مجله فرانسه

کلیسای سنت شاپل | یادگاری هنری از لویی نهم و تاجی از عیسی مسیح

کلیسای سنت شاپل

کلیسای سنت شاپل که به فرانسوی Sainte Chapelle و در انگلیسی Holy Chapel به گفته می‌شود، یک کلیسای کوچک سلطنتی به سبک گوتیک است. در این کاخ قرون‌وسطایی، Palais de la Cité وجود دارد که محل اقامت پادشاهان فرانسه تا قرن چهاردهم بوده است. این کلیسا در ایل د la Cité در رودخانه سن در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع‌شده است. برای بازدید از کلیسای سنت شاپل می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

سنت شاپل در چه زمانی ساخته شد؟

ساخت‌وساز این کلیسا در سال 1238 آغاز شد و عبادتگاه در 26 آوریل 1248 متبرک شد. سنت شاپل یکی از بالاترین دستاوردهای معماری گوتیک در دوره رایون می‌باشد. این کلیسا به دستور پادشاه لوئیس نهم فرانسه برای نگهداری مجموعه آثار باستانی او انتخاب شد، ازجمله تاج خارهای مسیح که یکی از مهم‌ترین یادگارهای جهان مسیحیت قرون‌وسطایی است در این کلیسا قرار داده شد؛ اما بعداً در کلیسای جامع نوتردام نگه‌داری شد و خوشبختانه بعد از آتش‌سوزی در سال 2019 در مجاورت نوتردام اتفاق افتاد، این آثار هنری جان سالم به در برد.

کلیسای سنت شاپل

کلیسای سنت شاپل

سنت شاپل به همراه کنسرسی، یکی از قدیمی‌ترین بناهای بازمانده از کاخ سلطنتی کاپتیان در dele de la ” Cité (جزیره شهر)” است. اگرچه در زمان انقلاب فرانسه آسیب دید اما بعداً در قرن 19 آن را مرمت کاری کردند. بااین‌حال یکی از گسترده‌ترین مجموعه‌های شیشه‌رنگی قرن سیزدهم را در سراسر جهان دارد. سنت شاپل دیگر یک کلیسا نیست. پس از انقلاب فرانسه سکولار شد و اکنون همراه با درب ورودی مجاور آن، که یکی آثار باقی‌مانده از کاخ اصلی می‌باشد، توسط مرکز آثار ملی فرانسه اداره می‌شود. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

معماری کلیسای سنت شاپل از چه چیزی الهام گرفته بود؟

معماری سنت شاپل از کلیساهای کوچک سلطنتی کارولینگی، به‌ویژه کلیسای شارلمانی در “ایکس ان شاپل” (آخن فعلی) الهام گرفته‌شده است. این بنا در سال 800 میلادی ساخته شد و به‌عنوان منبری برای سخنرانی امپراتور محسوب می‌شد. در سال 1238 لویی نهم قبلاً یک کلیسای سلطنتی، متصل به کاخ سن ژرمن-آن-لای ساخته بود. این عبادتگاه فقط یک طبقه داشت؛ و از طرح این عبادتگاه، در مقیاسی بسیار بزرگ‌تر، برای کلیسای سنت شاپل استفاده کردند.

کلیسای سنت شاپل

دوطبقه از ساختمان کلیسای جدید ازنظر اندازه یکی بودند، اما اهداف کاملاً متفاوتی داشتند. طبقه بالا، مکانی بود که آثار مقدس در آن نگهداری می‌شد، منحصراً آثاری که برای خانواده سلطنتی و مهمانان آن‌ها قیمتی بود. طبقه پایین توسط درباریان، خادمان و سربازان قصر استفاده می‌شد. این ساختمان بسیار بزرگ، 36 متر طول، 17 متر عرض و 42.5 متر ارتفاع داشت و ازنظر اندازه با کلیساهای جامع جدید گوتیک در فرانسه در رده قرار داشت.

