای که هیچ راه‌حلی برای مواجهه با یک کودک خاص ندارد.

از قول کارگردان فیلم: «واکنش‌های قوی‌ تماشاگران نشانگر آن است که سینما می‌‌تواند، زمانی که موضوع بر سر انسان بودن باشد، گفت‌وگویی را میان فرهنگ‌ها به وجود آورد.»

system

جوایز و کاندیداتوری این فیلم شامل:

  • برنده خرس نقره‌ای و کاندید خرس طلایی و بهترین فیلم اول جشنواره فیلم برلین
  • کاندید 10 جایزه در جوایز سالیانه فیلم آلمان
  • 18 نامزدی و برنده 17 جایزه در جشنواره‌ها و جوایز سالیانه دیگرش

زیبایی‌های کارگردانی و تصویربرداری این فیلم نیز نکاتی است که باید به آن‌ها اشاره کرد.

خرابکار سیستم جوایز را درو کرد

هفتادمین دوره جوایز آکادمی فیلم آلمان که با عنوان جایزه «لولا» نیز شناخته می‌شود و معادل جوایز اسکار در این کشور است، امسال به سبب شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا  به صورت مجازی برگزار شد.

فیلم خرابکار سیستم (System Crasher) که در ۱۰ بخش نامزد دریافت جایزه لولا شده بود، با دریافت ۸ جایزه از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، در هفتادمین دوره برگزاری این رویداد سینمایی خوش درخشید.

این درام اجتماعی که سال گذشته در فستیوال بین‌المللی فیلم برلین نیز توجهات را به خود جلب کرده بود، جایزه فیلم آلمان برای بهترین فیلمنامه، بهترین تدوین و صداگذاری را نیز از آن خود کرد.

crasher
helena

هلنا زنگل (Helena Zengel) بازیگر یازده ساله این فیلم موفق به دریافت لولای بهترین بازیگر زن شد و گابریلا ماریا اشمید (Gabriela Maria Schmeide) در نقش مددکار اجتماعی که به شخصیت اصلی کمک می‌کند، جایزه لولا برای بهترین بازیگر مکمل زن را به دست آورد. آلبرشت شوک (Albrecht Schuch) نیز به خاطر ایفای نقش در این فیلم، موفق به دریافت جایزه بازیگر مکمل مرد شد.

لذت تماشای این فیلم را در کنار خانواده یا دوستانتان از دست ندهید. بعد از دیدن فیلم نظرتونو برامون حتما بنویسید.

لینک تماشای فیلم در آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.