ژیوارنامه

تاریخچه قهوه در اروپا | اولین واکنش‌ها به قهوه در قاره سبز

تاریخچه-قهوه-در-اروپا

تاریخچه اولیه قهوه در اوایل قرن سیزدهم میلادی در مناطق اتیوپی، یمن و مصر ردیابی شده است. اگرچه این ماده در اصل در قرن شانزدهم در خاورمیانه رشد و تکثیر یافته است، اما بعدها گسترش پیدا کرد و به اروپا نیز رسید.

قهوه در اروپا توسط گیاه‌شناس و پزشک آلمانی به نام Leonhard Rauwolf موردتوجه قرارگرفت. مسافران اروپایی که به خاور نزدیک (سرزمین‌های تحت تسلط امپراتوری عثمانی، که شامل بخشی از بالکان هم می‌شد) سفر می‌کردند، داستان یک نوشیدنی سیاه تیره غیرمعمول را با خود می‌آوردند.

اولین واکنش‌ها به قهوه در اروپا

در قرن هفدهم، قهوه به اروپا راه یافته بود و در سراسر قاره محبوب شده بود. برخی از مردم نسبت به این نوشیدنی جدید با سو ظن یا ترس واکنش نشان دادند و آن را “اختراع تلخ شیطان” خواندند. روحانیون محلی قهوه را هنگام ورود به ونیز در سال 1615 محکوم کردند. این جنجال به حدی بود که از پاپ کلمنت هشتم خواسته شد وارد عمل شود. او تصمیم گرفت قبل از تصمیم‌گیری، این نوشیدنی را امتحان کند و نوشیدنی را آن‌قدر راضی‌کننده دانست که به آن تائید پاپ را داد.

تاریخچه-قهوه-در-اروپا

با وجود چنین جنجال‌هایی، قهوه‌خانه‌ها به‌سرعت در حال تبدیل شدن به مراکز فعالیت اجتماعی و ارتباطی در شهرهای بزرگ انگلیس، اتریش، فرانسه، آلمان و هلند بودند. قهوه جایگزین نوشیدنی‌های معمول نوشیدنی صبحانه آن زمان – آبجو و شراب شد. کسانی که به جای الکل، قهوه می‌نوشیدند روز خود را هوشیار و با انرژی شروع می کردند و جای تعجب نیست که کیفیت کار آن‌ها بسیار بهبود یافته بود.

در اواسط قرن هفدهم، بیش از 300 قهوه‌خانه در لندن وجود داشت. بسیاری از آن‌ها مشتریان همفکر، از جمله بازرگانان، حمل‌کنندگان، دلالان و هنرمندان را به خود جلب می‌کردند. بسیاری از مشاغل از این قهوه‌خانه‌های تخصصی رشد کردند. به عنوان مثال لویدز لندن در قهوه‌خانه ادوارد لویدز به وجود آمد.

تاریخچه قهوه در اروپا و آغاز از ایتالیا

 قهوه اولین بار در ایتالیا ظاهر شد. اولین اشاره‌ها به قهوه در سال 1573، بیشتر توسط مسافران اروپایی بوده و از امپراتوری عثمانی به ایتالیا واردشده است. ونیز و مسلمانان شمال آفریقا، شرق و مصر در واقع قهوه را در تجارت خود گنجانده بودند. بازرگانان ونیزی در محبوبیت گسترده قهوه در مناطق اروپا نقش داشتند. در واقع آن‌ها نوشیدن قهوه را به عنوان کالایی ویژه به‌خصوص برای افراد ثروتمند ونیز معرفی کردند. در سال 1645، اولین قهوه‌خانه معروف قاره اروپا در ونیز افتتاح شد.

تاریخچه-قهوه-در-اروپاپخش قهوه از طریق واردات هلندی و انگلیسی

قبل از گسترش قهوه در سراسر جهان و رسیدن آن به ایالات متحده، تولید دانه‌های قهوه در اروپا رواج پیدا کرد. نوشیدنی‌های کافئین‌دار و تکثیر قهوه‌خانه‌ها با تلاش و پشتکار شرکت هند شرقی هلند و شرکت هند شرقی انگلیس رواج یافتند. شایان ذکر است که در طول تاریخ قهوه، زمانی زنان از مصرف قهوه و رفتن به کافی‌شاپ‌ها منع شده بودند.

ورود قهوه به فرانسه

در فرانسه، نام آنتوان گالند مترادف قهوه، شکلات و چای است؛ به ویژه معرفی قهوه به جهان معاصر از طریق نوشته‌های خود او صورت گرفته است. گالند در نوشته‌های خود ذکر کرده است که قهوه را شخصی به نام آقای تئونوت به پاریس آورده است. این مرد به سرتاسر شرق سفر کرد و اعتقاد بر این بود که به دوستانش دانه‌های قهوه را می‌دهد و آن‌ها نیز این دانه‌ها را به آقای د لا کرها، مترجم پادشاه فرانسه، پادشاه لوئی چهاردهم می‌دهد.

تاریخچه-قهوه-در-اروپاگسترش قهوه در اتریش و اروپای شرقی

در اتریش، افتتاحیه خارق‌العاده قهوه‌خانه در سال 1683 ثبت‌شده است. این درست پس از نبرد وین اتفاق افتاد. آن‌ها قهوه را با استفاده از وسایلی که از ترک‌های مغلوب دریافت کردند، معرفی نمودند. Jerzy Franciszek Kulczycki  افسر ارتش لهستان از اوکراین بود که دانه‌های قهوه را دریافت کرد و افتتاح قهوه‌خانه را بنیان نهاد. وی همچنین استفاده از شیر و شکر را به یک فنجان قهوه معرفی کرد.

 این محبوبیت قهوه در وین اتریش به Kulczycki نسبت داده شد که از طریق آویختن عکس وی در ویترین اکثر قهوه‌خانه‌های وین تجلی یافته است. علاوه بر این، ملانژ معروف که یک قهوه معمولی وین است با مخلوط یک لیوان آب و کف شیر گرم ایجادشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.