مجله اسپانیا

همه چیز درباره نقطه صفر مادرید | مرکز جغرافیایی اسپانیا

تخته سنگی کوچک در میدان اصلی شهر مادرید قرار دارد که مرکز جغرافیایی اسپانیا را نشان می‌دهد. نشانگر این تخته سنگ نقطه صفر کیلومتر را تعیین می‌کند. یعنی نقطه‌ای که تمامی فاصله‌ها در اسپانیا نسبت به آن اندازه‌گیری می‌شود. این نقطه به طور خاص شروع و میزانی برای اندازه‌گیری فواصل شش جاده ملی این کشور، از A-1 تا A-6 می‌باشد. کیلومتر صفر یا نقطه صفر مادرید همچنین نقطه شروع شماره‌گذاری خیابان‌های پایتخت اسپانیا است. یعنی هر چه خیابان به علامت نقطه صفر نزدیک‌تر باشد، شماره خیابان کمتر می‌شود. برای دیدن نقطه صفر مادرید می‌توانید در تور اسپانیا و تور مادرید شرکت کنید.

موقعیت مکانی نقطه صفر مادرید

نقطه صفر مادرید در میدان تاریخی و نیمه دایره‌ای مرکز این شهر، یعنی میدان پوئرتا دل سول قرار دارد که به معنای دروازه خورشید است. ندیدن این تخته سنگ بسیار کوچک خیلی آسان می‌باشد! زیرا بر روی زمینی خارج از برج ساعت و در کنار ساختمان قدیمی اداره پست قرار دارد. ساعتی قدیمی که عده‌ای معتقد هستند زمان رسمی را در کشور اسپانیا نشان می‌داده است. این پلاک سنگی در سال 1950 در محل خودش قرار گرفت و در سال‌های 2002 و 2009 با یک سنگ جدیدتر جایگزین شد. این تخته سنگ در سال 2002 و در جریان اصلاح میدان دروازه خورشید، به اشتباه 180 درجه چرخید. اما در سال 2009، در حین عملیات جاده‌سازی دوباره نو شد و این بار در موقعیت مناسب و اصلی خودش قرار گرفت.

نقطه صفر مادرید

ایده نقطه صفر مادرید از کجا آمده است؟

یافتن این نشانگرهای سنتی در بسیاری از کشورها رایج است و اغلب نیز در پایتخت‌ها قرار دارند. به طور سنتی این باور وجود دارد که از این نقاط صفر برای اندازه‌گیری مسافت رانندگی در کتاب‌های راهنما نیز استفاده می‌شده است. یعنی به عنوان نقطه‌ای که رانندگان، کیلومترشمار خود را روی صفر علامت می‌زدند. مشهورترین و قدیمی‌ترین نشانگر نقطه صفر در جهان را می‌توان میدان مایل طلایی (Milliarium Aureum) در روم باستان دانست. ساخت نقطه صفر مایل طلایی به دوره آگوستوس، اولین امپراتور روم برمی‌گردد. برخی بر این باور هستند که نقطه صفر در روم باستان می‌تواند منبع ضرب‌المثل «همه راه‌ها به رم ختم می‌شود» نیز باشد و ایده نقطه صفر مادرید نیز از امپراتوری روم باستان سرچشمه می‌گیرد.

نقطه صفر مادرید

تاریخچه نقطه صفر مادرید

حالا به اسپانیا برویم. در آغاز قرن هجدهم و در زمان سلطنت فیلیپه پنجم، شش جاده در اسپانیا ساخته شد که مبدأ همگی آن‌ها در شهر مادرید بود و نقاط عطفی نیز برای نشان دادن فاصله آن‌ها از نقطه شروع یا صفر وجود داشت. در آن زمان از واحد لیگ برای اندازه‌گیری مسافت در جاده‌ها استفاده می‌شد. بنابراین شاید بتوانیم به جای نقطه صفر کیلومتر از نقطه صفر لیگ صحبت کنیم. کمی بعد در زمان کارلوس سوم، پادشاهی که علاقه زیادی به فرهنگ کلاسیک داشت، ساختمان اداره پست کازا د کورئوس ساخته شد و نقطه صفر مادرید درست در مقابل آن قرار گرفت. زیرا راهی ایده‌آل برای سازمان‌دهی سیستم پستی در امپراتوری پهناور اسپانیا بود.

نقطه صفر مادرید

اطلاعاتی درباره میدان دروازه خورشید

میدان دروازه خورشید در مراحل مختلفی ساخته‌شده و در طول قرن پانزدهم، یکی از دروازه‌های اصلی ورودی شهر مادرید بوده است. سه قرن بعد یعنی در اواسط قرن هجدهم، ساختمان پست کازا د کورئوس در آن تأسیس شد. سرانجام، بین سال‌های 1857 و 1862، معماران لوسیو دل واله، خوان ریورا و خوزه مورر شکل امروزی را به آن دادند. در قرن بیستم نیز فواره‌ای در مرکز میدان قرار گرفت و بخشی از آن به پیاده‌رو تبدیل شد.

این میدان سه نماد شناخته‌شده مادرید را در خود جای داده است. یکی مجسمه خرس و درخت توت‌فرنگی که نشان رسمی شهر مادرید می‌باشد. این مجسمه در سال 1967 ساخته شد و محل ملاقات مردم محلی و گردشگران می‌باشد. دیگری اداره پست که ساعت معروف آن از سال 1962، زمان سنت قدیمی خوردن دوازده انگور در نیمه‌شب سال نو را مشخص کرده است. سومی نیز نقطه صفر مادرید که روی سنگفرشی در روبه‌روی اداره پست قدیمی قرار دارد. این میدان محل وقوع چندین رویداد تاریخی مهم مانند اعلام جمهوری دوم در سال 1931 و تظاهرات گسترده دموکراسی در اسپانیا در سال 2011 بوده است.

نقطه صفر مادرید

جمع‌بندی

یکی از مقاصد اصلی گردشگری در اسپانیا را می‌توان نقطه صفر مادرید دانست که به عنوان جی‌پی‌اس دوران قدیم عمل می‌کرده و مردم را در رسیدن به مقصد خودشان راهنمایی می‌نموده است. کسی چه می‌داند، شاید بعدها همه راه‌ها به مادرید ختم شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.