ژیوارنامه

تمام اصطلاحات هواپیما از A-Z | لیست کامل | 100 مورد

دنیای هواپیمایی عملاً زبان خاص خود را دارد. برای تسلط بر آن، از لیستی از اصطلاحات رایج و نه چندان معمول به عنوان کمک آموزشی استفاده می‌شود. اگر علاقمند به این مبحث هستید و یا در این زمینه به نحوی سر و کار دارید، با اختصاص دادن وقت برای خواندن و تمرین منظم اصطلاحات هواپیما، می‌توانید پیشرفت مداوم در رسیدن به اهداف خود داشته باشید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با تمامی اصطلاحات هواپیمایی از A تا Z  آشنا کنیم.

وظایف مهمانداران هواپیما را بخوانید.

تمام اصطلاحات هواپیما از A-Zتمام اصطلاحات هواپیما از A-Z

 1. ارتفاع مطلق (Absolute altitude): فاصله عمودی هواپیما از سطح زمین.
 2. فریاد نامطلوب (Adverse yaw): وقتی دماغه هواپیما از جهت چرخش دور می شود.
 3. راهنمای اطلاعات هوانوردی (Aeronautical Information Manual (AIM)): نشریه‌ای توسط اداره هوانوردی فدرال (FAA) که به خلبانان نحوه عملکرد صحیح در سیستم ملی هوایی ایالات متحده را آموزش می دهد. راهنماهای جداگانه ای برای ایالات متحده آمریکا و کانادا وجود دارد. AIM شامل راهنمای رسمی اطلاعات پرواز، روشهای کنترل ترافیک هوایی (ATC) و ایمنی هواپیمایی است.
 4. کنترل ترافیک هوایی (Air Traffic Control (ATC)) : سرویسی که توسط مقامات برای اطمینان از ایمنی ترافیک هوایی انجام می شود. كنترل كننده هاي ترافيك هوايي در يك تاسيسات زميني ATC هواپيما را در هنگام برخاستن، فرود آمدن و هنگام پرواز در حريم هوائي در منطقه خود مستقر مي كنند.
 5. ایرفویل (Airfoil): شکل سطح مانند بال، تیغه، توربین یا روتور که از هوا از روی آن عبور می کند.
 6. ارتفاع سنج (Altitude indicator) : ابزاری در کابین خلبان که ارتفاع هواپیما را اندازه می گیرد. ارتفاع سنج از یک فشارسنج آنروئیدی تشکیل شده است که ارتفاع را بر اساس فشار هوا فعلی محاسبه می کند. شاخص ارتفاع ابزاری که جزئیات رابطه هواپیما با افق را مشخص می کند.
 7. زاویه حمله (Angle of attack): زاویه ساخته شده از خط آکورد یک ایرفویل و جهت هوایی که به آن برخورد می کند.
 8. آندرال (Anhedral) : زاویه یا شیب بال هواپیما نسبت به خط مقطع افقی.
 9. بازرسی سالانه (Annual inspection) : بازرسی بینی از دم هواپیما که هر 12 ماه یکبار لازم است.
 10. هواپیما خودکار (Autogiro or autogiro): هواپیمایی که اغلب بدون بال، شبیه به هلی کوپتر است. درواقع یک اتو ژیرو دارای تیغه های چرخشی بدون منبع تغذیه است که به دلیل سرعت هوا و لغزش جریان می چرخند تا از طریق هوا بلند شوند.
 11. کلید اصلی اویونیک (Avionics master switch) : سوئیچ کنترل کننده توان الکتریکی به کلیه تجهیزات ناوبری الکترونیکی و ارتباطی هواپیما.
 12. مسیر پایه (Base leg) : مسیر پرواز نزولی که در جهت فرود در امتداد باند اجرا می شود.
 13. بهترین نسبت کشیدن (Best lift over drag ratio ) : این اصطلاح برای بالاترین مقدار نسبت بالابر برای کشیدن هر نوع ایرفویل است.
 14. زاویه تیغه (Blade angle) : زاویه بین آکورد تیغه پروانه و صفحه چرخش.