اهمیت کلیسای سنت شاپل برای پادشاه لویی نهم

سنت شاپل علاوه بر اینکه به‌عنوان محلی برای عبادت استفاده می‌شد، نقش مهمی در بلندپروازی‌های سیاسی و فرهنگی شاه لوئیس و جانشینان وی ایفا کرد. با تصاحب تاج‌وتخت امپراتوری در قسطنطنیه توسط کنت فلاندر و قرار داشتن امپراتوری مقدس روم در وضعیت آشفته، حمایت هنری و معماری لوئیس به او کمک کرد تا به‌عنوان پادشاه مرکزی جهان مسیحیت غربی شناخته شود. از همه مهم‌تر، عبادتگاه کاخ که دوطبقه بود، شباهت‌های آشکاری با کلیسای کوچک کاخ شارلمانی در آخن (ساخته‌شده 792–805) داشت. چیزی که لوئیس مشتاق بود از آن در معرفی خود به‌عنوان جانشین شایسته اولین امپراتور روم مقدس استفاده کند. وجود قطعه صلیب حقیقی و تاج خارها اعتبار عظیمی به لوئیس نهم داد. پاپ چهارم اعلام کرد که این بدان معناست که مسیح به‌طور نمادین لوئیس را با تاج خودش تاج‌گذاری کرده است.

کلیسای Sainte-Chapelle

کلیسای Sainte-Chapelle

آثار و یادگارهای موجود در کلیسای سنت شاپل

یادگارهای اصلی که کلیسای کوچک برای آن‌ها ساخته‌شده بود تاج خارهایی بود که تصور می‌شد مسیح در زمان مصائب خود پوشیده بود و قطعه کوچکی از صلیب که بر روی آن به صلیب کشیده شد. این آثار هنری در قسطنطنیه پیدا شد که در سال 1204 توسط صلیبیون تصرف‌شده بود و سپس توسط بودوین دوم کورتنای نگهداری می‌شد. بودوین موافقت کرد تاج را به مبلغ 135000 لیر بفروشد که عمدتاً به بانکداران ونیزی تعلق گرفت که برای تأمین هزینه دفاع از شهر، از آن استفاده کردند. برای سفر به اروپا، شما به ویزای شینگن نیاز دارید.

کلیسای Sainte-Chapelle

کلیسای Sainte-Chapelle

 با خرید تاج، لویی اعتبار تأمین بودجه فتح قسطنطنیه و همچنین نشان دادن ارادت شخصی خود را به دست آورد. تاج در آگوست 1239 به دست او رسید و در عبادتگاه سلطنتی قبلی سنت نیکلاس، نزدیک کاخ قرار گرفت. دو سال بعد، او قطعه‌ای از صلیب واقعی و دیگر آثار هنری را که در سپتامبر 1241 به پاریس آورده شد، از بودوین خرید. سپس، در هر جمعه مقدس، روز مصلوب شدن، او یک مراسم رسمی در کلیسای سنت شاپل برگزار می‌کرد که در آن یادگار بیرون آورده می‌شد و برای عموم مردم به نمایش گذاشته می‌شد.

5 حقیقت جالب در مورد سنت شاپل

1. یادگار توسط سنت لوئیس به دست آمد. اکنون فقط سه مورد وجود دارد: یک تکه صلیب، یک میخ و تاج خار. آنها اکنون بخشی از گنجینه نوتردام هستنتد.

2. این کلیسا در اصل از دو کلیسای مختلف ساخته شده است: نمازخانه پایینی که در اصل به افسران اختصاص داده شده بود و نمازخانه فوقانی که به پادشاه و خانواده اش اختصاص یافته است. نمازخانه فوقانی از 618 متر مربع شیشه ساخته شده است. ترکیبی فوق العاده از سبکی و تعادل است.

3. معمار سنت شاپل ناشناخته است.

4.این کلیساها در قرن نوزدهم به طور کامل بازسازی شدند. تزیین کلیسای فوقانی بر اساس توصیفات و نقشه‌های ساختمان‌های اصلی است، اما نمازخانه پایینی به دلیل نداشتن مستندات کاملاً «اختراع مجدد» شد.

5. پنجره گل رز به عنوان شیشه رنگی به قرن سیزدهم نمی رسد، بلکه مربوط به قرن پانزدهم است. دارای 87 گلبرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.