مجله هلند

روز ملی هلند | هر 5 سال یکبار این روز تعطیل خواهد بود

روز ملی هلند

جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ آغاز و تا سال ۱۹۴۵ ادامه داشت که به عبارتی حدود 7 سال به طول انجامیده است.

تاریخ روز ملی هلند

کشور هلند نیز که تحت سلطه نازی‌ها قرار داشت، تا آگوست ۱۹۴۵ بعد از پایان جنگ بود که توانست به طور کامل آزادی خود را از نازی‌ها بگیرد و سرانجام پس از شکست خوردن کامل آلمانی‌ها و خروج آنها از هلند، پنجم می ۱۹۴۵ یعنی، پنجم اردیبهشت به عنوان روز ملی استقلال هلند ثبت شد. برای خرید تورهای ارزان هلند کلیک کنید.

روز ملی هلند

تاریخچه استقلال و روز ملی هلند

روز استقلال نمایانگر جشن آزادی و پایان جنگ جهانی دوم برای هلند است. هرساله جشنواره‌ها و جشن‌های مختلفی در روز آزادی برگزار می‌شود، اما فقط هر 5 سال یک بار در این کشور روز استقلال به عنوان تعطیل رسمی در نظر گرفته می‌شود.

رویدادهای که در روز ملی استقلال هلند برگزار می‌شوند شامل جشنواره آزادی (Bevrijdingsfestivali) در آمستردام است که استعدادهای نوازندگان هلندی و بین‌المللی را به نمایش می‌گذارد. لازم به ذکر است که روز ملی استقلال دقیقا یک روز پس از روز یادبود یعنی روز خروج و تخلیه هلند از آلمان‌ها برگزار می‌شود. برای سفر به هلند، به ویزای توریستی هلند نیاز دارید، پس درباره آن مطالعه نمایید.

کدام مشاغل در این روز تعطیل هستند؟

در این روز ملی همه اماکن دولتی مثل بانک‌ها، پست‌ها، و همچنین بیشتر مشاغل تعطیل می‌شوند ولی ساعت کاری مغازه‌ها متغیر است؛ یعنی اینکه هر مغازه‌دار هر زمان که دوست داشته باشد می‌تواند مغازه‌اش را باز کند. سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی هم در روز ملی استقلال هلند ممکن برای برخی مناطق کاملا بسته باشد؛ بنابراین هلندی‌ها قبل از خروج از منزل ابتدا باید زمان حرکت وسایل نقلیه را چک کنند. باغ گل ککنهوف زیباترین باغ گل جهان در هلند قرار دارد.

روز ملی هلند

روز ملی هلند چگونه جشن گرفته می‌شود؟

روز آزادی فقط هر پنج سال یکبار برگزار می‌شد تا اینکه در سال  ۱۹۹۰تصمیم بر آن شد که این جشن به صورت سالانه برگزار شود؛ هر چند فقط هر پنج سال یکبار به عنوان روز تعطیل رسمی ثبت شده است.

در روز ملی هلند از کسانی که در طول جنگ جان خود را از دست داده‌اند نیز یاد می‌شود. رسم جالبی که در این روز اجرا می‌گردد، سکوت دو دقیقه‌ای در ساعت هشت شب قبل از روز استقلال است که به حرمت بزرگداشت افرادی است که جان و آزادی خود را در جریان اشغال از دست داده‌اند. در روز پنج می جشن‌های زیادی به مناسبت آزادی و استقلال کشور نظیر رژه‌های مختلف، جشنواره‌های موسیقی برگزار می‌شوند که این روز را برای مردم شادی‌آورتر می‌کنند.

شعله آزادی

روز آزادی یک جشن رنگی است که هلندی‌ها آزادی و دموکراسی را در همه جا جشن می‌گیرند. جشن ها به طور سنتی از نیمه شب 4 مه، هنگامی که مشعلی در واگنینگن روشن می‌شود، آغاز می‌شود. اینجاست که اسناد کاپیتولاسیون امضا شد. سپس تیمی متشکل از 1300 دونده آن را به عنوان آتش سوزی به آتش سوزی‌های دیگر سراسر کشور منتقل می‌کنند. شعله آزادی سپس به 200 شهرداری مختلف هلند سفر می‌کند. در ساعات بعد، طیف وسیعی از رویدادها در سراسر هلند اتفاق می‌افتد. نخست وزیر به طور سنتی این جشن ها را هر ساله در استان های مختلف راه اندازی می کند.

 

روز ملی هلند

مراسم متنوع در روز ملی هلند

در روز استقلال هلند طیف گسترده‌ای از سرگرمی‌ها و رویدادها برای بزرگداشت آزادی هلند در طول جنگ جهانی دوم برپا می‌شوند.

  • ضیافت‌ها به مناسبت آزادی

مردم در این روز خاص، آزادی را با رفتن به مکان‌های ضیافت و پخت‌وپز و کمک و شرکت در کارهای خیر جشن می‌گیرند. همه در این روز برای شرکت در ضیافت‌های آزادی، که در سراسر شهر برگزار می‌شوند، استقبال می‌کنند. مردم همچنین در مهمانی‌های صمیمی و باشکوه در مراکز اجتماعی، پارک‌ها و یا خیابان‌ها و میادین این روز را به خوشی سپری می‌کنند.

  • برنامه «جنگ در همسایگی من»

قبل از ۵ می، دانش‌آموزان دبستان در سراسر آمستردام با شهروندان سالخورده در مورد محله‌های خود‌ در طول جنگ مصاحبه می‌کنند. دانش‌آموزان در روز آزادی عنوان “حامل میراث جدید از داستان‌های جنگ” را از بایگانی شهر آمستردام دریافت خواهند کرد. آنها سپس به محله‌ها می‌روند تا داستان‌های جنگ را برای همه شنوندگان مشتاق تعریف کنند. هدف از این کار زنده نگاه داشتن یاد و خاطره جنگ برای نسل‌های بعدی است‌.

روز ملی هلند
  • روز استقلال برای کودکان

رویدادهای ویژه‌ای برای بچه‌ها در روز جشن آزادی برگزار می‌شود. به عنوان مثال جشنواره ویژه روز آزادی در تئاتر فضای باز Vondelpark برگزار می‌گردد که با تورهای راهنما، سواری با تراموا و پیاده‌روی در شهر در رابطه با جنگ، آزادی و مقاومت همراه است.

  • کنسرت آمستل Amstel

روز آزادی هلند با یکی از بزرگترین رویدادهای روز یعنی کنسرت آمستل به پایان می‌رسد. این کنسرت در ساعت ۲۱ شب آغاز می‌شود و هنرمندان در ژانرهای مختلف موسیقی برنامه خود را اجرا می‌کنند. کنسرت Amstel در خانه تئاتر Royal Carré  با حضور شاه و ملکه و همه داوطلبان اجرای برنامه برگزار می‌گردد.

روز ملی هلند

جمع‌بندی

آمستردام که پایتخت هلند به شمار می‌رود در روز ملی هلند شلوغ‌تر از هرجای دیگری می‌شود؛ به‌طوری‌که بسیاری از مردم و حتی توریست‌ها برای شرکت در مراسم و جشنواره‌ها به این شهر سفر می‌کنند. روز ملی هر کشور نماد آزادی آن کشور از دست سلطه گران است و به همین جهت برای مردم آن کشور نیز مقدس تلقی می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.