مجله ایتالیا

پیدا شدن زیبای خفته در سیسیل ایتالیا!

نه‌تنها یک فرمول مخفی به مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا اجازه داد تا به یکی از بهترین مومیایی‌های جهان تبدیل شود بلکه بسیاری حتی قسم می‌خورند که می‌تواند چشمانش را باز کند. در اعماق یک دخمه مبهم سیسیلی، دختری در تابوتی باز خوابیده است. نام او روزالیا لومباردو است و در سال ۱۹۲۰ و در سن دو سالگی به دلیل عوارض ذات‌الریه درگذشت.

پیدایش مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا

پدر روزالیا لومباردو چنان غمگین بود که برای حفظ بدن فرزندش از یک مومیایی کننده که آلفردو سلفیا نام داشت کمک خواست. وی نیز با چنان تبحری روزالیا لومباردو را مومیایی کرد که پس از گذشت نزدیک به یک قرن، اندام‌های داخلی و بیرونی او هنوز دست‌نخورده و سالم باقی مانده است. تا آنجا که بسیار سخت است به بدن کوچک وی که در تابوتی شیشه‌ای آرمیده است خیره شویم. اما باور نکنیم او هرلحظه ممکن است از خواب ناز بیدار شود. پوست بدن مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا هنوز صاف است و موهای طلایی‌اش با یک پاپیون بزرگ و ابریشمی به‌خوبی بسته شده است. از همه جالب‌تر، عنبیه‌های آبی کریستالی او در زیر مژه‌های بلوندش قابل‌مشاهده است.

مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا

آیا روزالیا لومباردو برای یک ثانیه زنده شده است؟

نگاه مومیایی لومباردو چیزی است که در صدسال گذشته به فرهنگ سیسیلی دامن زده و یکی از جاذبه‌های گردشگری سیسیل بوده است. لومباردو یکی از 8000 مومیایی در دخمه‌های زیر صومعه کاپوچین‌ها در پالرموی سیسیل است. از هزاران بازدیدکننده‌ای که سالیانه برای دیدن این دختر موبلوند جمع می‌شوند بسیاری گزارش می‌دهند که دیده‌اند چشمان لومباردو به‌آرامی باز شده‌اند. به نظر می‌رسد ترکیبی محبوب از چندین عکس تایم لپس که در اینترنت قابل‌دسترسی است بر گفته این گردشگران صحه گذاشته و نشان می‌دهد که لومباردو چشمانش را به‌اندازه کسری از ثانیه باز می‌کند.

درحالی‌که موضوع مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا، اینترنت را با داستان‌هایی از یک مومیایی که می‌توانست چشمانش را باز کند درنوردید؛ اما در سال 2009 «داریو پیومبینو ماسکالی» انسان‌شناس زیست‌شناختی ایتالیایی، افسانه اصلی پیرامون روزالیا لومباردو را رد کرد. او در بیانیه‌ای فاش کرد: «این یک خطای دید است و توسط نوری که از پنجره‌های کناری عبور می‌کند ایجاد می‌شود.» وی این کشف را زمانی انجام داد که جعبه مومیایی توسط کارگران موزه جابجا می‌شد و این امر باعث شد پلک‌های لومباردو بهتر از همیشه دیده شوند. او گفت: «چشم‌های لومباردو کاملاً بسته نیستند و درواقع هرگز بسته نشده‌اند. بنابراین هنگامی‌که نور تغییر می‌کند و در زوایای مختلف به چشمان او برخورد می‌کند این‌گونه به نظر می‌رسد که گویی چشم‌هایش در حال باز شدن هستند»

مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا

فرمول مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا

ماسکالی علاوه بر رد توهم زنده شدن این کودک، موفق به کشف فرمول گریزانی شد که برای حفظ بی‌عیب و نقص مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا استفاده شده است. هنگامی‌که سلفیا در سال 1933 از دنیا رفت، فرمول مخفی را هم با خود به گور برد. اما ماسکالی، بستگان زنده مومیایی‌کننده را ردیابی و مجموعه‌ای از اوراق او را کشف کرد. ماسکالی در میان این اسناد، به‌طور تصادفی به خاطرات دست‌نویسی برخورد کرد که در آن سلفیا مواد شیمیایی تزریق شده به بدن لومباردو را ثبت کرده بود. این مواد شامل فرمالین، نمک روی، الکل، اسید سالیسیلیک و گلیسیرین بودند.

فرمالین که امروزه به‌طور گسترده توسط مومیایی سازان استفاده می‌شود مخلوطی از فرمالدئید و آب است  که باکتری‌ها را از بین می‌برد. سلفیا از اولین کسانی بود که از این ماده شیمیایی برای مومیایی کردن بدن استفاده کرد. الکل، همراه با آب‌وهوای خشک در دخمه‌ها بدن لومباردو را خشک کرد. گلیسیرین از خشک شدن بیش‌ازحد بدن او جلوگیری می‌کرد و اسید سالیسیلیک هم وظیفه جلوگیری از رشد قارچ‌ها را بر عهده داشت. اما به گفته ملیسا جانسون ویلیامز، مدیر اجرایی انجمن مومیایی‌گران آمریکا، این نمک‌های روی بودند که عنصر کلیدی و نقش قابل‌توجه را در حفظ وضعیت او ایفا نمودند. روی، یک ماده شیمیایی است که امروزه دیگر توسط مومیایی‌کنندگان استفاده نمی‌شود. اما توانست مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا را مانند سنگ سخت و محکم و بدون تغییر کند.

مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا

زینک نیز به او استحکام داد. به‌طوری‌که می‌توان مومیایی لومباردو در سیسیل ایتالیا را از تابوت بیرون آورده و سرپا نگه داشت و او خودش بایستد. روش مومیایی کردن به‌خودی‌خود بسیار ساده و شامل یک تزریق تک نقطه‌ای بدون زهکشی یا درمان حفره بود. علاوه بر این، روزالیا لومباردو اکنون در یک جعبه شیشه‌ای جدید که برای جلوگیری از ورود هرگونه باکتری یا قارچ طراحی شده قرار گرفته است. ماسکالی اکنون امیدوار است گردشگران از ساختن داستان‌های کاملاً بی‌اساس درباره این کودک مومیایی زبان‌بسته دست بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.