ژیوارنامه

مثلث برمودا | راز و رمز این ناحیه عجیب چیست؟

مثلث برمودا

داستان آنچه ما امروزه به نام “مثلث برمودا” می‌نامیم در واقع 56 سال پیش، در سال 1964 میلادی آغاز شد.

نام برمودا از کجا آمده است؟

این نام برای اولین بار توسط نویسنده آمریکایی به نام “وینسنت گدیس” در مجله Argosy برای توصیف منطقه‌ای به شکل یک مثلث در اقیانوس اطلس، استفاده شد. از این منطقه به عنوان “مثلث شیطان” نیز یادشده است و در طول دهه‌ها در هزاران فیلم محبوب، کتاب و مستند مورد بحث قرارگرفته است.

ناپدید شدن چند هواپیما در مثلث برمودا

هیاهوی اطراف مثلث برمودا را می‌توان در یک سری ناپدید شدن‌های ناشناخته کشتی‌ها و هواپیماها جستجو کرد. در سال 1945 میلادی، پنج هواپیمای نیروی دریایی ایالات‌متحده و 14 مرد هنگام انجام تمرینات معمول، در این منطقه ناپدید شدند. نیروی دریایی ایالات‌متحده دلیل این حادثه را “علت ناشناخته” گزارش کرد. از زمان وقوع این حادثه تا اواسط دهه 1980 میلادی، 25 هواپیمای کوچک هنگام عبور از مثلث برمودا ناپدید شدند؛ آن‌ها دیگر هرگز دیده نشدند و هیچ لاشه‌ای هرگز کشف نشده است. این داستان‌ها مردم را مجذوب خود کرد. برخی از افراد توضیحات خارق‌العاده‌ای دادند و ادعا كردند كه چیزی غیرطبیعی یا ماورا طبیعی در جریان است.

قوانین عجیب و غریب اروپا را بخوانید!!!

مثلث برمودا

موقعیت جغرافیایی مثلث برمودا

مثلث برمودا منطقه‌ای از اقیانوس اطلس شمالی (تقریباً) محدود به سواحل جنوب شرقی ایالات‌متحده، برمودا و جزایر آنتیل بزرگ (کوبا، هیسپانیولا، جامائیکا و پورتوریکو) است. مرزهای دقیق مثلث برمودا به طور جهانی توافق نشده است اما حدود تقریبی مساحت کل آن بین 000/300/1 تا 000/900/3 کیلومترمربع است که با تمام تقریب‌ها، این منطقه یک ‌شکل مبهم مثلثی دارد.  مثلث برمودا در هیچ نقشه جهانی مشاهده نمی‌شود و شورای اسامی جغرافیایی ایالات‌متحده، مثلث برمودا را به عنوان منطقه رسمی اقیانوس اطلس به رسمیت نمی‌شناسد.

راز درختان کج در لهستان چیست؟

مثلث برمودا

نظریه‌های مثلث برمودا

زمانی که نویسنده‌ای به نام “وینسنت گادیس” عبارت “مثلث برمودا” را در مقاله‌ای از مجله در سال 1964 ابداع کرد، حوادث مرموز دیگری نیز در این منطقه رخ‌ داد، از جمله سه هواپیمای مسافربری که علی‌رغم اینکه پیغام‌های “همه‌چیز خوب است” از آن‌ها ارسال شدند اما سقوط کردند.

جادویی بودن مثلث برمودا

چارلز برلیتز، در سال 1974 با پرفروش‌ترین کتاب افسانه‌ای، این افسانه را بیش از پیش برانگیخت. از آن زمان به بعد، تعداد زیادی از نویسندگان دیگر ماورا الطبیعه کشنده بودن مثلث را عامل این امر می‌دانستند: از هیولاهای دریایی و آتلانتیس گرفته تا وقفه‌های زمانی و میدان‌های جاذبه معکوس. در حالی که نظریه‌پردازان با عقیده علمی‌تر به ناهنجاری‌های مغناطیسی، منشأهای آب یا فوران‌های عظیم گاز متان از بستر اقیانوس اشاره دارند.

