مجله ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه | بررسی فصل‌ها برای خرید تور ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه

از آنجا که ترکیه تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، فصل‌های بهار و پاییز بهترین زمان سفر به ترکیه است. در این فصل‌ها، احتمالاً آسمان آفتابی و دما دلپذیر می‌باشد و بعید است که بیش‌از‌ حد شلوغ باشد. همچنین بازدیدکنندگان شانس بیشتری در خرید بلیت هواپیما ارزان و محل اقامت ارزان قیمت دارند. 10 جاذبه برتر توریستی استانبول.

جمعیت گردشگران در هر فصل سفر به ترکیه

فصل شلوغ (از ماه مه تا سپتامبر): ماه‌های گرم و خشک تابستان فصل شلوغی هستند. اغلب دمای هوا در این ماه‌ها 30 تا 40 درجه سانتی‌گراد است. این ماه‌ها بهترین زمان سفر به ترکیه برای لذت بردن از غذاها و استفاده از سواحل می‌باشد. اما شلوغ‌ترین فصل است و نرخ هتل و بلیت هواپیما نیز در بالاترین حد خود قرار دارد.

فصل معتدل (آوریل، اکتبر تا اواسط نوامبر): فصل معتدل از آوریل شروع می‌شود و به دلیل شکوفه‌های لاله بهترین زمان سفر به ترکیه می‌باشد. از آوریل تا نیمه اول اکتبر، نه‌تنها دمای هوا معتدل است، بلکه جمعیت گردشگران زیاد نخواهد بود. همچنین زمان مناسبی برای یافتن تخفیف در بلیت هواپیما می‌باشد.

فصل خلوت (از اواسط نوامبر تا مارس): زمستان در ترکیه فصل خلوتی است و از ماه نوامبر با ایجاد تغییر قابل‌توجهی در آب‌وهوا شروع می‌شود که با دمای سرد و احتمالاً بارندگی یا برف همراه می‌باشد. این فصل زمان بسیار خوبی برای اجتناب از ازدحام زیاد است. افراد می‌توانند یک سفر مقرون‌به‌صرفه با بلیت هواپیما و نرخ اقامت ارزان‌تر داشته باشند.  

تور استانبول ژیوار را از دست ندهید.

بهترین زمان سفر به ترکیه

بهترین زمان برای خرید تور ترکیه برای انجام فعالیت‌های خاص

بهترین زمان برای گشت‌وگذار: بهترین زمان برای گشت‌وگذار در ترکیه زمانی است که هوا گرم باشد اما نه خیلی گرم. همچنین خارج از اوج فصل گردشگری که جمعیت گردشگران کمتر است، زمان مناسب‌تری می‌باشد. بهار ممکن است بهترین زمان سفر به ترکیه باشد. به‌ویژه آوریل، زمانی که گل‌ها شکوفا شوند و قبل از اینکه دما بسیار بالا برود.

بهترین زمان برای تورهای کشتی سواری در سفر: یکی از نکات مهم سفر به ترکیه، فرصت سفر با کشتی بسفر است. ماه مه به دلیل هوای گرم و دیدن دلفین‌ها، زمان خوبی برای این تور می‌باشد. همچنین اوایل تا اواسط سپتامبر نیز زمان خوبی است. زیرا جمعیت گردشگران کم می‌باشد و هنوز هفته‌ها تا شروع طوفان‌های سرد زمستانی باقی‌مانده است.

بهترین زمان برای خرید: استانبول، با داشتن بازارهای روباز و بوتیک‌های شیک، یک مقصد خرید محبوب برای همه است. زمان‌هایی که فروشندگان مشتری زیادی ندارند، صبح زود یا درست قبل از بسته شدن معمولاً بهترین زمان برای یک خرید خوب است.

به‌طورکلی، فروشگاه‌های ترکیه دارای فروش زمستانی و تابستانی هستند. به‌طوری که فروش زمستانی از دوره قبل از کریسمس تا اوایل ژانویه شروع می‌شود. فروش تابستانی نیز معمولاً حدود هفته اول جولای آغاز می‌گردد.