 15. هوای تخلیه شده (Bleed air) : هوای گرم فشرده شده که با کارکرد موتور تولید می شود. سپس در فشار زیاد برای یخ زدایی و گرم شدن جت استفاده می شود.
 16. کمبر (Camber) : درجه منحنی در ایرفویل.
 17. بار(Cargo): کالاهای حمل شده در هواپیما.
 18. CAVU: پایه های سقف و دید نامحدود، که شرایط ایده آل پرواز را نشان می دهد ، با دید حداقل 10 مایل و سقف حداقل 10،000 فوت.
 19. چارتر استخدام هواپیما(Charter Hiring an airplane): مشاغل تجاری و مشتریانی که در سطح بالایی قرار دارند ممکن است اغلب یک هواپیمای شخصی اجاره کنند.
 20. خط آکورد (Chord line) : یک خط خیالی روی ایرفویل از لبه جلو تا لبه دنباله دار.
 21. ترخیص کالا از گمرک (Clearance) : مجوز داده شده توسط کنترل ترافیک هوایی با هدف جلوگیری از برخورد هواپیما است.
 22. بالا رفتن (Climb) : مانوری که باعث افزایش ارتفاع هواپیما می شود.
 23. فضای هوایی کنترل شده (Controlled airspace) : منطقه ای مشخص از آسمان که توسط سرویس های ATC کنترل می شود. کنترل کننده ها هواپیماها را از طریق فضای هوایی هدایت می کنند و برای هر هواپیما امن ترین و کارآمدترین مسیر را ترسیم می کنند. کلیه هواپیماهایی که در فضای هوایی کنترل شده پرواز می کنند برای ورود به منطقه باید از مجوز عبور بگیرند و به مقررات ملی مجهز باشند. خلبان باید صلاحیت های صحیح را داشته باشد.
 24. بادگیر (Crosswind) : بادی که در جهتی غیر موازی با مسیر می وزد.
 25. بن بست (Deadstick) : اصطلاحی برای فرود اجباری، زمانی اتفاق می افتد که هواپیما تمام نیروی محرکه را از دست می دهد زیرا موتور و پروانه متوقف شده اند.
 26. بال دلتا (Delta wing) : یک بال مثلثی شکل که شبیه شکل حرف بزرگ یونانی، دلتا است. این نوع بالها به دلیل آیرودینامیک عالی اغلب در هواپیماهای جنگنده مورد استفاده قرار می گیرند.
 27. تبار (Descent) : یک مانور پرواز که باعث تمایل به سمت پایین می شود.
 28. پریشانی (Distress) : وضعیتی در هواپیما که نشانه خطر است و نیاز به اقدامات فوری دارد.
 29. پای عقب (Downwind leg) : مسیری پروازی که به موازات باند فرود در خلاف جهت فرود قرار دارد.
 30. کشش (Drag) : نیرویی در هواپیما هنگام حرکت در هوا. نیرو به موازات و مخالف جهت هواپیما حرکت می کند.
 31. بیش از حد اضطراری (Emergency overrun) : منطقه ای قبل از منطقه پرواز در باند که به گونه ای طراحی شده است که در صورت عدم توانایی در توقف هواپیما، آسیب آن را به حداقل برساند.
 32. همام (Empennage) : اصطلاحی برای دم هواپیما، که از سکان، باله و تثبیت کننده تشکیل شده است. این مجموعه به اسم دم یا دم نیز شناخته می شود و ثبات هواپیما را در حین پرواز فراهم می کند.
 33. موتور (Engine) : موتور هواپیما، ماشینی است که سوخت را برای تأمین انرژی هواپیما تبدیل می کند.
 34. زمان تخمینی در مسیر (Estimated time en route) : معمولاً “ETE” نامیده می شود. زمان تخمینی پرواز که یک سفر از عزیمت تا رسیدن به مقصد یا ایست بازرسی طول خواهد کشید.
 35. زمان تقریبی رسیدن (Estimated time of arrival) : معمولاً “ETA” نامیده می شود. زمان ورود هواپیما به مقصد یا ایست بازرسی پیش بینی می شود.
