مجله آلمان

زندگی هیتلر بخش 17 | ماجرای بحران سال 1923 چیست؟

‌ در پاییز سال ۱۹۲۳  تورم و  بحران اقتصادی در آلمان به مرز وحشتناکی رسید و مارک  آلمان به طوری باورنکردنی سقوط کرد.

ارزش یک مارک آلمان در اوایل اکتبر این  سال بیش از ۶ میلیون بار نسبت به ارزش مارک در سال ۱۹۱۳ تنزل کرده و ارزش یک تخم مرغ در این تاریخ برابر قیمت ۳۰ میلیون تخم مرغ در ۱۰ سال قبل بود.

ارقام نجومی روی اسکناس‌ها برای مردم شکل مسخره پیدا کرده بود و در مکالمه راجع به پول به جای یک میلیون مارک یک مارک گفته می‌شد روی اسکناس‎‌هایی هزار مارکی سابق یک مهر قرمز دولتی زده شده و ارزش آن را یک میلیارد یا یک هزار میلیون مارک تعیین کرده بودند.

‌ اسکناس‌های ۵۰۰ میلیون مارکی جدید هم در فاصله چاپ تا رسیدن به بازار چهل بار ترقی کرده و با مهر قرمز دولتی ارزش آن ۲۰ میلیارد مارک تعیین  شده بود این اسکناس ۲۰ میلیارد مارکی که  شاید  درشت ترین اسکناس جهان از حیث رقم باشد فقط 800 دلار ارزش داشت و تازه کمتر برای آن مشتری پیدا می‌شد.

دیدگاه ارنست همینگوی در سال1923

ارنست همینگوی نویسنده معروف آمریکایی در سالهای جنگ دوم جهانی که در آن موقع خبرنگار یک روزنامه آمریکایی در آلمان بود در گزارشی از  تورم بحران اقتصادی در آلمان نوشت یک آلمانی  به من گفت با پولی که تا ۶ سال قبل  برای خرید یک هتل  کفایت  می‌کرد حالا فقط ۴ بطری مشروب می توان خرید همینگوی  در همین گزارش خود نوشت :‌ در حالی که طبقات زحمت کش و حقوق‌بگیر در تامین حداقل مایحتاج روزانه خود در مانده اند سودجویان در این بازار آشفته حداکثر سوء استفاده را  از فقر و نیاز مردم می برند. جواهرات و اشیای گرانقیمت مردم با پول های کاغذی بی ارزش از دست آنها خارج می‌شود. خانه ها و املاک مردم به علت نیاز آنها با پول کاغذی که ارزش  آن از چند صد دلار تجاوز نمی‌کند معاوضه می گردد سرمایه‌داری و صرافان یهودی از جمله کسانی هستند که از این وضع  حداکثر استفاده را می بردند و  بر نفرت و انزجار عمومی نسبت به خود می‌افزایند.

کودتای هیتلر

 در چنین اوضاع و احوالی  بود که  هیتلر زمان را برای حرکت تازه جهت کسب قدرت مناسب تشخیص داد . تعداد اعضای حزب او  در اواسط ماه اکتبر از مرز ۳۵ هزار نفر گذشت و هیتلر که تصور می کرد طرفداران او در میان مردم چندین برابر این رقم است در صدد به راه انداختن شورشی برآمد. برای تهیه مقدمات این حرکت هیتلر روز سی‌ام اکتبر ۱۹۲۳ در اجتماع عظیمی در محوطه سیرک کرون  گفت اوضاع فلاکت بار امروزی آلمان روزی پایان خواهد یافت که پرچم صلیب شکسته بر فراز کاخ صدارت عظمی  در برلین به اهتزاز درآید هیتلر در میان موج احساسات عمومی افزود زمان راهپیمایی به سوی برلین فرا رسیده و همه با هم باید در راه نجات وطن قیام کنیم.

دولت باواریا برای مقابله با حوادث خطرناک که به وجود آمده بود یک شورای مرکب از فون کار رئیس سابق حکومت باواریا ، ژنرال فون لوسو فرمانده نیروی نظامی و سرهنگ فون زایسر رئیس کل پلیس باواریا  تشکیل داد. هیتلر ابتدا سعی کرد  فرمانده نیروی نظامی  و رئیس پلیس را با خود همراه سازد و در شورای سه نفره  تفرقه  بیاندازد ولی موفق به این کار نشد و تصمیم گرفت نقشه خود را بدون همکاری آنان به موقع اجرا بگذارد روز یازدهم  نوامبر که سالگرد امضای قرارداد تسلیم  آلمان بود برای اجرای  توطئه براندازی و قبضه کردن قدرت در باواریا  در نظر گرفته شد یازدهم  نوامبر علاوه بر سالگرد تسلیم  آلمان  یک روز یکشنبه  و تعطیل عمومی بود و اجرای نقشه کودتا یا شورش برای به دست گرفتن حکومت آسان تر به نظر می رسید.

