مجله فرانسه

پتی پله یا کاخ کوچک (Petit Palais) یک موزه هنری تاریخی در قلب پاریس

پتی پله یا کاخ کوچک

پتی پله یا کاخ کوچک (Petit Palais) یک موزه هنری در منطقه 8 شهر پاریس در کشور فرانسه است. این موزه که برای نمایشگاه 1900 Universelle (“نمایشگاه جهانی”) ساخته‌شده بود، اکنون موزه هنرهای شهر پاریس (Musée des beaux-arts de la ville de Paris) را در خود جای‌داده است. پتی پله در مقابل گراند پله در خیابان نیکولاس دوم، (خیابان وینستون-چرچیل امروزی) واقع‌شده است. نمای دیگر ساختمان رو به روی رودخانه سن و خیابان شانزه لیزه می‌باشد. برای دیدن کاخ بزرگ می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید

پتی پله یکی از 14 موزه شهر پاریس است که از 1 ژانویه 2013 در شرکت عمومی Paris Musées گنجانده‌شده است. از سال 1975 این موزه در فهرست آثار تاریخی وزارت فرهنگ فرانسه ثبت‌شده است.

مسابقه طراحی برای ساختن پتی پله یا کاخ کوچک

در سال 1894 مسابقه‌ای برای منطقه نمایشگاه 1900 برگزار شد. کاخ صنعت از نمایشگاه جهانی 1855 نامناسب تشخیص داده شد و قرار بود با چیزی جدید در نمایشگاه 1900 جایگزین شود. معماران این اختیار را داشتند که هر کاری که دوست داشتند مثل تخریب تغییر یا تعمیر را با کاخ صنعت انجام دهند. درنهایت، چارلز ژیرو برنده این مسابقه شد و پتی پله را به‌عنوان یکی از ساختمان‌هایی که جایگزین کاخ صنعت بود، ساخت. ساخت پتی پله در 10 اکتبر 1897 آغاز شد و در آوریل 1900 به پایان رسید. هزینه کل Petit Palais در زمان ساخت 400000 پوند بود.

پتی پله یا کاخ کوچک

پتی پله یا کاخ کوچک

چارلز ژیرو تا حد زیادی از سبک فرانسوی اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم برای Petit Palais استفاده کرد. طرح ژیرو برای Petit Palais دارای حداقل تغییرات از طراحی تا اجرا بود. این طرح، طرح اصلی او بود و کاملاً در محل مشخص خود ساخته شد. Petit Palais یک بنای ذوزنقه‌ای است که ضلع بزرگ‌تر آن نمای اصلی رو به Grand Palais است. همچنین شکل ساختمان یک حیاط نیمه مدور در مرکز ایجاد می‌کند.

معماری پتی پله یا کاخ کوچک

Petit Palais به سبک هنرهای زیبا توسط چارلز ژیرو طراحی‌شده است و در اطراف یک حیاط و باغ هشت‌ضلعی، مشابه Grand Palais قرار دارد. ستون‌های یونی، ایوان بزرگ و گنبد آن همانند ستون Invalides روی رودخانه سن می‌باشد. Petit Palais به‌عنوان یک ساختمان ماندگار ساخته شد که پس از نمایشگاه به موزه هنرهای زیبا دائمی تبدیل شد. مصالح ساختمان – سنگ، فولاد و بتن و تزئینات نشان می‌داد که پتی پله برای اینکه سال‌ها سالم و پابرجا بماند ساخته‌شده است.

پتی پله یا کاخ کوچک

نمای اصلی پتی پله یا کاخ کوچک

نمای اصلی ساختمان رو به روی کاخ بزرگ است. نقطه کانونی نمای اصلی ورودی مرکزی آن است. دو بال که کنار ورودی اصلی است تا غرفه‌های انتهایی (گوشه‌ای) ادامه می‌یابد، با ستون‌های ایستاده‌ای تزئین شده‌اند که پنجره‌های بلند را به نمایش می‌گذارند. نمای بیرونی غرفه‌ها با پنجره‌های قوسی از اطراف تا نمای پشتی مزین شده است. این پنجره‌های بزرگ روشنایی بیشتری را برای سه گالری بیرونی موزه فراهم می‌کند.

کاخ Petit Palais

نمای بیرونی Petit Palais با بسیاری از مجسمه‌های معاصر تزئین شده است. چندین مجسمه‌ساز معروف در آن زمان مانند Convers، Desvergens، Fagel، Ferrary، Hugues، Injalbert و Peynot روی تزئینات بیرونی ساختمان کارکردند.

حیاط کاخ Petit Palais

شکل ذوزنقه‌ای کاخ کوچک یک منطقه باز در مرکز ساختمان را تشکیل می‌دهد. این محوطه محصور یک حیاط نیم‌دایره درست کرده است. حیاط به دلیل “ترکیب متقارن” و “دکوراسیون غنی در نقش برجسته” در سبک هنرهای زیبا در نظر گرفته می‌شود. ستون‌های متصل از گرانیت صورتی ووسگ و برنز طلاکاری شده، حیاط و گالری سرپوشیده را احاطه کرده است. اگرچه حیاط در قسمت مرکزی Petit Palais، یکی از سازه‌های اصلی نمایشگاه محسوب می‌شد، اما هدف آن فراهم کردن فضایی آرامش‌بخش برای بازدیدکنندگان جدا از نمایشگاه شلوغ بود.

کاخ Petit Palais

کاخ Petit Palais

موزه کاخ Petit Palais

این موزه به دو قسمت تقسیم می‌شود. فضای داخلی Petit Palais برای ایجاد فضاهای نمایشگاهی “متناسب با هر جنبه از یک مجموعه طراحی‌شده است. گالری‌های بیرونی برای اشیاء و آثار تاریخی و هنری، گالری‌های داخلی برای نقاشی‌ها، گالری‌های پایین برای ذخایر و روتوندای ورودی و گالری اصلی برای نگهداری مجسمه‌ها ساخته شدند. کف موزه با موزاییک کاشی‌کاری شده، دیوارها با سنگ مرمر پوشانده شده‌اند و گنبد و طاق‌ها با نقاشی‌های تمثیلی پرشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.