 36. سازمان هواپیمایی فدرال (FAA) (Federal Aviation Authority) : یک مرجع ملی در ایالات متحده که کلیه جنبه های هواپیمایی کشوری را تنظیم می کند.
 37. رویکرد نهایی(Final approach) : مسیری پرواز که به سمت باند فرود منتهی می شود.
 38. Fixed Base Operator (FBO) : یک شرکت یا سازمان که در فرودگاه فعالیت می کند. FBO خدمات عملیاتی هواپیما مانند تعمیر و نگهداری، سوخت رسانی، آموزش پرواز، خدمات چارتر، آویزان و پارکینگ را ارائه می دهد.
 39. فلپرون (Flaperon) : یک سطح کنترلی که از جنبه های فلپ و آیلرون ها مانند بال استفاده می کند تا رول یا بانک هواپیما را هدایت کند.
 40. فلپ (Flaps) : سطوح صافی که به لبه های بال اضافه شده اند. اینها منحنی بال را تغییر می دهد و به خلبان اجازه می دهد تا بلند کردن و کشیدن را تنظیم کند تا هواپیما بتواند با سرعت کمتری پرواز کند.
 41. عرشه پرواز(Flight deck) : نام دیگر کابین خلبان است که در قسمت جلوی هواپیما قرار دارد و صفحه خلبان و ابزار را در خود جای داده است.
 42. برنامه پرواز (Flight plan) : اطلاعاتی که در مورد یک پرواز از جمله مدت زمان، مسیر و مقصد به مقام مربوط ATC ارسال شده است.
 43. بدنه هواپیما(Fuselage) : قسمت بدنه مرکزی هواپیما.
 44. کنترل زمینی (Ground control) : پرسنل و تجهیزات موجود در یک برج کنترل که مسئول حرکت ایمن و کارآمد هواپیماها در زمین هستند.
 45. سرعت زمین (Groundspeed ) : سرعت افقی که هواپیما از سطح زمین طی می کند.
 46. تثبیت کننده افقی(Horizontal stabilizer) : یک سطح بالابر کوچک روی دم هواپیما که ثبات را ایجاد می کند.
 47. قوانین ابزار پرواز (Instrument Flight Rules (IFR) : قوانینی که در شرایط هواشناسی ابزار پرواز را کنترل می کنند. خلبانان از این قوانین پیروی می کنند و برنامه های پرواز IFR را برای شرایط مختلف آب و هوایی ایجاد می کنند.
 48. سیستم ابزار فرود (Instrument landing system (ILS)) یک سیستم مبتنی بر رادار که به هواپیماهای مجهز به ILS اجازه می دهد باند پرواز را پیدا کرده و با خیال راحت فرود بیایند، حتی در صورت ابرها تا 200 فوت.
 49. جوی استیک(Joystick) : جوی استیک که به عنوان ستون کنترل نیز شناخته می شود، دستگاه اصلی در کابین خلبان برای کنترل هواپیما است. جوی استیک معمولاً روی کف یا سقف نصب می شود.
 50. گره(Knot) : اندازه گیری یا واحد سرعت برابر با یک مایل دریایی و حدود 1.15 مایل قانونی.
 51. تجهیزات فرود هواپیمای زیرین هواپیما(Landing gear) : این اصطلاح سازه هواپیما را هنگامی که پرواز نمی کند پشتیبانی می کند.
 52. سطح پرواز (Level flight) : یک مانور پروازی که باعث می شود هواپیما در همان ارتفاع بماند.
 53. بلند کردن (Lift) : نیروی آیرودینامیکی موجود در هواپیمایی که عمود بر باد نسبی حرکت می کند. لیفت باعث ایجاد نیروی رو به بالا می شود که به هواپیما اجازه می دهد با نیروی جاذبه مخالفت کند.
 54. صنایع دستی سبک تر از هوا (Lighter-than-air craft (LTA craft) ) : به مواردی نظیر چشمک زدن، هدایت پذیری و بالن رایگان اشاره دارد.