 

روز  هفتم نوامبر فون کار رئیس شورای 3 نفره  رهبری باواریا اعلام داشت که شب  بعد یک اجتماع مهم برای اعلام سیاست جدید حکومت باواریا  و تامین  وحدت  ملی در سالن بزرگ آبجوفروشی بورگر بروکلر تشکیل خواهد شد . هیتلرتصمیم  گرفت که نقشه خود را برای به دست گرفتن قدرت در باواریا  در همان شب هشتم نوامبر  به موقع به  اجرا بگذارد .هیتلر در جلسه طولانی که تا ساعت ۳ بامداد هشتم نوامبر  به طول انجامید همکاران خود را بهانه کرد که نیروهای مسلح حزب پس از پر شدن سالن آبجوفروشی بروکلر  و حضور کلیه رهبران سیاسی و مقامات حکومت باواریا این محل را  تحت محاصره خود درآورند و اعضای شورای 3 نفره را  وادار به تسلیم و همکاری با خود نمایند و در غیر اینصورت اعضای شورا و کلیه مقامات  نظامی و دولتی را بازداشت کنند.

ساعت هشت و نیم بعد از ظهر که سالن آبجو فروشی  از جمعیت پر شده و اعضای شورای سه نفره روی صحنه حضور یافته بودند کامیون‌های حامل افراد مسلح که یونیفرم قهوه‌ای رنگ به تن داشتند در اطراف ساختمان مستقر شدند و افراد مسلح از کامیون‌ها بیرون ریخته و ساختمان را محاصره کردند. در همین لحظه هیتلر  در حالی که گروهی از پیراهن  قهوه‌ای ها  با مسلسل  در کنار وی  حرکت می‌کردند به  اتفاق گورینگ ، ریختر ، هس ، هانستانگل  به طرف صحنه به راه افتادند . وقتی که هیتلر بر روی صحنه  رفت همهمه  آغاز شد و چند شعار مختلف و توهین آمیز از  گوشه و کنار سالن به گوش رسید. هیتلر  با فریادهای بلند مردم را به سکوت دعوت کرد و چون نتیجه ای  نگرفت اسلحه کمری خود را بیرون کشیده تیری به سقف سالن شلیک کرد افراد گارد مسلح او هم مسلسل های خود را به طرف جمعیت نشانه گرفتند و هیتلر  در میان سکوتی که  حکمفرما شده بود اعلام کرد انقلاب ملی ما آغاز شده و ساختمان در محاصره  نیروهای مسلح ماست. هیتلر سپس  از مردم خواست که  از جای خود حرکت نکنند و خطاب به اعضای شورای سه نفری ای که در روی صحنه بودند گفت همراه او برای مذاکره  به اتاق پشت صحنه بروند.

ژنرال فول لوسو و سرهنگ فون زایسر از جای خود تکان  نخوردند ولی وقتی که فون  کار به دنبال هیتلر حرکت کرد آنها هم به راه افتادند. در اتاق مجاور هیتلر  نخست از آنها عذرخواهی کرد و سپس با حرارت و هیجان  از لحظات حساس و دشواری که بر آلمان  می‌گذرد با آنها  سخن گفت . و از آنان  درخواست همکاری نمود و هیتلر  برای جلب همکاری شورای سه نفره  گفت که ژنرال لودندورف  نیز با این نقشه موافقت کرده  و فرماندهی نیروها  را در راهپیمایی  به سوی برلین به عهده خواهد گرفت . هیتلر  برای اعضای شورای سه نفره در حکومت آینده آلمان مشاغلی تعیین کرد و به فون کار وعده  حکومت باواریا ، به  ژنرال لوسو  وعده وزارت ارتش آلمان و زایسر وعده ریاست کل پلیس آلمان را داد. اعضای شورای  سه نفره  در قبول پیشنهاد هیتلر  تردید  داشتند . هیتلر  اسلحه کمری خود را بیرون کشید و گفت این اسلحه پنج فشنگ دارد  در  صورت لزوم  چهارتای آنها را در مغز خائنین و آخری را در مغز خود  خالی خواهد کرد . فون کارد  درباره این تهدیدها از او خواست که  فرصت مشورت  به  آنها داده شود و  هیتلر در حالی که گراف قصاب سابق و محافظ شخصی خود را مامور مراقبت از آنها کرده به صحنه آبجو فروشی بازگشت/.

نویسنده: جناب آقای امید قادری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.