دلایل علمی برای مثلث برمودا

ملاحظات زیست‌محیطی می‌تواند بسیاری از ناپدیدشدن‌ها را توضیح دهد. اکثر طوفان‌های حاره‌ای و آتلانتیک از مثلث برمودا عبور می‌کنند، همچنین جریان گلف استریم می‌تواند باعث تغییر سریع و گاهی خشونت‌آمیز هوا شود. علاوه بر این، تعداد زیادی جزیره در دریای کارائیب مناطق زیادی با آب کم‌عمق ایجاد می‌کند که می‌تواند برای ناوبری کشتی فریب‌‌دهنده باشد. برخی شواهد نیز نشان می‌دهد که مثلث برمودا جایی است که قطب‌نما “مغناطیسی” برخلاف شمال “مغناطیسی”، گاهی به سمت شمال “واقعی” نشانه می‌رود.

رمز و راز مثلث برمودا

به هر حال، به احتمال زیاد، هیچ نظریه واحدی وجود ندارد که رمز و راز  این معما و افسانه را حل کند. علاوه بر این، اگرچه طوفان‌ها، صخره‌ها و جریان مداوم آب‌های گرم خلیج مکزیک می‌توانند در آنجا چالش‌های ناوبری ایجاد کنند، رهبر بیمه دریایی لویدز لندن، مثلث برمودا را به‌عنوان یک مکان خطرناک به رسمیت نمی‌شناسد.

همچنین گارد ساحلی ایالات‌متحده می‌گوید: “در بازرسی از بسیاری از تلفات هواپیماها و شناورها در این منطقه در طول سال‌ها، هیچ‌چیز کشف نشده است که نشان دهد تلفات نتیجه دیگری غیر از دلایل فیزیکی بوده است. هیچ عامل خارق‌العاده‌ای هرگز شناسایی نشده است. “

مثلث برمودا

حقایقی جالب درباره مثلث برمودا

 • مثلث برمودا علیرغم شهرت آن، شامل موارد ناپدید شدن زیادی نیست. ناپدید شدن با فرکانس بیشتری در مثلث برمودا نسبت به هر منطقه مشابه اقیانوس اطلس رخ نمی‌دهد.
 • چارلز برلیتز افسانه مثلث برمودا را در کتاب پرفروش خود مثلث برمودا (1974) رواج داد. در این کتاب، برلیتز ادعا کرد که جزیره افسانه‌ای گمشده آتلانتیس در ناپدید شدن‌ها نقش داشته است.
 • در سال 2013 صندوق جهانی حیات‌وحش (WWF) یک مطالعه جامع از خطوط حمل‌ونقل دریایی انجام داد و مشخص کرد که مثلث برمودا یکی از 10 منابع آبی خطرناک برای حمل‌ونقل نیست.
 • مثلث برمودا یکی از پرترددترین خطوط حمل‌ونقل دریایی در جهان است.
 • خط آگونیک گاهی از مثلث برمودا عبور می‌کند، ازجمله یک دوره در اوایل قرن 20 میلادی (خط آگونی مکانی در سطح زمین است که شمال واقعی و شمال مغناطیسی در آن تراز می‌شوند و نیازی به محاسبه انحراف مغناطیسی روی قطب‌نما نیست.)
 • مثلث برمودا در معرض گردبادها و طوفان‌های استوایی قرار دارد.
 • گلف استریم (جریان اقیانوسی قوی که باعث ایجاد تغییرات شدید در آب‌وهوای محلی می‌شود) از مثلث برمودا عبور می‌کند.
 • عمیق‌ترین نقطه در اقیانوس اطلس، به نام عمق میلواکی، در مثلث برمودا واقع‌شده است. خندق پورتوریکو در عمق میلواکی به عمق 8380 متر می‌رسد.
مثلث برمودا

1 نظر در “مثلث برمودا | راز و رمز این ناحیه عجیب چیست؟

 1. آیدین گفت:

  عکسو لطفت بدارید
  ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.