مجله آلمان

ساختمانی که هنگام بارش باران، موسیقی می‌نوازد

خانه موسیقی در دسدرن آلمان

ممکن است همه آلات موسیقی را دیده باشید، اما آیا تا به حال ساختمانی را دیده‌اید که در هنگام بارش باران تبدیل به ساز موسیقی شود و آهنگ بنوازد؟! اگر باور نمی‌کنید، پس سری به ساختمان خانه موسیقی در درسدن آلمان بزنید و با این پدیده خاص دنیای طراحی ساختمان آشنا شوید! شهر درسدن آلمان دارای ساختمانی باورنکردنی است که در واقع هنگام بارندگی موسیقی پخش می‌کند. این ساختمان رنگارنگ که در سال 1999 ساخته‌شده است، چند طبقه دارد و لوله‌ها و قیف‌های فلزی مختلفی به دیوار نما و بیرونی آن متصل شده است. بازدیدکنندگان این ساختمان امیدوار هستند هوا همیشه بارانی باشد. زیرا وقتی قطرات باران از آن لوله‌ها و قیف‌ها می‌گذرد، موسیقی خاصی در دورتادور این ساختمان پخش می‌شود. برای دیدن این نمای زیبا می‌توانید در تور آلمان شرکت کنید.

طراحی خانه موسیقی در درسدن آلمان

خانه موسیقی در درسدن در کشور آلمان و در محله پاساژ کونستوف (Neustadt Kunsthofpassage) واقع‌شده است و یک ساختمان چند طبقه با نمای موزیکال می‌باشد که گردشگران کنجکاو زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب کرده است. با این ‌حال، بازدیدکنندگان باید منتظر باران باشند تا سمفونی موسیقی تولیدشده توسط سیستم پیچیده ناودان‌های این ساختمان را بشنوند.

خانه موسیقی کار مجسمه‌سازی بنام “آنت پاول” و طراحانی با نام‌های “کریستف راسنر” و “آندره تمپل” است که همگی در خود ساختمان زندگی می‌کنند. خانم آنت پاول می‌گوید که طراحی ساختمان را از زندگی در سن‌پترزبورگ روسیه الهام گرفته است. زیرا آب‌وهوای بد و باران‌های مکرر آنجا، باعث ایجاد به گفته خودش «تئاتر بارانی» بر روی پنجره‌های خانه‌اش بوده است.

خانه موسیقی در درسدن آلمان چگونه آهنگ می‌نوازد؟!

نمای این ساختمان از شبکه پیچیده‌ای از لوله‌ها، قیف‌ها و دهانه‌های به هم پیوسته تشکیل‌شده است که به شکلی آکوستیک و متوازن در کنار هم قرار گرفته‌اند تا صدای باران در حال عبور از آن‌ها، تقویت شود و به شکل موسیقی درآید. نمای خانه موسیقی در درسدن آلمان از ایده ماشین روب گلدبرگ الهام گرفته‌شده است و شما می‌توانید در هنگام بارش باران و همان‌طور که آب از میان آبراه‌های کوچک ساختمان می‌گذرد و موسیقی خاص خود را ایجاد می‌کند، به نوای آن گوش فرا دهید. پژواک جاری شدن باران در این ابزارهای عجیب و غریب و در شبکه لوله‌ها، قیف‌ها و ناودان‌های این ساختمان می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و شاید هم گوش‌نواز باشد. می‌دانید هاینریش هرتز کیست؟

خانه موسیقی در دسدرن آلمان

مجموعه ساختمان‌های خانه موسیقی در درسدن آلمان

این ساختمان پرآوازه در واقع از پنج آپارتمان به هم پیوسته تشکیل شده است که به خانه‌ای مرکزی و با رنگ آبی در منطقه دانشجویی درسدن متصل شده‌اند. هر کدام از این خانه‌ها دارای موضوع یا تم مخصوص به خود هستند که منظره‌ای جالب را به محیط بخشیده‌اند. ساختمان مورد بحث ما یعنی همان خانه موسیقی در درسدن آلمان نمای موسیقی دارد، در حالی‌که ساختمان‌های دیگر، دارای تم‌های دیگری هستند. یکی از این ساختمان‌ها دارای نمای نورپردازی و بقیه شامل نمای حیوانات، نمای مسخ‌شدگان و یک نما هم به موجودات افسانه‌ای اختصاص دارد.

خانه موسیقی در دسدرن آلمان

گردشگران ناراضی از خانه موسیقی در درسدن آلمان

از زمان طراحی این ساختمان که در محدوده شرقی آلمان واقع‌شده است، منظره صوتی آن توانسته گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کند. چراکه در یک روز بارانی، منظره‌ای عالی و فرح‌بخش به شمار می‌رود. البته برخی از مردم بر این باور هستند که این خانه موسیقی در واقع چیزی جز یک تله توریستی نیست. زیرا شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد اصواتی که در هنگام بارندگی از این خانه منتشر می‌شود را بتوان واقعاً موسیقی نامید. در جواب این دسته از افراد باید گفت که موسیقی نیز مانند خود زیبایی، امری نسبی به شمار می‌رود. پس بهتر است خودتان شخصاً به درسدن بروید، ساختمان را ببینید، منتظر باران باشید و درنهایت خودتان نیز قضاوت کنید!

خانه موسیقی در دسدرن آلمان

جمع‌بندی

خانه موسیقی در درسدن آلمان دارای یکی از جالب‌ترین ایده‌های طراحی نمای بیرونی ساختمان می‌باشد که تا به حال به ذهن کسی خطور کرده است. به همین دلیل می‌باشد که گردشگران زیادی از سراسر جهان به دیدن خانه موسیقی در درسدن آلمان می‌روند و به امید شنیدن نوای موسیقی این ساختمان به انتظار بارش باران می‌نشینند. اگر شما نیز قصد گوش فرا دادن به ارکستر سمفونیک این ساختمان مشهور را دارید، پس بار سفر را ببندید و راهی شهر درسدن آلمان شوید. البته یادتان نرود که چتر نیز به همراه داشته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.