 55. قطب نمای مغناطیسی (Magnetic compass) : قطب نما از نوع مایع و ابزار ناوبری ضروری است که جهت گیری هواپیما را در ارتباط با قطب های مغناطیسی نشان می دهد.
 56. سرعت مانور (Maneuvering speed) : سرعتی که توسط سازنده هواپیما محاسبه می شود و کاربر را از حداکثر ضریب بار هواپیما فراتر می برد.
 57. کلید اصلی(Master switch) : سوئیچ کنترل کننده قدرت مدارهای الکتریکی موجود در هواپیما است.
 58. سطح متوسط ​​دریا (Mean sea level (MSL)): ارتفاع متوسط ​​سطح دریا. MSL در هواپیمایی برای اندازه گیری ارتفاع استفاده می شود.
 59. شماره N (Number) : شماره ثبت در هواپیمای ثبت شده در ایالات متحده. حرف N حرفی است که در سطح بین المللی برای شناسایی هواپیمای آمریکایی استفاده می شود.
 60. نوید (أNavid) : مخفف Navigational Aid ، وسیله ای در هواپیما است که برای کمک به ناوبری استفاده می شود.
 61. محدودیت های عملیاتی (Operating limitations) : محدودیت هایی را برای سرعت، وزن، فشار و اندازه مسافر و خدمه خاص هواپیما نشان می دهد. محدودیت ها توسط سازنده هواپیما تعیین می شود.
 62. خلبان در فرمان (Pilot in command (PIC)) : خلبان مسئول ایمنی و عملکرد هواپیما در طول پرواز.
 63. گام صدا(Pitch) : حرکتی در محور جانبی هواپیما (که از بال به بال دیگر انجام می شود).
 64. حادث (Preignition) : جرقه ای که قبل از وقوع احتراق معمول در موتور احتراق داخلی اتفاق می افتد.
 65. نمایش اولیه پرواز(Primary flight display) : این صفحه “PDF” نیز خوانده می شود، این صفحه نمایش الکترونیکی است که افق، ارتفاع، سرعت هوا، سرعت عمودی، سرعت چرخش، روند و موارد دیگر را نشان می دهد.
 66. پروانه(Propeller) : قطعه ای دوار که توسط موتور تأمین می شود و نیروی محرکه ای را برای حرکت هواپیما در هوا تولید می کند.
 67. تسهیلات کنترل رویکرد راداری (RAPCON) : تأسیساتی مستقر در یک ترمینال فرودگاه که از رادار برای ارائه خدمات هواپیما استفاده می کند و از طریق یک حریم هوایی کنترل شده، فرود یا برخاست حرکت می کنند. RAPCON ها معمولاً در نزدیکی فرودگاه های نظامی و غیرنظامی فعالیت می كنند و ممكن است توسط FAA، نظامی یا هر دو كنترل شوند.
 68. شماره ثبت(Registration number) : شماره ای که دولت برای شناسایی شناسایی به هواپیما اختصاص داده است. این شماره باید در نمای خارجی هواپیما نمایش داده شود تا قابل مشاهده باشد.
 69. سکان (Rudder) :یک سطح کنترل عمودی در هواپیما، که حرکت یک به یک هواپیما (YAW) را کنترل می کند.
 70. باند (Runway) : منطقه ای مستطیل شکل از زمین که برای فرود و پرواز هواپیماها در نظر گرفته شده است.
 71. میدان کوتاه (Short field) : طول باند کوتاه در فرودگاه که به خلبان نیاز دارد تا هواپیما را در کمترین فاصله ممکن بلند کند یا به زمین بنشاند.
 72. تک موتوره (Single engine) : هواپیمایی که فقط یک موتور دارد. جت های تک موتوره شامل هواپیماهای سبک مانند Cessnas هستند.
 73. میدان نرم (Soft field) : باند فرودگاه آسفالت نشده معمولاً از چمن یا خاک تشکیل شده است.
 74. SQUAWK: یک عدد چهار رقمی که به یک هواپیما اختصاص داده شده است. خلبان هنگام تماس با ATC می تواند از این شماره برای شناسایی هواپیمای خود استفاده کند.
