مجله فرانسه

کلیسای قلب مقدس | یادبودی برای 58000 سرباز که در جنگ فرانسه کشته شدند

کلیسای قلب مقدس

کلیسای قلب مقدس پاریس که معمولاً به‌عنوان کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur شناخته می‌شود، یک کلیسای کاتولیک رومی و کوچک در شهر پاریس در کشور فرانسه است؛ که به قلب مقدس عیسی معروف است. کلیسای قلب مقدس در پشت قله مون مارتر، بلندترین نقطه شهر واقع‌شده است. این مکان دومین بنای پربازدید، دیدنی و محبوب در پاریس می‌باشد. برای دیدن این کلیسای زیبا می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

 کلیسای قلب مقدس از سال 1885 تاکنون عبادت مسیح را موردستایش قرار داده است. ساخت‌وساز این کلیسا در سال 1875 آغاز شد و در سال 1914 به پایان رسید. این کلیسا پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1919 متبرک شد. این بنا به‌عنوان یک بنای سیاسی و فرهنگی در نظر گرفته می‌شود و نشان‌دهنده توبه انقلابیون برای شکست فرانسه در جنگ فرانسه و پروس در سال 1870  و اقدامات کمون سوسیالیستی پاریس در سال 1871 است.

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur در طول تاریخ

در 4 سپتامبر 1870، روز اعلام جمهوری سوم، سخنرانی اسقف فورنیر باعث ساخته‌شدن کلیسای قلب مقدس شد. او شکست سربازان فرانسوی در طول جنگ فرانسه و پروس را یک مجازات الهی پس از “یک قرن افول اخلاقی ” پس ‌از انقلاب فرانسه دانست. در دهه‌های پس از انقلاب فرانسه، شکافی در جامعه ایجاد شد که باعث اختلاف شده بود ، از یک‌سو بین کاتولیک‌های متدین و سلطنت‌طلبان مشروع و از سوی دیگر بین دموکرات‌ها، سکولارها، سوسیالیست‌ها و رادیکال‌ها.

کلیسای قلب مقدس

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

در سال 1870، پادگان نظامی فرانسه که در روم از واتیکان محافظت می‌کرد، توسط ناپلئون سوم کنار گذاشته شد و به جبهه جنگ فرانسه و پروس اعزام شد. پس‌ازآن قیام سکولار کمون پاریس در سال‌های 1870-1871 و در پی آن شکست فرانسه در 1871 در جنگ با پروس اتفاق افتاد. امروزه گفته می‌شود که این کلیسا به‌افتخار 58000 کشته‌شده در طول جنگ ساخته‌شده است.

کلیسای قلب مقدس یادگاری از کشته‌شدگان جنگ‌های فرانسه

مون مارتر محل اولین قیام کمون بود و کمونارها ژرژ داربوی، اسقف اعظم پاریس را که برای کلیسای کاتولیک دوباره انتخاب‌شده بود، اعدام کردند. جانشین او، گایبرت در اکتبر 1872 زمانی که از قله مون مارتر بالا می‌رفت، گفت: “هنوز کسانی که در جنگ کشته‌شده‌اند، روحشان در اینجا احساس می‌شود و اینجا باید محل کلیسای قلب مقدس باشد. از نظر فرهنگی، کلیسای قلب مقدس، بنایی بود که برای افتخار به کشته‌شدگان در جنگ و زنده نگه داشتن خاطره و نام آن‌ها ساخته شده بود.

کلیسای قلب مقدس

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

معماری رومی به‌کاررفته در کلیسای قلب مقدس

سبک کلی طراحی ساختمان این کلیسا، ترکیبی از ویژگی‌های روم و بیزانس و معماری غیرمعمول در آن زمان را به شما نشان می‌دهد که واکنشی آگاهانه در برابر افراط‌وتفریط‌های نو باروک کاخ گارنیه بود. بسیاری از عناصر موجود در کلیسا، نماد موضوعات ملی‌گرایانه است که با رواق، سه طاق، دو مجسمه از اسب‌سواری مقدسین فرانسوی ژوان قوس و پادشاه سنت لوئیس نهم تزئین شده است. کلیسای قلب مقدس از سنگ تراورتن در معدن Château-Landon (Seine-et-Marne) فرانسه ساخته‌شده است.

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

کتیبه و مجسمه قلب طلایی عیسی مسیح در کلیسای قلب مقدس

موزاییک موجود در این کلیسا، با عنوان “مسیح در عظمت”، توسط لوک-اولیویر مرسون، H. M. Magne و R. Martin ساخته‌شده است. مساحت این اثر هنری در سال 1923، 475 مترمربع بود و یکی از بزرگ‌ترین موزاییک‌های جهان قلمداد می‌شد. این اثر هنری مسیح را به‌صورت ایستاده با روپوش‌های سفید، بازوهای کشیده و قلبی طلایی نشان می‌دهد. در زیر موزاییک یک کتیبه لاتین وجود دارد که نشان می‌دهد کلیسا هدیه‌ای از فرانسه است. روی این کتیبه جمله “به قلب مقدس عیسی، فرانسه مشتاق، توبه پذیر و سپاسگزار است.” نوشته‌شده است. کلمه “سپاسگزار ” بعد از جنگ جهانی اول اضافه شد

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur

کلیسای سَکْرِ کُرْ Sacré-Cœur شامل باغی برای مدیتیشن، همراه ب یک چشمه زیبا است. قسمت بالای گنبد به روی گردشگران باز است و چشم‌اندازی دیدنی از شهر پاریس که بیشتر در جنوب کلیسا قرار دارد، ارائه می‌دهد. همچنین استفاده از دوربین و ضبط ویدئو در داخل کلیسا ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.