ژیوارنامه

اخذ گواهینامه بین المللی |‌مدارک مورد نیاز + هزینه‌ها

گواهینامه

اخذ گواهینامه بین المللی

افراد علاقمند به اتومبیل، چه با هواپیما سفر کنند و چه با اتومبیل شخصی، رانندگی در کشور مقصد برای آن‌ها احساسی است که به دنبال آن هستند. بنابراین کسانی که قصد رانندگی در خارج از کشور را دارند، لازم است برای اخذ گواهینامه بین المللی اقدام کنند.

گواهینامه بین‌المللی یک مدرک رسمی است که توسط سازمان ملل متحد برای گردشگرانی که قصد رانندگی در کشورهای خارجی دارند، تأیید می‌شود.

درواقع این یک ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی افراد است که در کشور خودشان صادرشده است. در اصل این مدرک بیان می‌کند که افراد به‌طور قانونی مجاز به رانندگی با وسایل نقلیه موتوری در برخی از کشور جهان هستند.

شب‌های سفید روسیه | لیست تفریحاتی که باید در این شب‌ها انجام دهید.

گواهینامه

نحوه درخواست اخذ گواهینامه بین المللی

  1. تکمیل فرم درخواست اخذ گواهینامه بین المللی: افرادی که مایل به رانندگی در کشور دیگری هستند، ملزم به تکمیل فرم درخواست اخذ گواهینامه بین‌المللی می‌باشند. آن‌ها می‌توانند با مراجعه حضوری به مراکز جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران یا به‌صورت آنلاین با ثبت‌نام در سامانه “صدور آنلاین مجوز رانندگی بین‌المللی” فرم درخواست را دریافت کنند و اطلاعات فردی خود را وارد کنند.
  2. تهیه مدارک لازم برای اخذ گواهینامه بین المللی: مدارک موردنیاز برای اخذ گواهینامه بین‌المللی شامل گواهی‌نامه معتبر جمهوری اسلامی ایران با حداقل اعتبار یک ماه و یک روز برای دریافت گواهینامه یک‌ساله و حداقل اعتبار سه سال برای دریافت گواهینامه سه‌ساله، گواهینامه بین‌المللی قبلی در صورت معتبر بودن، اصل پاسپورت معتبر و کپی صفحه اول آن، فرم درخواست تکمیل‌شده هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی و یک قطعه عکس 3*4 می‌باشد.
  3. پرداخت هزینه اخذ گواهینامه بین المللی: متقاضی باید در زمان ارسال فرم درخواست و مدارک هزینه پردازش گواهینامه بین‌المللی را پرداخت کند. این هزینه بسته به مدت اعتبار گواهینامه متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال برای مبلغ گواهینامه یک‌ساله 141000 تومان و مبلغ گواهینامه سه‌ساله 414000 تومان می‌باشد.

تمدید پاسپورت | چگونه پاسپورتم را تمدید کنم؟

مزایای اخذ گواهینامه بین المللی

مراحل اخذ گواهینامه بین المللی بسیار ساده است ولی برای متقاضی مزایای زیادی دارد.

  1. این مدرک تصدیق می‌کند که فرد دارنده آن می‌تواند در کشور دیگر رانندگی کند و به‌عنوان یک گواهینامه معتبر پذیرفته می‌شود.
  2. گواهینامه بین‌المللی در صورتی کاربرد دارد که گواهینامه اصلی افراد به زبان کشور مقصد نباشد. درنتیجه مقامات کشور مقصد با استفاده از گواهینامه بین‌المللی به‌آسانی اطلاعات شخصی افراد را بررسی می‌کنند.
  3. گواهینامه بین‌المللی به‌عنوان یک مدرک شناسایی در کشور اصلی افراد اعتبار دارد.
  4. دارندگان گواهینامه بین‌المللی لازم نیست در کشور مقصد در آزمون رانندگی شرکت کنند.
  5. گواهینامه بین‌المللی در بیش از 150 کشور جهان که امضاکننده این توافقنامه هستند، پذیرفته می‌شود. همچنین برخی از کشورها که این توافقنامه را امضا نکرده‌اند، گواهینامه بین‌المللی را به‌عنوان یک مدرک معتبر قبول دارند ولی به گردشگران اجازه رانندگی نمی‌دهند.
  6. برخی از کشورها فقط در صورت ارائه گواهینامه معتبر به گردشگران اجازه اجاره اتومبیل می‌دهند.
  7. شرکت‌های بیمه برای تحت پوشش قرار دادن رانندگان وسایل نقلیه‌ای که در خارج از کشور رانده می‌شوند، به یک گواهینامه بین‌المللی نیاز دارند.
گواهینامه

چرا باید گواهی بین‌المللی داشته باشیم؟

اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی یا با کرایه کردن اتومبیل به دور دنیا سفر کنید؛ قبل از رفتن برای اخذ گواهینامه بین المللی برنامه‌ریزی کنید. گواهینامه بین‌المللی یک فرم معتبر برای شناسایی در 150 کشور جهان است و شامل نام، عکس و اطلاعات شخصی افراد می‌باشد.

این اطلاعات شخصی به 10 زبان ترجمه‌شده‌اند. بنابراین حتی اگر افراد به زبان کشور مقصد مسلط نباشند، گواهینامه بین‌المللی آن‌ها را معرفی می‌کند.  اکثر کشورها ارائه گواهینامه بین‌المللی را از گردشگران برای رانندگی قانونی می‌خواهند.

قوانین هر کشور را قبل از مسافرت به آنجا بررسی کنید؛ زیرا ممکن است جریمه رانندگی بدون گواهینامه بین‌المللی بسیار پرهزینه باشد.

شما برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن نیاز دارید.

گواهینامه

آیا برای رانندگی در خارج از کشور باید یک IDP داشته باشم؟

در بسیاری از موارد برای رانندگی در یک کشور خارجی، به غیر از کشوری که در آن ساکن هستید، به یک IDP نیاز دارید. این به توافقات و معاهدات دوجانبه بین کشوری که در آن ساکن هستید و کشور یا کشورهایی که قصد دارید رانندگی کنید بستگی دارد.

موافقت نامه‌ها و معاهدات دوجانبه متعددی وجود دارد که الزامات IDP را تنظیم می‌کند، و این توافق نامه‌ها و معاهدات اغلب تغییر می‌کنند. داشتن یک IDP یک راه بسیار آسان برای رانندگی قانونی در خارج از کشور است، و این به شما آرامش خاطر را برای رعایت قوانین اجرا شده و مقررات بین المللی می‌دهد. بنابراین، حتی در کشورهایی که نیازی به داشتن یک IDP ندارید، برای جلوگیری از هر نوع مزاحمتی بسیار توصیه می‌شود.

یک IDP هرگز جایگزین گواهینامه رانندگی معتبر داخلی شما نمی شود. IDP برای رانندگی در کشور محل اقامت شما معتبر نیست.

 

اخذ گواهینامه بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.