مجله آلمان

هرمان هسه | نویسنده و نقاش آلمانی

در این مقاله به بیوگرافی هرمان هسه خواهیم پرداخت. هرمان هسه یک شاعر، رمان‌نویس و نقاش با ملیت آلمانی سوئیسی بود. او آثار شناخته‌شده‌ای همچون دمیان، گرگ بیابان، سیذارتا و بازی مهره شیشه‌ای دارد. در هر یک از این آثار نشانه‌های اصالت، خودشناسی و معنویت مشاهده می‌شود. هرمان هسه در سال ۱۹۴۶ برنده جایزه نوبل در زمینه ادبیات شد.

پس زمینه خانوادگی هرمان هسه

هرمان کارل هسه ۲ جولای ۱۸۷۷ در جنگل سیاه شهر کالف واقع در وورتمبرگ که در امپراتوری آلمان قرار داشت، متولد شد. پدربزرگ و مادربزرگ او به‌عنوان سفیران هیئت بازل (که گروهی مبلغ مسیحی پروتستان بود)، مدتی در هند مشغول به تبلیغ این دین بودند. پدربزرگ او هرمان گوندرت، لغت‌نامه و دستور زبانی به زبان مالایالمی به انگلیسی و همچنین خود مالایالمی تدوین کرد. او همچنین انجیل را به این زبان ترجمه کرد. مادر وی، ماری گوندرت نیز طی همین تبلیغ دین در هند در سال ۱۸۴۲ متولد شد. او درباره کودکی خود می‌گفت که کودک شادی نبوده است. همچون دیگر هیئت‌های دینی، مادر و پدرش او را در سن ۴ سالگی به اروپا بردند و خود دوباره برای تبلیغ دین به هند بازگشتند. شاید خواندن زندگی‌نامه‌ی لئوناردو داوینچی برای شما جالب باشد!

بیوگرافی هرمان هسه

کودکی هرمان هسه

هرمان هسه از کودکی لجباز بود و کنترل کردن او کاری دشوار محسوب می‌شد. مادر او ماریا در نامه‌ای به پدرش نوشته بود: ” این بچه زور عجیبی دارد. او بااینکه ۴ سال دارد اما ذهنش عجیب و غریب است. اما با این استعداد و طرز تفکری که خدا به او داده است، حتماً فردی برجسته خواهد شد. ” خواندن بیوگرافی لویی پاستور، موسس انستیتو پاستور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در سال اول تحصیلی، او به افسردگی عمیقی گرفتار شد. در دوران جوانی نیز، مجموعه‌ای به نام گربرسو نوشت و در آن از تجربیات و خاطراتش در شهر کالف یاد می‌کند: ” خاطرات و فضای لب رودخانه، پل، کلیسا و خانه‌های نزدیک به هم، گوشه‌کنارهای خیابان و مردمی با خصوصیات و رفتارهایی منحصربه‌فرد.” شهر خیالی گربرسو، همان شهر کالف بود که از شهری نزدیک به نام هیرسو، نامش ساخته‌شده بود. کالف، صنعت چند صدساله چرم را درون خود داشت و طی کودکی هرمان هسه، تأثیر دباغ‌خانه‌ها روی شهر هنوز بسیار مشهود بود. جای موردعلاقه هرمان هسه در کالف، پل سنت نیکولاس بود که بعداً در سال ۲۰۰۲ مجسمه او نیز در همان محل ساخته شد.

بیوگرافی هرمان هسه

نویسنده شدن هرمان هسه

در اکتبر ۱۸۹۵، در شهر توبینگن مشغول به کار در یک کتاب‌فروشی شد که کلکسیون خاصی از کتاب‌های الهیات، زبان‌شناسی و حقوق داشت. هرمان هسه وظیفه مدیریت کردن، بسته‌بندی و آرشیو کتاب‌ها را بر عهده داشت. او پس از ۱۲ ساعت کار روزانه به کارهای خود می‌پرداخت و به‌جای وقت‌گذرانی با دوستان، روزهای تعطیل خود را به مطالعه مشغول می‌شد. او نوشته‌های الهیاتی و سپس نوشته‌های گوته، لسینگ، شیلر و الهیات یونان باستان را به ترتیب مطالعه می‌کرد.

مشاهیر آلمان را می‌شناسید؟

هرمان هسه در سال ۱۸۹۵ به مطالعه آثار نیچه پرداخت و افکار این فیلسوف نسبت به بشریت روی او تأثیر بسیاری گذاشت که می‌توانیم در آثار او متوجه این موضوع شویم. او تا ۳ سال بعد توانست از خانواده استقلال پیدا کند. در این زمان روی داستان‌های عاشقانه آلمانی که اکثراً کارهای کلمنس برنتانو، ژوزف فریهر فن ایشندرف، فردریش هولدرلین و نووالیس بودند، تمرکز بیشتری داشت. او در نامه‌هایی به خانواده‌اش می‌گفت که انسانیت هنرمندان، جایش را به آثار زیبا داده است و دیگر برای نوشتن این آثار آن‌ها حاضر هستند هرکاری انجام دهند.

 آثار مشهور او گرگ بیابان و سیذارتا نیز توانستند برنده جوایز خاصی درزمینه های مختص خود شوند و نام هرمان هسه را در کنار دیگر نویسندگان مشهور بیاورند.

بیوگرافی هرمان هسه

جمع‌بندی

هرمان هسه روی ادبیات امروزی تأثیر بسزایی داشته است. او در زمان خود، در کشورهای آلمانی‌زبان تأثیر بسیاری گذاشته بود. اولین رمان بزرگ او به نام پیتر کامنزیند، توسط بسیاری از منتقدان تحسین گردید و گفته شد که در روزگار اقتصادی و پیشرفت تکنولوژیکی در کشور، این رمان بسیار طبیعی و وابسته به طبیعت نوشته‌شده است که این تفاوت در سبک، بسیاری را جذب خود کرد.

در آخر هرمان هسه، در روز ۹ آگوست سال ۱۹۶۲ در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. او در قبرستان سنت آبوندیو در شهر جنتیلینو دفن شد. دوست او که یک زندگینامه نویس نیز بود به نام هوگو بال و همچنین رهبر موسیقی مشهور برونو والتر هم در همین قبرستان دفن شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.