ژیوارنامه

روز ملی یونان | انقلاب یونان چگونه رخ داد؟

روز استقلال یونان یا روز ملی یونان، جشن ملی است که هر ساله در یونان در ۲۵ مارس برابر با ۵ فروردین برگزار می‌شود. این گرامی‌داشت به آغاز جنگ برای استقلال یونان در سال ۱۸۲۱ میلادی برابر با 1200  شمسی برمی‌گردد. این جشن هم‌زمان با جشن کلیسای ارتدکس یونان است؛ زمانی که فرشته اعظم جبرئیل به حضرت مریم ظاهر شد و به او گفت که پسر خدا را باردار خواهد شد. روز استقلال یونان در روز پنجشنبه، ۲۵ مارس هرسال جشن گرفته می‌شود.

روز ملی یونان

چگونگی اتفاق افتادن روز ملی یونان

یونان از سال ۱۴۵۳ میلادی بخشی از امپراتوری عثمانی بود. یونانی‌ها علیه امپراتوری عثمانی که یونان را برای مدت ۴۰۰ سال اشغال کرده بودند، به جنگ استقلال برخاستند. شورش یونان در ۲۵ مارس ۱۸۲۱، هنگامی‌که اسقف ژرمن و پاتری پرچم انقلاب را بر روی صومعه آسیا لاورا در پلوپونز برافراشت، به اوج خود رسید.

اسقف ژرمنوس پاترا پرچم یونان را در صومعه آگیا لاوراس برافراشت و پلوپونز را به قیام در برابر ظالمان تحریک کرد. فریاد “آزادی یا مرگ” شعار انقلاب آنها شد.

یونانیان موفقیت‌های اولیه را در میدان جنگ از جمله تصرف آتن در ژوئن ۱۸۲۲ میلادی تجربه کردند و بعد از آن درگیری‌های داخلی آغاز شد. تا سال ۱۸۲۷ میلادی (۱۲۰۶ شمسی) آتن و بسیاری از جزایر یونان توسط ترک‌ها تصرف شد.

اگرچه احتمالاً تاریخ دقیق ۲۵ مارس روز ملی یونان نبوده است، اما تصدیق می‌شود که در اواخر مارس رخ‌داده است و به‌تدریج با جشن مذهبی بشارت همراه بود.

روز ملی یونان

سرانجام انقلاب یونان

همان‌طور که به نظر می‌رسید انقلاب در آستانه شکست است، انگلیس، فرانسه و روسیه نیز در درگیری مداخله کردند. مبارزات یونانیان همدلی شدیدی را در اروپا به وجود آورده بود و بسیاری از روشنفکران برجسته، هدف یونان را تبلیغ کردند؛ از جمله لرد بایرون، شاعر انگلیسی. در نبرد دریایی ناوارینو، نیروهای انگلیسی، فرانسوی و روسی اتحاد ناوگان عثمانی – مصری را نابود کردند. این انقلاب در سال ۱۸۲۹ میلادی با پیمان ادرن یک کشور مستقل یونان تأسیس شد.

روز ملی یونان

دولت مدرن یونان

اولین دولت مدرن یونان در سال ۱۸۲۸ با نام “دولت یونانی” تأسیس شد و از پلوپونز و بخشی از یونان مرکزی تشکیل شده بود. اولین فرماندار جان کاپودیستریاس بود که مدارس و پرورشگاه‌ها را تأسیس کرد و به پیشرفت‌های بزرگ در توسعه اقتصاد و آموزش یونان کمک کرد. وی هنوز هم در یونان مورد احترام است. سکه یورو یونان ۲۰ سنتی از صورت او درست شده است.

روز ملی یونان

جشن روز استقلال یونان چکونه برگزار می‌شود؟

در جشن روز استقلال یونان یا روز ملی یونان، شهرها و روستاها در سراسر یونان رژه می‌روند و پرچم‌هایی در مدارس برافراشته می‌کنند. در طی این روز دانش‌آموزان با لباس سنتی یونان راه‌پیمایی کرده و پرچم‌های یونان را حمل می‌کنند. همچنین رژه نیروهای مسلح در آتن برگزار می‌شود.

غذاهای محبوب برای خوردن در روز استقلال یونان، با کال یا روس (ماهی گوشت نمک سرخ شده) و اسکوردالیا (غوطه‌ور شدن سیر و سیب‌زمینی) است. ۲۵ مارس همیشه در هنگام روزه بزرگ زمانی رخ می‌دهد که خوردن گوشت و ماهی مجاز نیست. در هنگام روزه بزرگ فقط دو روز مجاز است که ماهی سرو شود و جشن بشارت یکی از آن روزهاست (روز نخل یکشنبه). به همین دلیل خوردن ماهی در ۲۵ مارس بسیار محبوب است. علاوه بر دو کشور یونان و قبرس، این روز یعنی روز ملی یونان توسط یونانیانی که در خارج از یونان زندگی و کار می‌کند گرامی داشته می‌شود. برای مثال رژه‌های بزرگی در شهرهای ایالات متحده که یونانیان زیادی زندگی خود را در آنجا ساخته‌اند، برپا می‌شود. از جمله این شهرها به بوستون و شهر نیویورک می‌توان اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.