ژیوارنامه

قوانین عجیب و غریب در اروپا

قوانین عجیب‌وغریب، ممنوعیت‌های غیرمعمول و مقررات مضحک می‌توانند ما را به خنده وادارند و در عین حال به وکلای سخت‌کوش پول بیشتری را عرضه کنند.

اما اگر عمیق‌تر این موضوع را کنکاش کنیم، می‌تواند ظرفیت کلی در مورد فرهنگ، سیاست و تاریخ هر کشوری را نشان دهند.

دقیقاً چه اتفاقی افتاد که داشتن یک خوکچه آفریقایی غیرقانونی شد؟

چه کسی ممنوعیت مست کردن در یک میخانه را معتبر ساخت؟

یا داشتن “خشونت”، رانندگی با ماشین‌های کثیف یا خوابیدن روی نیمکت را ممنوع ساخت؟

اروپا با داشتن قرن‌ها سابقه حقوقی و چندین سیستم مختلف حقوقی، احتمالاً عجیب‌ترین قوانین را ارائه می‌دهد.

اگر باور نمی‌کنید با خواندن ادامه این متن خودتان قضاوت کنید.

قوانین عجیب و غریب در اروپا

پرتغال: دستشویی کردن در اقیانوس غیرقانونی است

بله درست خواندید: در پرتغال دستشویی در اقیانوس برخلاف قانون است. قوانین محلی با هدف حفظ روحیه خانوادگی سواحل است که به معنای عدم ادرار در هنگام رفتن در آب است. بنابراین اگر شما در قطعه‌ای از آب در ساحل پرتغال که به طور غیرمعمول و گرم است شنا کنید، کسی قانون را زیر پا گذاشته است! هیچ صحبتی در مورد اینکه آیا کسی تاکنون واقعاً به این دلیل بازداشت‌شده، نشده است.

اسپانیا: هنگام رانندگی استفاده از دمپایی انگشتی ممنوع است

آیا هنگام رانندگی با ماشین خود دمپایی انگشتی می‌پوشید؟ در این صورت ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که به دلیل پوشیدن آن‌ها در هنگام رانندگی در اسپانیا با جریمه حداکثر 200 یورویی روبه‌رو خواهید شد! چرا؟ از آنجا که دمپایی انگشتی‌ می‌تواند به اطراف حرکت کنند، زیر پدال گیر کنند و باعث از دست رفتن تمرکز شما یا از دست دادن مستقیم کنترل وسیله نقلیه شوند.

قوانین عجیب و غریب در اروپا

فرانسه

بوسیدن در حالی که قطار در سکو است غیرقانونی می‌باشد

در سال 1910 شرکت راه‌آهن فرانسه از تأخیرهایی که به علت بوسه خداحافظی زوجین بر روی سکوها رخ می‌داد خسته شد. بنابراین این قانون عجیب‌وغریب فرانسه متولد شد.

اگر شوهرتان زیاد فوتبال تماشا کند، می‌توانید طلاق بگیرید

این قانون آنقدرها هم که در نگاه اول به نظر می‌رسد عجیب نیست. همانطور که می‌توانید شریک زندگی خود را به دلیل خیانت طلاق دهید، چیزی به نام خیانت فکری نیز وجود دارد. اگر همسرتان ساعت‌های زیادی را صرف تماشای بازی‌ها از طریق یوتیوب و فحش دادن به PSG  می‌کند، می‌توانید آن را ترک کنید.

ایرلند: سگ ممنوع است

به طور دقیق، داشتن سگ در ایسلند ممنوع است. در سال 1971 ممنوعیت کامل سگ‌ها در ریکیاویک اجرا شد. قوانین از آن زمان تغییر کرده است، اما شما هنوز هم باید از شهرداری مجوز بگیرید و هزینه ثبت‌نام را پرداخت کنید؛ و اگر در یک ساختمان کاشانه‌ای زندگی می‌کنید باید از 3/2 از ساکنان مجوز بگیرید تا در صورت مشترک بودن ورودی، اجازه نگهداری سگ (یا گربه) را داشته باشید.

قوانین عجیب و غریب در اروپا

سوئد: رنگ‌آمیزی خانه بدون گرفتن مجوز غیرقانونی است

ممکن است شما ایده‌های جسورانه‌ای برای رنگ‌آمیزی قسمت خارجی خانه خود داشته باشید اما قانون سوئد این کار را منع می‌کند. اگر گرفتار شوید، جریمه‌ای صادر می‌شود که قیمت آن به جرائم قبلی که مرتکب شده‌اید بستگی دارد. قاعده کلی این است که اگر ساختمان در محدوده شهر باشد باید از رنگ‌های مشابه (مانند آنچه قبلاً بوده) پیروی کنید. اما در حومه شهر می‌توانید خانه خود را با هر رنگی، رنگ‌آمیزی کنید!

بخشی دیگر از قوانین عجیب‌وغریب اروپا مربوط به قوانین راهنمایی و رانندگی است که در کشورهای مختلف آن وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

ایتالیا: سگ‌ها باید کمربند ایمنی ببندند

اگر شما تابه‌حال در ایتالیا رانندگی کرده باشید، این موضوعی کاملاً برای شما منطقی خواهد بود اما با این حال تصور اینکه سگی با کمربند ایمنی انسان یا کودک بسته‌شده باشد، تصوری خنده‌دار است.

قوانین عجیب و غریب در اروپا

انگلیس: راننده می‌تواند در هر جهت پارک کند

در بعضی مناطق خاص پارک به هر سمتی که راننده دوست داشته باشد قانونی تشخیص داده‌شده است. بنابراین اگر مکانی برای پارک کردن مشاهده کردید، نیازی به دور زدن و پارک کردن متناسب با جهت همه ماشین‌های پارک شده، نیست.

قوانین عجیب و غریب در اروپا

قبرس: هنگام رانندگی آشامیدن آب مجاز نیست

این قانون باید در زمره مضحک‌ترین قوانین موجود در این لیست باشد. شاید بتوانیم درک کنیم که چرا غذا خوردن غذا در هنگام رانندگی غیرقانونی تلقی می‌شود اما نوشیدن سریع یک جرعه آب چرا باید منع شود!؟

قبرس باید در این قانون تجدیدنظر کند و حداقل در صورت توقف وسیله نقلیه در پشت چراغ یا حرکت با سرعت کمتر از 50 کیلومتر در ساعت، نوشیدن جرعه‌ای آب را قابل‌قبول بداند.

آلمان: توقف در اتوبان غیرمجاز است

در آلمان اتومبیل شما باید کارآمد باشد و توقف یا خراب شدن به هر دلیلی در اتوبان (که شامل تمام شدن سوخت هم می‌شود) کاملاً غیرقانونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.