ژیوارنامه

دیدن شفق قطبی در ایسلند

دیدن شفق قطبی در ایسلند

ایسلند یکی از بهترین مکانهای جهان برای دیدن شفق قطبی است. هنگام برنامه ریزی برای سفر به ایسلند، یکی از مهمترین کارها در  لیست مسافران، دیدن شفق قطبی است.

این نمایش نور طبیعی با شکوه برای قرن ها یک جاذبه شگفت انگیز و مهم گردشگری بوده است و هر ساله از سراسر جهان صدها هزار نفر به این منطقه سفر می کنند.

در ایسلند، در دمای 65 درجه شمالی در لبه جنوبی دایره قطب شمال، تقریباً هر شب می توانید شفق های قطبی را مشاهده کنید (و در دمای گرمتر از سایر مکان های مشاهده شده در اسکاندیناوی).

اساساً شفق های قطبی در اثر برخورد ذرات گازی موجود در جو زمین با ذرات باردار آزاد شده از جو خورشید تشکیل می شوند. تغییر رنگ ظاهر شده در آن نیز به دلیل وجود ذرات گازی است که با هم برخورد می کنند.

شایع ترین رنگ شفق قطبی، سبز مایل به زرد مایل به زرد، توسط مولکول های اکسیژن واقع در حدود 60 مایلی بالاتر از زمین تولید می شود. شفق های تمام قرمز توسط اکسیژن در ارتفاع زیاد و در ارتفاع تا 200 مایل تولید می شوند.

نیتروژن شفق قطبی آبی یا قرمز و یا  بنفش ایجاد می کند. نورهای شفق قطبی به طور کلی از 80 کیلومتر (50 مایل) تا 640 کیلومتر (400 مایل) بالاتر از سطح زمین گسترش می یابد.

شفق قطبی در ایسلند

بهترین زمان برای دیدن شفق قطبی در ایسلند

در شبهای روشن و صاف زمستانی در ایسلند، می توانید شفق قطبی  را به صورت جادویی در آسمان ببینید. دیدن نمایش این نور باشکوه با رنگ های مختلف در حال رقص و چرخاندن در مقابل چشمان شما چیز حیرت انگیز و بی نظیر است.

شفق قطبی یکی از بزرگترین رویدادهای بازدید از ایسلند در زمستان است، و نکته منفی آن، این است که آنها یک پدیده طبیعی هستند و بنابراین وقوع آنها گاهی غیر قابل پیش بینی است.

ایسلند سرزمین عجایب زمستانی شماست که می توانید در هر گوشه از آن، آبشارهای پوشیده از برف، طلوع و غروب خورشید که صورتی و نارنجی را در آسمان منعکس می کند و مزارع سیاه و سفید پوشیده شده از برف را تجربه کنید.

دیدن شفق قطبی در ایسلند می تواند پاداش یک ماجراجویی شگفت انگیز با تجربه های عجیب و غریب در سفر زمستانی شما باشد. به عنوان یک پدیده طبیعی  پیش بینی نمودن شفق قطبی بیش از دو ساعت قبل از وقوع بسیار دشوار است.

این امر به فعالیت خورشیدی بستگی دارد و در حالی که می توان تعداد لکه های خورشیدی را که ممکن است روی خورشید رخ دهد تخمین بزنیم، ممکن است زمان وقوع شفق قطبی را نیز در مواردی بتوان پیش بینی کرد.

بهترین زمان روز برای دیدن شفق قطبی در ایسلند

اول و مهمترین نکته برای دیدن شفق قطبی، این است که آسمان باید تاریک باشد. این امر بلافاصله ساعات روشنایی روز را منتفی می کند و برخلاف تصور عمومی، در کل زمستان منطقه شفق قطبی سیاه نیست.

در واقع، علی رغم اینکه خورشید در بالای افق ظاهر نمی شود، حتی کوتاهترین روز، 21 دسامبر، سه تا چهار ساعت نور خاکستری / آبی به ارمغان می آورد که نورهای شمالی را با چشم غیر مسلح غیر قابل مشاهده می کند.

با تاریکی هوا ، شفق قطبی می تواند در هر زمان از روز قابل مشاهده باشد، اما به نظر می رسد که زمان مطلوب حدود 9.30 شب تا 1 بامداد است و این زمانی است که شما  می توانید بیشتر جستجوهای خود را متمرکز کنید.

چرخه 11 ساله شفق قطبی

در طولانی مدت، نمایش های شفق با یک چرخه 11 ساله در فعالیت لکه های خورشید و سایر اغتشاشات خورشید ارتباط دارند. هرچه خورشید ناآرام تر باشد، شفق های قطبی بیشتری می شوند. سال های 2006-7 با حداقل فعالیت خورشیدی مطابقت داشت و در سال 2013 حداکثر فعالیت خورشیدی مشاهده شد.

اکنون در حال کاهش فعالیت آن هستیم و طبق چرخه 11 ساله، حداکثر  فعالیت بعدی در سال 2024 اتفاق می افتد که احتمالاً دو یا سه سال دیگر پس از آن نمایش مکرر شفق قطبی وجود دارد. در حال حاضر در ایسلند، هنوز  هم شاهد نمایش های چشمگیر شفق قطبی هستیم.

دیدن شفق قطبی از یک شهر

از نظر بودجه، جذاب ترین گزینه اغلب دیدن شفق قطبی از شهری است که در آن اقامت دارید. از مکانهای محبوب برای اقامت و تماشای شفق می توان به ریکیاویک در ایسلند (از جمله برج سلطانارنس) اشاره کرد.

از مزایای دیدن شفق قطبی از یک شهر، ارزانتر و راحت تر بودن آن بدون دغدغه و در دسرهای جابه جایی و صرف هزینه های مازاد است، اما این معایبی نیز به همراه  دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است :

  • کاهش دید جهت مشاهده نور. اگر در یک شهر هستید، نور بیشتری از خانه ها و ادارات به داخل شب می ریزید.

این امر می تواند اثر نمایش نور را کاهش دهد، که ممکن است به یک تجربه سطحی از تماشا منجر شود.

  • پر سر و صداتر است. بودن در کنار مردم و ترافیک باعث افزایش آلودگی صوتی می شود. برای بسیاری، مشاهده شفق قطبی یک تجربه آرامش بخش است و شنیدن صدای بوق زدن اتومبیل ها می تواند این وضعیت را خراب کند.

اگر به دنبال یک تجربه خصوصی و آرامش بخش هستید، ممکن است آن را در میان جمعیت پیدا نکنید.

  • گزینه های مشاهده کمتر. وقتی در یک شهر هستید، گزینه های فضای شما برای مشاهده بسیار محدودتر از فضای باز است.

اگر پوشش ابری وجود داشته باشد یا چراغ ها از زاویه ای متفاوت از مکانی که در حال حاضر قرار دارید، نمایان شوند، ممکن است نتوانید دید خوبی داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.