 75. (Stall) : شرایط هواپیما وقتی زاویه حمله آنقدر زیاد باشد که هوا دیگر به راحتی از روی ورقه هوا عبور نکند.
 76. پرواز مستقیم (Straight flight) : مانور پروازی که باعث می شود هواپیما همان جهت را حفظ کند.
 77. Tail: سطوح آیرودینامیکی واقع در عقب هواپیما است.
 78. آستانه (Threshold ) : بخشی از باند فرودگاه برای فرود در دسترس است.
 79. دریچه گاز (Throttle) : دریچه ای در کاربراتور که میزان سوخت ورودی به موتور را کنترل می کند.
 80. رانش (Thrust) : یک نیروی آیرودینامیکی تولید شده توسط موتور که هواپیما را به جلو سوق می دهد.
 81. گشتاور (Torque) : نیرویی که هدف آن تولید چرخش است.
 82. برج (Tower) : یک علامت تماس رادیویی که برای رسیدن به کنترل کننده محلی استفاده می شود.
 83. سرعت هوای واقعی (True airspeed) : “TAS”نیز نامیده می شود. سرعت هواپیما هنگام حرکت در هوا.
 84. ارتفاع واقعی (True altitude ) : فاصله یک هواپیما از سطح دریا. این در سطح دریای متوسط ​​نشان داده شده است.
 85. توربوشارژرها (Turbosuperchargers) : دستگاه القایی اجباری توربین محور، که به عنوان توربوشارژر نیز شناخته می شود. قدرت و کارایی موتور احتراقی را افزایش می دهد و در وسایل نقلیه هواپیمایی و زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.
 86. شرایط فوری (Urgent condition) : یک سناریوی اضطراب احتمالی که نیاز به کمک دارد، البته لزوماً فوری نیست.
 87. نشانگر سرعت عمودی (Vertical Speed Indicator (VSI)): ابزاری تابلویی که با حس تغییر فشار جو، سرعت صعود یا نزول در فوت در دقیقه را اندازه گیری می کند. VSI به عنوان واریومتر نیز شناخته می شود.
 88. محدوده چند جهته با فرکانس بسیار بالا(Very high frequency omnidirectional range) : این سیستم که “VOR” نیز نامیده می شود، یک سیستم ناوبری رادیویی کوتاه برد است که به هواپیماها اجازه می دهد موقعیت خود را تعیین کرده و از چراغ های راهنمایی روی زمین سیگنال های رادیویی دریافت کنند.
 89. کنترل تغییر وزن (Weight-shift-control) : روشی برای هدایت هواپیما مانند گلایدر دستی یا پاراگلایدر. خلبان با فشار دادن به میله کنترل مثلثی که به ساختار بال متصل است، از وزن خود برای هدایت استفاده می کند.
 90. برش باد(Wind Shear) :تغییر سریع سرعت باد یا جهت باد از هر زاویه ای.
 91. بال(Wing) : قطعه هواپیمای سنگین تر از هوا که بالابر آیرودینامیکی ایجاد می کند.
 92. YAW: حرکت یک به یک هواپیما در محور عمودی آن.
 93. یوغ(Yoke) :فرمان کنترل هواپیما، مشابه فرمان اتومبیل.
 94. به وقت زولو(Zulu Time) : اصطلاحی برای زمان هماهنگ جهانی (UTC)، که به آن زمان گرینویچ نیز می گویند. تمام برنامه های پرواز از زمان زولو استفاده می کنند.
 95. Land/Landing: فرود هواپیما بر روی زمین
 96. Overhead bin: فضای بالای صندلی که برای وسایل تعبیه شده است.
 97. Jet Lag: خستگی شدید که ناشی از اختلاف زمانی است که مسافر در طول 2 پرواز تحمل می‌کند.
 98. Touch Down: لحظه برخورد لاستیک‌های هواپیما با زمین
 99. Route: مسیر پرواز
 100. Long-haul flight: این اصطلاح به معنای پروازهای طولانی می‌باشد.

تمام اصطلاحات هواپیما از A-Z

معرفی انواع هواپیما با زبان ساده و روان در ژیوارنامه قرار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.