ژیوارنامه

جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا | بهترین حیات وحش در آفریقا

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا چندین بار به‌عنوان شگفتی‌های طبیعی جهان ثبت‌شده‌اند. ماسایی مارا یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن حیات‌وحش در آفریقا است. هر ساله صدها هزار گردشگر برای دیدن برخی از پستانداران معروف آفریقا از آن بازدید می‌کنند. مکان‌های اصلی برای بازدید شامل رودخانه مارا، مرداب ماسایی مارا، دهکده‌های ماسایی، موزه ناروک، مثلث ماسایی و مراکز نگهداری خصوصی ماسایی هستند که در این مقاله برخی از آن‌ها معرفی‌شده‌اند. برای شرکت در تور کنیا با آژانس ژیوار تماس بگیرید.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

رودخانه مارا

یکی از جاذبه‌‌های گردشگری ماسایی مارا رودخانه مارا است که از ارتفاعات کنیا سرچشمه می‌گیرد و به دریاچه ویکتوریا می‌ریزد. این رودخانه آب مورد نیاز حیوانات در ذخیره‌گاه را تأمین می‌کند و جایی است که حیوانات از پارک ملی سرنگتی به ذخیره‌گاه ملی ماسایی مارا مهاجرت می‌کنند. رودخانه مارا در طول فصول پرآب، بزرگ‌تر می‌شود و تعدادی از بزرگ‌ترین کروکودیلهای رودخانه نیل را در خود جای می‌دهد.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

باتلاق Olypunyata

باتلاق Olypunyata این یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا برای بازدید است. در این باتلاق شما زندگی گروهی و دسته‌جمعی حیوانات وحشی مانند گله فیل‌ها، گورخرها و برخی از پرندگان آبزی را مشاهده خواهید کرد که برای رسیدن به آب در اطراف باتلاق به‌هم ‌پیوسته‌اند. ممکن است فقط یک‌بار در طول زندگی تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از مشاهده طبیعت زیبای اطراف باتلاق را به دست اورید.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

دهکده‌های ماسایی مارا 

همان‌طور که گفته شد یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا مزرعه‌های واقع در دهکده‌ها می‌باشند که بین ژوئن و نوامبر بازدیدکنندگان زیادی را پذیرا می‌شوند. مزیت اقامت در یکی از دهکده‌های ماسایی مارا، انجام بازیها و شرکت در فعالیت‌هایی است که در ذخیره‌گاه اصلی ممنوع می‌باشد. همچنین، بازدید از دهکده‌های ماسایی مارا نه تنها تجربیات عالی از بازدید حیات‌وحش را ارائه می‌دهد، بلکه دیدارهای فرهنگی به یاد ماندنی از قبایل ماسایی نیز ارائه می‌نماید. قبایل ماسایی یکی از جذاب‌ترین گروه‌های قومی آفریقا هستند که به خاطر لباس‌های رنگارنگ و قدشان معروف می‌باشند.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

مثلث ماسایی

مثلث ماسایی یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا است. اگرچه این محیط کاملاً حساس می‌باشد و نیاز به رعایت قوانین و مقررات منطقه برای زنده ماندن حیات‌وحش دارد، اما بازدید از آن بسیار ارزشمند است. زیرا می‌توانید با طبیعت بسیار زیبای اطراف مثلث ماسایی آشنا شوید. این مثلث به‌خوبی توسط رودخانه مارا سیراب می‌شود و دارای مناظر مفیدی از پوشش گیاهی فراوان، حیات‌وحش و بارندگی است و اکولوژی آن فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

با توجه به زیست جغرافیایی طبیعی این جاذبه گردشگری ماسایی مارا، تعداد زیاد بازدیدکنندگان می‌تواند اثرات فرسایشی ایجاد کند. به همین دلیل، جهت حفظ تعادل بین تعداد مسافر و جمعیت حیات‌وحش، بازدید طولانی‌مدت از این مثلث امکان‌پذیر نیست. در این ذخیره‌گاه بیش از 95 گونه پستاندار، دوزیست و خزنده به‌علاوه 500 گونه پرنده مانند کرکس، پرندگان منشی، شترمرغ، عقاب کاکل بلند، شاهین کوتوله آفریقا، دوده چت، عقاب قهوه‌ای و بوستار کوری یافت می‌شود.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

دشت الوایی

دشت الوایی یکی از برترین جاذبه‌‌های گردشگری ماسایی مارا است که به‌عنوان منطقه‌ای عظیم برای طبیعت وحشی و درختان پراکنده شناخته می‌شود. این دشت آن‌قدر شگفت‌انگیز است که می‌توانید کیلومترها در آن پیاده‌روی کنید و مناظر دیدنی از حیوانات خوب مانند یوزپلنگ، گله‌های فیل، گورخرها و بسیاری دیگر را ببینید. به گردشگران توصیه می‌شود که هرگز کنیا را بدون بازدید از این مکان ترک نکنند و جغرافیای ملی آفریقا را که از کنیا شروع می‌شود، کشف کنند.

جاذبه های گردشگری ماسایی مارا

جمع‌بندی

برترین جاذبه‌های گردشگری ماسایی مارا ازجمله مثلث ماسایی، باتلاق‌ها و مناطق حفاظت‌شده در جنوب غربی کنیا و نزدیک به مرز تانزانیا یافت می‌شوند.. بین ژوئن تا نوامبر، ماسایی مارا پذیرای بیش از 1.5 میلیون حیوان وحشی، همچون گورخر و غزال تامپسون است. مسلماً این ذخیره‌گاه، بزرگ‌ترین مکان برای مهاجرت حیوانات روی زمین می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.