ژیوارنامه

بلندترین درخت جهان کجاست و چند متر دارد؟

بلندترین درخت حال حاضر دنیا با نام مستعار هایپریون و جزئی از درختان سکویای همیشه‌سبز ساحلی پارک ملی ردوود در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا است. از مکان دقیق درخت هایپریون برای مدت زیادی به‌عنوان یک راز محافظت می‌شد تا از آسیب‌های احتمالی به درخت جلوگیری شود. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره بلندترین درخت جهان به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مشخصات بلندترین درخت جهان

ارتفاع این درخت در سال 2006، برابر 115 متر بود و تا سال 2021 به حدود 118 متر یعنی دو برابر ارتفاع مجسمه آزادی در شهر نیویورک! افزایش یافت. این درخت دارای قطر 4.94 متر و جرم خشک تخمینی 209 متریک تن (230 تن ایالات‌متحده) است. درخت هایپریون همچنین دارای عمیق‌ترین تاج (از بالای درخت تا تنه درخت، یعنی جایی که شاخ و برگ شروع می‌شود) در میان درخت‌های جهان یعنی، در حدود 90 متر است. سن درخت هایپریون بین 600 تا 800 سال تخمین زده می‌شود. شایان ذکر می‌باشد بلندترین درخت جهان در دامنه تپه‌ای و نه مسطح آبرفتی واقع شده است. 96 درصد از مناطق اطراف آن نیز پوشیده از درختان قرمز ساحلی هستند. چیزی از جنگل سیاه آلمان می‌دانید؟

بلندترین درخت جهان

کشف بلندترین درخت جهان

درخت هایپریون توسط طبیعت‌شناسان آمریکایی به اسامی کریس اتکینز و مایکل تیلور در پایان اوت 2006 و در قسمتی دورافتاده از پارک ملی ردوود کالیفرنیا کشف شد. این دو با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای اندازه‌گیری لیزری دریافتند که درختی بالاتر از غول استراتوسفر (بلندترین درخت سابق جهان) پیدا کرده‌اند. علیرغم آسیب‌هایی که دارکوب‌ها به بالای آن وارد کرده بودند، اما ارتفاع هایپریون در سال 2006، برابر 115.72 متر تعیین شد که بیش از 3 متر بلندتر از رکورددار قبلی بود. شاید مطلب کوچ سرفینگ برای شما جالب و خواندنی باشد.

پس ‌از اینکه اتکینز و تیلور این کشف را اعلام کردند، تیمی از محققان دانشگاه هومبولت به سرپرستی استفان سیلت بوم‌شناس، اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری را در سپتامبر 2006 انجام دادند. فرآیند اندازه‌گیری که شامل صعود به بالاترین شاخه و انداختن نوار متری به پایین درخت بود توسط گروه نشنال جئوگرافی فیلم‌برداری شده است. این کار آسان نبود، زیرا پایین‌ترین شاخه‌های درخت در ارتفاعی برابر با طبقه 25 یک آسمان‌خراش قرار دارند! در نهایت نتایج پایان عملیات اندازه‌گیری تائید کرد که بلندترین درخت جهان عوض شده است.

بلندترین درخت جهان

بلندترین درخت جهان به رشد خودش ادامه می‌دهد!

درخت هایپریون بنام یکی از خدایان تیتان در اساطیر یونان نام‌گذاری شده است. «هایپریون» (Ὑπερίων) در یونانی باستان به معنای «اعلی» می‌باشد. بلندترین درخت جهان هنوز نسبتاً جوان است و به طور فعال در حال رشد می‌باشد. تخمین زده می‌شود که قدمت آن حدود 600 سال است و اگر آن را یک انسان فرض کنیم، حدوداً 20 ساله محسوب می‌شود. یک درخت سکویا قرمز معمولی بین 500 تا 700 سال عمر می‌کند. اگرچه برخی از آن‌ها بیش از 2000 سال نیز سن دارند. بنابراین، درخت هایپریون احتمالاً برای قرن‌های آینده نیز به عنوان یک شگفتی باقی خواهد ماند.

بلندترین درخت جهان

بلندترین درخت جهان تنها یک قدم تا مرگ فاصله داشته است

داستان جالبی درباره زنده ماندن بلندترین درخت جهان وجود دارد و هایپریون یک‌بار به لطف شانس محض، از قطع شدن نجات یافته است. تنها در صد متری این درخت، زمین بایر ویران‌شده‌ای قرار دارد که در طول فرآیند قطع درختان در دهه 1970 شکل گرفته است. تا سال 1978، بیش از 90 درصد از جنگل‌های باستانی متعلق به این زمین‌ها قطع شدند. در مکانی که هایپریون پیدا شد، در واقع تعداد زیادی درخت با ارتفاع مشابه وجود داشته است و تعداد قابل توجهی از آن‌ها، حتی بزرگ‌تر و بلندتر از هایپریون بوده‌اند.

خوشبختانه، در وسط روند قطع این درختان، دولت ایالات‌متحده در زمان ریاست جیمی کارتر، دره‌ای که هایپریون در آن قرار دارد را خریداری کرد و به پارک ملی ردوود ضمیمه نمود. در واقع در آخرین لحظه، این درخت فوق‌العاده بلند برای نسل‌های آینده ذخیره شد.

بلندترین درخت جهان

جمع‌بندی

حفظ درختان شگفت‌انگیزی مانند هایپریون همچنان یک نگرانی بزرگ محسوب می‌شود. اگرچه این نوع درختان قبل از ورود انسان‌ها به این دره‌ها وجود داشته‌اند، اما کاهش تعداد آن‌ها بسیار نگران‌کننده می‌باشد. پس از تخریب جنگل‌ها توسط صنایع چوب‌بری، تنها 4 درصد از جنگل‌های باستانی ردوود باقی مانده است و همچنان نیز از تعداد این درختان عظیم کاسته می‌شود. برنامه‌های درختکاری و چوب‌برداری منصفانه و حساب‌شده می‌تواند در پیش‌گیری از نابودی این درختان باستانی مؤثر باشد تا بلندترین درخت جهان نیز با خیال راحت به رشد خودش ادامه دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.