مجله فرانسه

کاخ لوکزامبورگ | مکانی که قبلاً اقامتگاه خانواده سلطنتی بود + ویدیو

کاخ لوکزامبورگ

کاخ لوکزامبورگ که در خیابان Rue de Vaugirard در منطقه 6 پاریس قرار دارد، در سال 1625 توسط Salomon de Brosse برای ملکه ماری مدیچی ساخته شد و قبل از تبدیل‌شدن به زندان در انقلاب فرانسه، محل اقامت خانواده سلطنتی بود. در سال 1800، ناپلئون بناپارت از Chalgrin برای تغییر کاخ استفاده کرد و اولین سناتورها در سال 1804 روی کار آمدند. در طول جنگ جهانی دوم، قصر اشغال شد، قبل از اینکه در سال 1944 آزاد شود. در سال 1958، شارل دوگل جمهوری پنجم و سنا را ایجاد کرد که ما امروز می‌شناسیم. برای بازدید این کاخ بزرگ می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید

کاخ لوکزامبورگ در ضلع غربی کاخ Rue de Vaugirard  واقع‌شده است که اکنون محل اقامت رئیس مجلس سنا می‌باشد؛ و اگر کمی به سمت غرب بروید، موزه لوکزامبورگ را خواهید دید. در ضلع جنوبی کاخ، باغ اصلی لوکزامبورگ، 25 هکتار فضای سبز از سنگریزه و چمنزار با مجسمه‌ها و حوضچه‌های بزرگ آب را به تصویر می‌کشد که کودکان در آن می‌توانند قایقرانی کنند. فهرست رستوران های ایرانی در پاریس!!

کاخ لوکزامبورگ به‌عنوان اقامتگاه سلطنتی

پس از مرگ هنری چهارم در سال 1610، بیوه او، ماری مدیچی، نایب‌السلطنه پسرش، لویی سیزدهم شد. با پیوستن به موقعیتی بسیار قدرتمندتر، او تصمیم گرفت برای خود کاخی جدید بسازد، این کاخ در مجاورت یک هتل قدیمی متعلق به فرانسوا دو لوکزامبورگ که Duc de Piney نام داشت، باید ساخته می‌شد؛ که اکنون کاخ لوکزامبورگ نامیده می‌شود و محل اقامت رئیس‌جمهور می‌باشد.

کاخ لوکزامبورگ

ماری مدیچی مایل بود ساختمانی شبیه به پلازو پیتی فلورانس بسازد. به همین منظور، او معمار متزو (یا لوئیس متزه یا برادرش، کلمن متزو) را به فلورانس فرستاد تا نقشه‌های مفصلی از آن ساختمان را تهیه کند. او در سال 1612 هتل لوکزامبورگ و زمین نسبتاً وسیع آن را خریداری کرد و در سال 1615 سفارش یک ساختمان جدید را داد که به آن Palais Médicis گفته می‌شد. ساخت و تجهیز آن پروژه اصلی هنری او شد، اگرچه امروزه چیزی از آن باقی نمانده است. مجموعه نقاشی‌هایی که او سفارش داد، در بین موزه‌ها پراکنده‌شده است. معرفی لوکزامبورگ | یکی از کوچکترین و قوی‌ترین کشورهای جهان!!!

نقاشی‌های مدیچی که بعداً به موزه لوور پیوست

ماری مدیچی در سال 1625 کاخ خود را ساخت، درحالی‌که کار روی فضاهای داخلی ادامه داشت. ماری مدیچی، 24 بوم نقاشی از مجموعه‌ای از پیتر پل روبنز را سفارش داد که در Galerie de Rubens در طبقه اصلی ضلع غربی نصب شد. این نقاشی‌ها بین سال‌های 1622 تا 1625 کشیده شدند و مبارزات و پیروزی‌های ماری در زندگی را به تصویر می‌کشیدند. آن‌ها اکنون در Galerie Medicis لوور، یکی از گنجینه‌های بخش نقاشی فلاندری موزه، قابل‌مشاهده هستند.

کاخ لوکزامبورگ

کاخ لوکزامبورگ

نسل‌هایی که کاخ لوکزامبورگ بین آن‌ها دست‌به‌دست چرخید

در سال 1642، “ماری مدیچی” لوکزامبورگ را به پسر دوم و موردعلاقه اش، “گاستون”، دوک اورلئان، داد، که آن را کاخ اورلئان می نامیدند. پس از مرگ گاستون، قصر به بیوه او، “مارگریت دو لورن” و سپس دختر اولش در اولین ازدواجش، “آن دوشس دو مونپنسیه”، “لا گراند مادموزل”، واگذار شد. در سال 1660، “آن د مونپنسیه” لوکزامبورگ را به خواهر ناتنی کوچک‌تر خود، “الیزابت مارگریت دو اورلئان”، “دوشس د گیز” فروخت که به‌نوبه خود، آن را به پسرعموی خود، پادشاه لویی چهاردهم، در 1694 داد.

Luxembourg Palace

Luxembourg Palace

باغ لوکزامبورگ | یک بهشت در قلب یک کاخ

Jardin du Luxembourg یک پارک سبز باشکوه و زیبا با وسعت 25 هکتار در ساحل شیک مد روز پاریس است. باغ‌های اصلی مملو از مجسمه‌های متعدد (ازجمله یکی از سنت گونویو، قدیس حامی پاریس)، چشمه‌ها و گل‌های زیبا می‌باشند. در گوشه جنوب غربی، باغی وجود دارد که در آن چند صد گونه درخت سیب و گلابی در هر بهار شکوفا می‌شوند. کودکان نیز این پارک را دوست دارند، مخصوصاً (زمین‌بازی) و théâtre des marionettes (تئاتر عروسکی). آن‌ها همچنین می‌توانند قایق اجاره کرده و در حوضچه‌های شیشه‌ای قایقرانی کنند. کنسرت‌های گروه بعدازظهر یکشنبه در تابستان جمعیت زیادی را به خود جلب می‌کند.

Luxembourg Palace

Luxembourg Palace

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.