بهترین زمان برای سواحل: تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر به دلیل هوای گرم‌و‌خشک بهترین زمان سفر به ترکیه برای تفریح درآب‌و‌هوای ساحلی است.

بهترین زمان برای برف‌بازی: در زمستان در ترکیه برف زیادی نمی‌بارد. اما در مناطق شمالی معمولاً بین دسامبر و مارس، زمانی که عمق برف به ده فوت برسد، اسکی امکان‌پذیر است.

جنگ جهانی اول قسمت 2 | علت اصلی شروع جنگ چه بود؟

رویدادها و جشنواره‌های ترکیه

درکنار عوامل کلی مانند شرایط آب‌‎و‌هوایی و تراکم جمعیت، یکی دیگر از عوامل حائز اهمیت در انتخاب بهترین زمان سفر به ترکیه می‌تواند رویدادها و جشنواره‌های این کشور باشد. اهمیت این رویدادها به سلیقه و علایق افراد بستگی دارد. در ادامه به معرفی کوتاهی از رویداده و جشنواره‌های ترکیه پرداخته‌شده است. کتابخانه سلسوس | کتابخانه باستانی در ترکیه

  • جشنواره کشتی شتر: این رویداد سه‌ماهه از اوایل ژانویه شروع می‌شود و تا پایان ماه مارس ادامه می‌یابد.
  • جشنواره مستقل فیلم استانبول: این رویداد که به مدت ده روز در نیمه دوم فوریه برگزار می‌شود، در سال 2002 آغاز شد.
  • جشنواره بین‌المللی لاله: یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های جهان است. در این جشنواره استانبول از ماه آوریل تا اوایل ماه مه به مدت سه هفته میزبان بازدیدکنندگان می‌باشد.
  • جشنواره فرهنگ و هنر افسس: این جشنواره سالانه معمولاً در هفته اول ماه مه برای جشن میراث و فرهنگ ترکیه برگزار می‌شود.
  • جشنواره موسیقی استانبول: این جشنواره در سراسر استانبول با رویدادهایی در مکان‌های فرهنگی، مکان‌های تاریخی، سالن‌های کنسرت، پارک‌ها و باغ‌ها در ماه ژوئن برگزار می‌گردد.
  • جشنواره بین‌المللی باله: این رویداد در نیمه آگوست در محوطه تاریخی قلعه بدروم برگزار می‌شود و میزبان ستارگان برتر بین‌المللی باله از سراسر جهان می‌باشد.
  • بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی هنر ترکیه: هر سپتامبر به مدت چهار روز برگزار می‌شود. بیش از 100 غرفه‌دار بین‌المللی در مرکز کنگره استانبول و مرکز همایش و نمایشگاه استانبول حضور خواهند داشت.
  • ماراتن بین‌قاره‌ای استانبول: این تنها ماراتن در جهان است که در دو قاره اجرا می‌شود. این رویداد در سوم نوامبر از خط ساحلی آسیا به سمت اروپای بسفر حرکت می‌کند.
  • جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه استانبول: این جشنواره در استانبول بیش از یک هفته در اواسط دسامبر، 13 تا 20 دسامبر برگزار می‌شود.
بهترین زمان سفر به ترکیه

جمع‌بندی

هنگام انتخاب تاریخ سفر به ترکیه، باید از تفاوت‌های آب‌وهوایی در فصل‌های مختلف این کشور مطلع باشید. به‌طور کلی، بهترین فصل‌ها برای بازدید در بهار و پاییز و بدترین ماه‌ها از نوامبر تا فوریه است. با در نظر گرفتن همه این موارد، بهترین زمان سفر به ترکیه از مارس تا می و از سپتامبر تا اوایل نوامبر می‌باشد.

بهترین زمان برای بازدید از شمال این کشور، جایی که دمای هوا معتدل‌تر  است، بین ماه‌های مه و سپتامبر است. سایر عوامل مثل جشنواره‌ها، فصل‌های خرید و فعالیت‌های خاص نیز در انتخاب زمان مناسب سفر به ترکیه تاثیرگذار خواهند بود.

چه خطراتی برای یک توریست یا گردشگر در فرانسه وجود دارد؟

بهترین زمان سفر به ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.