ژیوارنامه

گر‌م‌ترین نقطه دنیا کجاست؟

گرمترین نقطه جهان

دث والی یا دره مرگ به گرمترین نقطه جهان گفته می‌شود که در شرق کالیفرنیا و شمال بیابان موهاوی قرار دارد. این دره دارای مرزی با بیابان بزرگ بِیسین نیز می‌باشد. طی تابستان، این مکان به همراه کویرهای خاورمیانه و صحرای بزرگ آفریقا به یکی از گرمترین مکان‌های روی زمین تبدیل می‌شود. حوضه بدواتر در این مکان دارای پایین‌ترین ارتفاع در آمریکای شمالی با ارتفاع ۸۶ متر زیر سطح دریا می‌باشد. جالب اینجا است که همین حوضه در ۱۳۶ کیلومتری جنوب شرق کوه ویتنی می‌باشد که بلندترین نقطه در سرزمین آمریکا با ۴ کیلومتر ارتفاع است. در این مقاله به گرمترین نقطه جهان خواهیم پرداخت. شاید مقاله 10 مکان خطرناک و عجیب دنیا برای شما جالب باشد.

اطلاعات کلی در مورد دره مرگ، گرمترین نقطه جهان

در بعدازظهر ۱۰ جولای سال ۱۹۱۳، خدمات هواشناسی ملی آمریکا دمای ۵۶٫۷ درجه را در فِرنس کریک که مکانی داخل دره مرگ است، ثبت کرد. این دما تا به حال، بالاترین دمای ثبت‌شده هوا بر روی سطح زمین بوده است. البته این رکورد به همراه چندین آمار و ارقام دیگر، طی آن زمان یعنی یک قرن پیش، با جنجال خاصی روبه‌رو شد. دانشمندان امروزی بر سر گرمترین نقطه جهان و رکورد ثبت‌شده در آن زمان، با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

دره مرگ، بیشتر پارک ملی دره مرگ را شامل می‌شود و جلوه اصلی ذخیره‌گاه طبیعی بیابان‌های کولورادو و موهاوی می‌باشد. بیشتر این مکان در اینیو کانتی کالیفرنیا قرار دارد که نزدیک مرز کالیفرنیا و نوادا است. دره مرگ در شرق رشته کوه‌های سیِرا نوادا قرار دارد. به طور دقیق‌تر، این دره از شمال به جنوب امتداد دارد و میان رشته کوه‌های آمارگوسا از شرق و رشته کوه‌های پانامینت از غرب قرارگرفته است. رشته کوه‌های گرِیپ واین و اولزهِد نیز به ترتیب مرزهای شمالی و جنوبی این دره را تشکیل می‌دهند.

مساحت این دره ۷۸۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد. مرتفع‌ترین نقطه در پارک ملی دره مرگ، کوه تلسکوپ پیک یا قله تلسکوپ است که واقع در رشته کوه‌های پانامینت می‌باشد و ارتفاعی حدود ۳۳۶۶ متر دارد.

گرمترین نقطه جهان

آب و هوای گرمترین نقطه جهان

دره مرگ آب‌و‌هوایی نیمه گرمسیری و اقلیمی بیابانی دارد. این نوع از اقلیم، با تابستان‌هایی بسیار گرم و طولانی و زمستان‌هایی کوتاه و معتدل به همراه کمی باران، ترکیب شده است.

این دره بسیار خشک می‌باشد، چرا که در سایه چهار رشته‌کوه اصلی قرار گرفته است. رطوبتی که از اقیانوس آرام به سمت خشکی حرکت می‌کند، باید به سمت شرق بیاید و از کوه‌ها عبور کند تا به دره مرگ برسد. توده‌های هوا با رسیدن به هر رشته‌ کوهی، به سمت بالا حرکت می‌کنند، سرد می‌شوند و رطوبت متراکم می‌گردد. همین باعث ایجاد برف یا باران در سراشیبی‌های غربی می‌شود. وقتی توده‌های هوا به دره مرگ برسند، بیشتر رطوبت موجود در هوا از دست رفته است و بنابراین مقدار ناچیزی باران برای این منطقه باقی می‌ماند.

دانشمندان چندین عامل را در گرمای بسیار این منطقه دخیل می‌دانند. از جمله می‌توان به گرمای خورشیدی، گیر افتادن هوای گرم، تجمع هوای گرم از دیگر مناطق در این منطقه و بادهای گرم کوهستانی اشاره کرد. این عوامل می‌توانند در گرمای بسیار گرمترین نقطه جهان یعنی دره مرگ دخیل باشند.

گرمترین نقطه جهان

دره مرگ از لحاظ تاریخی

گرمترین نقطه جهان میزبان قبیله تیمبیشا از سرخ‌پوستان بومی می‌باشد. آن‌ها پیش از این به پانامینت شوشون شهرت داشتند که گفته می‌شود حداقل یک هزاره است که در این دره زندگی می‌کنند. آن‌ها در زبان بومی به این دره تومپیسا می‌گویند که به معنی رنگ سنگ می‌باشد و به رنگ سرخ اخرایی اشاره دارد که می‌تواند با استفاده از نوعی خاک در این منطقه ایجاد شود. بعضی خانواده‌ها هنوز در فِرنس کریک داخل دره زندگی می‌کنند. یک دهکده دیگر در تنگه گرِیپ واین نزدیک قلعه اسکاتی امروزی نیز وجود داشت که به زبان تیمبیشایی آن را ماهونو می‌نامیدند که معنی آن نامشخص است. البته هونو در این زبان به معنای تنگه می‌باشد.

گرمترین نقطه جهان

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی گرمترین نقطه جهان از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی پرداختیم و اطلاعاتی را در مورد آن ارائه کردیم. البته اختلافات زیادی میان دانشمندان بر سر گرمترین نقطه وجود دارد و گفته می‌شود پس از گذشت بیش از صدسال، رکوردهای بیشتری در کویر لوت و دیگر مکان‌ها ثبت‌شده است که البته رسمی نمی‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.